VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 8.4/10 (22 votes cast)

ali_nino

-Ali ve Nino 2016 İngiltere / Türkçe Altyazılı-

IMDB Puanı: 7.8/10
Tür: Dram, Romantik
Yönetmen: Asif Kapadia
Oyuncular: Adam Bakri,
María Valverde, Halit Ergenç
Süre: 1 saat 40dakika

20. yüzyılın başında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşayan Ali, müslüman bir gençtir. Nino ise Avrupa kültürüne sahip Hristiyan Gürcü bir kızdır. Ali ve Nino birbirlerine çocukluktan beri aşıklardır ve Ali kültürel farklılıklarına rağmen Nino ile evlenmeye kararlıdır. Bu farklılıkların yanısıra, 1. Dünya Savaşı ilerledikçe ve yönetim el değiştirince Ali ve Nino kendilerini Azerbaycan’ın bağımsızlık savaşı içerisinde bulurlar.

Azerbaycan Türk’ü olan Ali ile Gürcü bir kız olan Nino’nun imkansız aşkını konu alan film, Kurban Said’in romanından alınıyor. Halit Ergenç’in de oyuncu kadrosunda yer aldığı filmi sizlere sunuyor, yorumlarınızı bekliyoruz.

NOT: FİLMİ TÜRKÇE DUBLAJLI İZLEMEK İSTERSENİZ BURAYA TIKLAYIN.

VizyonFilm HD

Mail.ru HD

VizyonFilm HD 2

OK.ru HD

VK HD

OpenLoad HD

FİLMİ, OPENLOAD SİTESİNDEN HD KALİTEDE İZLEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN BU YAZIYA TIKLAYINIZ.

VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 8.4/10 (22 votes cast)
Ali ve Nino Filmi izle, 8.4 out of 10 based on 22 ratings


Toplam 5 Yorum Yapılmış.

 1. Tulpar dedi ki:

  tek kelimeyle müthiş.. kesinlikle izleyin..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 7 votes)
 2. Hakan dedi ki:

  Çok güzel film, Halit Ergenç dünya çapında oyuncu bence

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 3. Baris Hemen dedi ki:

  Puani asiri yüksek. Belli ki Azeri hükümeti tarafindan, ya da Aliev ailesi tarafindan ( nitekim jenerikte belirtilmis)ismarlanmis. Araya Ermeni düsmanligini kizi kaçirmak isteyen “kötü adam” karacteriyle sokusturmuslar. Ne yazik! Tarihi olarak bir degeri yok.Ekim devrimine tam bir yukaridan ayricalikli ve çarpitan egemen sinif bakisi var Daha çok resmi tarih, yani kafadan yaratilan bir tarih anlatiliyor.Kadina biçilen rol son derece sorunlu. son trende ki ayrilma sahnesinde Nino ” benim bütün rüyam bahçesinde ebruliler olan bir evdi(Nazim) ” diyor. Oysa ki dünyanin altüst oladugu ender dönemlerden birinden geçiyoruz ve kadinlar gerçekte çok daha olaylara dahil ve katilimci o siralarda dünyanin her yerinde. Erkek tarih yapiyor kadin ise sadece, pasif, küçük dünyali izleyici konumunda.Ali nin yukaridan hiç kimseye danisilmadan ve seçilmeden basbakan in bir sözü ile yardimciliga getirilmesi çok tartismali ve günümüz antidemokratik Azerbeycan ini hatirlatiyor. Ama az da sinema dili yine de propaganda filmi olmasina regmen yaratilmis. Bence bas rol de Erkin Koç un çok daha inandirici olurdu düsünüyorum. Yeniden IMDB puaninin iyi sinemaya ayip eden bir düzeyde yüksek olmasi haksizlik diye yenileyerek bitirmek istiyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 7 votes)
 4. Kashelot dedi ki:

  Azerbaycan’ın Milli Romanı olarak görülen, yazarı meçhul bu eserin beyaz perdeye taşınması işini üstlenen İngiliz senarist Christopher Hampton; ortaya çıkardığı, Ali ve Nino uyarlamasıyla “Tarihin En İtici İki Aşığı” olarak seyrettiğim bu filmin baş mimarı olmuştur, benim için. Neden mi ? Nedeni Şu :

  İzleyiciler olarak, bizlerin Ali ve Nino’nun kültürel – dinsel – eğitimsel farklılıklarına rağmen, birbirlerini tutkuyla sevmeyi “nasıl” başardıklarını bilmemiz-hissetmemiz; onların, hikayenin ilerleyen safhalarında, başlarına gelecek olan dramatik gelişmelerin etkisini hissetmemiz açısından, hayati önem arz eder. Gel gelelim, filmin daha ilk sahnesinde; kitabın, bu ikilinin ilişkisini, onların çocukluklarından bu yana işleyip, ele aldığını düşünürsek; aralarındaki bu aşk-tutku, adeta “yontulmamış bir odun gibi”, tepeden inme, gözümüze sokuluyor. Finale kadar da buna inanmamız bekleniyor. Bundan dolayı, filmin sonlarına doğru, tren istasyonundaki ebedi ayrılıkla beraber ne Nino’nun gözyaşları beni duygulandırdı ne de Ali’nin vurularak ölmesi yüreğimi dağladı.

  Uyarlamada ihmal edilen bir diğer önemli unsur ise; Ali ve Nino’nun hem yaşadıkları coğrafya gereği, onların birlikteliklerinin ortaya çıkaracak olduğu Bölgesel – Kültürel – Dinsel Sentezin filmde, hak ettiği önemde işlenmemiş olması hem de onların kişiliklerini oluşturan kaçınılmaz kültürel derinliğin filmdeki karakterlere yeterince canlı-güçlü bir şekilde yansıtılamamış olmasıdır. Öyle ki; filmde ne Ali’ye baktığımızda “Tam Bir Müslüman – Azeri, Doğulu Bir Delikanlı” diyebiliyoruz ne de Nino’ya “Tam bir Hristiyan, Batılı, Gürcü Kızı” diyebiliyoruz. Onlar için söyleyebileceğimiz ve aklımızda kalan tek şey, bölgenin seçkin zümre mensubu iki ailenin birer oğlu-kızı oldukları. Hepsi bu kadar ! Ali ve Nino, Aristokratik Aşklarıyla, çevrelerinden soyutlanmış, İngiliz vatandaşı gibiler.!

  Christopher Hampton için bahsetmeden geçemeyeceğim bir başka husus ise şu: Romandan uyarlanıyor olsa bile, yazdığı senaryodaki ( çekim senaryosuyla da belirlenen ) mizansenin ve diyalogların işlendiği sahnelerin her birinin romanın sayfalarını birer birer çevirir gibi ilerlemesi ve hikayeyi parça parça anlatıyor olmasından dolayı, filmin bütününe baktığımızda, anlamlı gibi görünse de; aslında, bu sahnelerin kendi aralarında, birbirinden kopuk, bir öncekinin bir sonrakinden soyutlanmış yapısıdır. Dümdüz bir kronolojik sıra izlenerek; romandaki konuyu işleyen bölümler, adeta olduğu gibi kesilip-sahneleştirilip; 1 saat 40 dakikalık film şeridine, teker teker yapıştırılmış. İyi bir beyaz perde uyarlamasında, bu filmde olduğu gibi sahnelerin kendi aralarında kopukluklar olmaz. Sahneler ve sahneler arasındaki geçişlerle işlenecek olan konunun akıcılığı için senarist, özgünlüğü bozmadan, kendinden de bir şeyler katmalıdır. İyi bir senaristin uyarlamayla yaptığı şey, nesir sanatı değildir. Yaptığı şey 7’inci Sanattır. Hampton’ın bu noktada, sadece Müziği kullandığını söyleyebiliriz. Başka da hiçbir şey yok.

  Filmdeki bu sahnelerin diğerlerinden yalıtılmış kopuk yapısı nedeniyle, bize anlatılan durumu daha özümseyemeden, filmde, kendimizi bambaşka bir “Halin” içinde buluveriyoruz. Nino, Bakü’de Molla Seyid’le yaptığı kısa bir konuşmadan sonra, bir anda Dağıstan’daki Ali’nin yanında beliriveriyor. Az özce Dağıstan’da olan Ali, bir anda Bakü’de iki eliyle tuttuğu makineli tüfek; üzerinde de o aptal robdöşambıra benzeyen absürt kıyafetiyle rus askerleri tarıyor, süngüsüyle asker öldürüyor. Az önce yaralı askerlerle ilgilenen Nino, bir sonraki sahnede, nezih bir mekanın kapısından giriş yaparak, rüküş hanımlarla İran’da sohbet ediyor. Örnekler çoğaltılabilir.

  Bana kalırsa, bu kötü uyarlama filminin 7.8’lik güçlü bir depremle, yerle bir olmasından sağ kurtulan sadece iki kişi var. Bunlardan birisi filmin görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, diğeri ise Seyid Mustafa karakterini canlandıran Numan Acar. Halit Ergenç dahil, geri kalan hiç kimse, bu yıkıntıdan sağ kurtulamamış. Baş sorumlusu, şüphesiz yapının mimarı, Christopher Hampton.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. ailana dedi ki:

  ÇOK GÜZEL…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle