VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 8.0/10 (102 votes cast)

closet_monster

-Dolaptaki Canavar / Closet Monster 2015 2016 Kanada / Türkçe Altyazılı-

IMDB Puanı: 7.1/10
Tür: Dram, Gizem
Yönetmen: Stephen Dunn
Oyuncular: Aaron Abrams,
Jack Fulton, Joanne Kelly
Süre: 1 saat 30dakika

Çocuk yaşta anne ve babasının ayrılmasıyla içine kapanan Oscar, kendisini fantastik kıyafetler ve maketler tasarlamaya verir. Yıllar sonra, sinema okuma hayaliyle üniversiteye girmeye hazırlanırken en yakın arkadaşı, beslediği hemster’dır. Bir gün işte tanıştığı Wilder dengeleri değiştirir; Oscar ilk kez âşık olur.

Eşcinsel Oscar’ın hem cinsel kimliğiyle barışmasını hem de ailesiyle ve geçmişiyle başa çıkmasını konu alan film İKSV festivalinde izleyici ile buluşmuştu. Bu yapımı size özel çeviri ile sunuyor; yorumlarınızı bekliyoruz.
(FİLMİ ÖNEREN İZLEYİCİMİZ: SERCAN, ÇEVİRİ: GÖKAY)

OK.ru HD

Mail.ru HD

VK HD

VizyonFilm HD 2

OpenLoad HD

FİLMİ, OPENLOAD SİTESİNDEN HD KALİTEDE İZLEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN BU YAZIYA TIKLAYINIZ.

VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 8.0/10 (102 votes cast)
Dolaptaki Canavar - Closet Monster 2015 Film izle, 8.0 out of 10 based on 102 ratings


Toplam 18 Yorum Yapılmış.

 1. Khaleesi dedi ki:

  Eşcinsel temalı pek çok film izledim ve senaryoların yavan bir kısır döngü izlemesi lgbt temalı filmler içinde en nefret ettiğim şeylerden biri. Bazı filmler lgbt tema olarak sadece iki hemcinsin ilişkisini vermekle yetiniyor ama sözde aktivist filmlerin çoğu bireyin kendini keşfetme, reddetme/kabullenme iç çatışması üzerinden toplumsal cinsiyet konularına değiniyor. Evet güzel ama bu filmle farklı bir töz ele alınıyor. İktidarın arzuya etkisi. Elbette bu yorumu kendim uydurdum, ancak eril tahakkümü burada belirleyici yapı olarak ele alarak toplumsal cinsiyetin arzuya olan tüm hegemonyasına kısaca iktidar dedim ve bunun arzuya etkisini en iyi bu filmde gördüm.

  İlk eşcinsel ilişkimi yaşadığım zamana götürdü beni. Ancak film çok daha yoğun metafor kullanımıyla uç noktalarda anlatıyor bu arzu savaşını. Az biraz spoiler olabilir şimdi söyleyeceklerim ama okumanızda bence zarar yok. Oscar henüz daha küçük bir çocukken, mezarlıkta birkaç vandal genç tarafından anüsüne demir çubuk sokularak öldürülen bir gencin cinayetine tanık olur. Sonra bu gencin gay olduğunu öğrenir. Kendi içindeki cinsiyet algoritmalarını zaten sorgulamaktadır. Bu minik Oscar için oldukça uzun yıllar unutamayacağı bir travma hâline gelir. Öyle ki genç bir erkek olduğunda çalıştığı iş yerindeki bir erkekten etkilenir ve onun terli tshirtünü koklayarak mastürbasyon yaparken bir anda arkasından girip kasığından çıkan demir bir çubuk görüverir ve kanlar içindedir. Bu metafor yüklü halüsinasyon tam olarak iktidarın arzu üzerinde belirmesidir. Muhakkak ki yukarıda açıkladığım bu iktidar sadece dış yollu yani çevresel değildir. cinsiyet ve toplumsal cinsiyet aynı zamanda bireyde özneleşir de. Yalnız Butler burada özneyi benim anladığımdan çok farklı anlatıyor da olabilir (Çünkü hâlâ okumayı bitirmedim). Yani bireyin içinde de bir iktidar söz konusudur. Ancak toplumsal cinsiyete aykırı kalmış ve ikili cinsiyetçiliğin tüm kanunlarına aykırı olduğunuzda kendi içinizdeki tüm bu yapıya direnmek reddetmek ve iç çatışmaya girmek gerekir. Arzunun kendisi bu noktada iktidarın kıskacına yakalanabilir. En azından birçok gayde olduğunu düşünüyorum. İlk eşcinsel ilişkiden korku duyulur. Bu korku toplumsal sosyalizasyonun ajanları tarafından kültive edilir. Başkalarının sözleri beden üzerinde korku oluşturur. Arzunun kendisi saftır, ancak iktidar arzu üzerinde söz sahibi olur. Bu nedenle eşcinsellerin çoğunun mutlu ve zevk almayı başardıkları ilişkileri de aslında cinsiyetin kendisine karşı anarşizm ve vandalizmi içerir. Bu filmde ise bu korku çocuklukta şahit olduğu ve kendisinde içselleştirdiği korkunç bir anıdan gelmektedir. Bunu aşmak için ise arzuyu serbest bırakmak gerekir. Çünkü zorunlu heteroseksüellikte bu tür cinsiyete (sexes) ve toplumsal cinsiyete (genders) reddetme arzu üzerinden olmayabilir. Hatta arzu güdülenmiş bile olabilir. Ancak bir eşcinsel arzuyu yaşamak tüm bu norm ve tabuları yıkmak için yeterlidir.

  Bu yüzden lgbt hareketinin en iyi aktivizmi sevişmek olmalıdır. Sevişe sevişe kazanmak sloganlarının kökü bu paradigmalara dayanmaktadır. Filmi de izlemeyi kaçırmayın. Dili mükemmel değil ama beğenilecek bir film.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +16 (from 18 votes)
  • lgbt lover dedi ki:

   Wilder gay miydi anlamadım?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)
  • aylak dedi ki:

   Öyle uzun bir yorum ki felsefi ve sosyolojik +piskolojik tüm olguları yıkıp geçmişsin ama ammada saçmalamışsın lgbti aktivist filmi nedir? lgbti filimleri tabikide queer bireylerin iç dünyasını yaşantısını ve kendisiyle çevresiyle olan çatışmasını konu içerecek, bu da bilgisi olmayan queerleri aydınlatacak.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -2 (from 2 votes)
   • Khaleesi dedi ki:

    Pek de anladığını sanmıyorum. Sonuçta makale yazmıyorum ki uzun açıklamalar yapayım. Biraz karmaşık bir yorum yapmışım bu kadar. Aktivist filme de takılma, farklı bir şey ima etmek istiyordum.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)
 2. mihmandar dedi ki:

  cinsiyet karmaşasını ve kişinin cinsel kimliğini bulmasında ya da salmasında travmaların etkisini naif bir biçimde anlatmış. neydi o kelime… empati elbette…

  not: buffy vampir dizilerinin öncülerinden kendi adını taşıyan dizide, elinde küçük tahtadan silahlarla!!! dolaşan fenomenleşmiş kadın vampir avcısıdır.

  izlenmeli…

  filmi öneren ve çevirene çok teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +10 (from 10 votes)
 3. berkwest dedi ki:

  Altyazısını beklediğim ve çok merak ettiğim bir filmdi. Connor Jessup’un tüm filmleri gibi harika. Ama bu belki de en güzeli. çevirmene ve admine özel teşekkür…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 6 votes)
 4. Hadiye dedi ki:

  Belki de korkuyla arzu aynı şeydir, biri olmazsa öteki de olmaz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. FF Lovato dedi ki:

  Ya LGBT konulu filmlere bayılıyorum.Ama genelde sonları hep hüsran oluyor tıpkı gerçek hayatta da LGBT insanlarin yaşadıkları gibi.Keşke böyle filmler daha fazla olsa ve artık kimse lezbiyen,gay yada transseksüel olduğu için yargılanıp dışlanmasa,ama ne yazik ki özellikle Türkiye de bu tür konulara cok kötü bir şey gibi yaklaşılıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 6. sibend dedi ki:

  Yazık oldu hamster’e, denizin/suyun ortaasında bir başına :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 7. jikook hunhan dedi ki:

  Lutfen daha cok LGBT filmi çevirin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 7 votes)
 8. Wonderfull man dedi ki:

  Bu film bana yasadiklarimi hatirlatti ve goz yaslarima hakim olamadim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 9. Can gök dedi ki:

  Bir bireyin kendini keşfetme süreci böyle güzel anlatilamazdi emeği geçen herkesin eline sağlık bu kayağı yani lgbti daha fazla gelsin lütfen :)) bide sitede diğer lgbti filmleri bulmak çok zor oluyor bi çözüm :) Şimdiden teşekkürler ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 10. doctor stranger dedi ki:

  Güzel filmdi fakat babay olan yaklaşımı üzücüydü

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. lgbt lover dedi ki:

  film güzeldi ancak anlamadığım bir şey var Wilder’da gay miydi?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. Jakob dedi ki:

  Film fena degildi, ama sunu itiraf etmeliyim ki, cocugun yüzü mükemmel, insan duygularini bu kadar mimikleriyle ifade edebilir: utanma, öfke, arzu, hirs, ask vs vs… Bi de cocukta acik, temiz ve dahi yüz var, bence daha baska filmlerde de guzel ifade edebilir

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 13. herondale dedi ki:

  açıkçası sonu pek tatmin etmese de farkındalık için güzel bir film olduğunu düşünüyorum. keşke wilder ve oscarı daha fazla görebilseydik. çeviri için teşekkürler umarım daha fazla lgbt temalı film gelir

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. JAS dedi ki:

  Sister My Sister filminin türkçe altyazısını yayınlayabilir misiniz?

  ADMİN: 2000 YILI ÖNCESİ FİLMLERİ MAALESEF KONSEPT GEREĞİ YAYINLAYAMIYORUM. ÖNERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. mahmut basarır dedi ki:

  geylık baslan gıclındaydı ama bırturlu bır sex yapamadı ısdahlanalım anlam lımıydı ben ce evet anlamlıydı beyendım sevısırken babası yakalamasını ısderdım amerıka orası acık goruslu ınsanlar babanın ne deycenı merak etım ısde arkadaslarım sex kolayda ıcın de ıcınde dosluk yok sadece sex var bırkısıyle beraber olup yaslan mak nekadar guzel olurdu deyıl mı boyle fılımlerle gelsın ler anlamı cok olur ve ornek olurlar sızce

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle