zen2009

-Zen 2009 Japonya / Türkçe Altyazılı-

IMDB Puanı: 7.4/10
Tür: Biyografi, Dram
Yönetmen: Banmei Takahashi
Oyuncular: Kankurô Nakamura,
Yuki Uchida, Ryushin Tei
Süre: 2 saat 7dakika

23 yaşında keşiş olup 1223 yılında gerçek ustasını bulmak için Çin’e giden Dogen, Zen hocası Ju-ching’den ders alır. Eğitimi tamamlanınca Zen ibadetini Japon toplumu içinde yaymaya çalışır. Ama geleneklerine bağlı Japonlar için bu yeni Budizm anlayışını kabul etmek kolay olmaz ve az sayıda takipçisi ile zor günler yaşar.

Oturarak yapılan bir meditasyon türü olan Zen, başka hiçbir şey yapılmayan ve tamamen odaklanıldığında aydınlanmanın gerçekleştiği söylenen bir meditasyon türüdür. Bununla ilgili olarak çekilen biyografi filmini sizlerle paylaşıyor; yorumlarınızı bekliyoruz.
(FİLMİ ÖNEREN VE ÇEVİREN İZLEYİCİMİZ: FÜGEN ATASOY)

OK.ru HD

Mail.ru HD

VK HD Play’e basıp bir süre yüklenmesini bekleyin. Kesintisiz izleyebilir ve istediğiniz yerden başlatabilirsiniz.Toplam 14 Yorum Yapılmış.

 1. reyhan satir dedi ki:

  ders gibi izlenip ,üstünde kafa yorularak bir film zen e ilgisi olanlar için derin bir film teekkürler

 2. Tozmik dedi ki:

  Japon Sinemasından bir Başyapıt…Fügen Hanım’dan beklediğimiz böle filmler işte.Kafa yormayan dingin filmleri her zaman sevmişimdir. Gerçek bir hikaye… Dharm (2007) çeviriside bu yönde düşünülebilir.Hintlilerde bu konuda iyidir.
  aslında bir daha bu rumuzla yorum yapmama kararı almıştım ama bu tavsiye filmi için istisna olarak yaptım.bir daha yorum yapmıyacağım.çünkü dini filmlere karşı bir tavrınız vardı bunu çevirdiğinizi görünce sölemek istedim.Çeviri için Teşekkürler.

  • emre dedi ki:

   dini filmlere karşı değişen tavır konusunda biraz daha açıklayıcı olabilirmisiniz eğer bir sıkıntı varsa bende bilmek isterim

  • emre dedi ki:

   yani şunu söylemek istiyorum.söylediğiniz şey çok hassas bir konu ve ne söylemek istediğinizi daha açıklayıcı yazmazsanız bu bazıları için site hakkında çok olumsuz ve ağır bir itham olabilir.sizden daha açıklayıcı olmanızı bekliyorum çok hassas bir konuda siteyi suçlayan bir kaç kelime yazıp köşeye çekilmek hiç doğru bir davranış değil.ha eğer bunu kasdetmediyseniz kelimeleri yanlış kullanmışsınızdır ve doğrusunu yazın yok eğer bunu kasdettiyseniz daha açık olun

   • Tozmik dedi ki:

    Fügen Hanımla bizim aramızda olan bişi.Din ağırlıklı filmlerin çevrilmesinin zor olmasıyla ilgili.tavır olarak kastettiğim din değil çevirinin zorluğu anlamında.bazı kelimelerin türkçeye çevrilmesi için araştırmak gerekiyor.dini kelimeleri tercüme etmek çok zaman alıyor.o yüzden çevrilmiyorlar.bunu kastettim.bu film bu açıdan istisna olmuş tabi.ama mesela Dharm isimli tavsiye ettiğim film o türden film olabilir.yani çevrilmesi zor olanlardan.emin değilim.

    • emre dedi ki:

     cevabın için teşekkürler bu arada seni yakından takip ediyoruz yorumların bizim için önemli

    • suntor dedi ki:

     Siteden soğuttun insanı arkadaş. Ne zamandır o gıcık olduğumuz ismini sağda solda bir yerde görürürüz diye siteye girmiyoruz. Bir sürü tanıdığım insan da girmiyor senin yüzünden. Ne negatif ne itici bi şeysin sen böyle bir bilsen. Girdik yine çıktın ortaya. İstisna yapmışmış da bilmem ne… Başımıza filimci kesildin.

 3. Volkan dedi ki:

  Cenabı Allah celle celali böyle hak erenlerin yokluğunu vermesin bunların yüzü suyu hürmetine ettikleri duaların aşkına bu dünya dönüyor…Ne diyor Zen, yöneticinin kalbinde huzur yoksa ülkesinde barış olmaz…çok güzel film ben beğendim emeği geçenlere Teşekkürler…Zaten Fügen hanımın önerdikleri düşünmeden izlenir

 4. Zennube dedi ki:

  Ben hiç beğenmedim çünkü Zen felsefesini duygusunu çok okudum, zen meditasyon sınıflarına katıldım vs. Ancak kitabi dinlerden hiçbir farkı olmayan bir inanış bu filme göre belki de öyledir süslenmemiş haliyle ve günümüz yorumları olmadan… Ben islamın dahi bu uzakdoğu inanışlarından türediğine inanıyorum zaten :) Bazı yerlerde de faydalanımcılık, kitabına uydurmacılık lafazanlık vs. gördüm yani Zen felsefesi değil de yönetmenin gözünden zen rahiplerinin tarihine bir bakış. Büyük ihtimal gerçektir de bu durumlar ancak yobazlık da var ayrıca yobazlık her yerde yobazlık….Zen rahipleri arasında da dile getirilmeyen bir hiyerarşi var … Ben iyi yönlerini aldım zihnime Zen inancının ki o da her iyi insanda olan özellikler zaten . Doğayı sevip gözlemlemek , olağan akışı kabullenmek akışla beraber yaşamak vs. vs….Film dinlerin hepsinin insan yapımı olduğunun başka bir göstergesi … Emek için teşekkürler…

  • edeko dedi ki:

   uzakdoğu çok tanrılı dinler de dahil tüm dinlerde neredeyse, kurban adamak, oruç tutmak,zikir gibi ritüeller veya inadetler var. bu da zaten en baştan beri hepsinin aslında tek bir kaynaktan beslendiğine işaret, belki ispat ediyor.

 5. ces dedi ki:

  tamamını izlerseniz rahiplerin sabrına sahip oluyosunuz o yönden güzel. normal bi filmdi kişiye göre değişir ama izlemesem de çok şey kaybetmezmişim :)

 6. berk dedi ki:

  çok güzel bir film çarpıldım… emeklerinize teşekkür…

 7. altan dedi ki:

  Bu filmi yayınlayan ve çevirisini hazırlayan , emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sevgi ve ışıkla kalın.

 8. cem dedi ki:

  teşekkür ediyorum…

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle