VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 6.8/10 (115 votes cast)

blind2014

-Körlük / Blind 2014 Norveç / Türkçe Altyazılı-

IMDB Puanı: 7.8/10
Tür: Dram
Yönetmen: Eskil Vogt
Oyuncular: Ellen Dorrit Petersen,
Henrik Rafaelsen, Vera Vitali
Süre: 1 saat 36dk

Ingrid ve Morten evliliklerini normal bir şekilde sürdürmektedir. Yazarlık yapmakta olan Ingrid, görme yetisini kaybeder ve onun için yeni bir hayat başlar. Kör olmasıyla birlikte seslere olan hassasiyeti artar ve bundan keyif alır. Doğanın sesini dinlemek, hatta araba sesi ya da radyo sesleri dahi günlük hayatın melodisi gibi gelmektedir. Ancak yanlarına taşınan yeni komşuları zamanla Ingrid’i tedirgin etmeye başlar. Sesler içerisinde akıp giden zamanda Ingrid, hayal ve gerçeği ayırt etmeye çalışır ve bu sırada akli dengesini de korumak için büyük çaba sarf eder.

Berlin, İstanbul ve Sundance Film festivallerinden ödülle dönen Norveç yapımı bu filmi sizlere sunuyor; yorumlarınızı bekliyoruz.

NOT: FİLMİ TÜRKÇE DUBLAJLI İZLEMEK İSTERSENİZ BURAYA TIKLAYIN.

Odnok.ru HD

Mail.ru HD

VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 6.8/10 (115 votes cast)
Körlük - Blind 2014 Film izle, 6.8 out of 10 based on 115 ratings


Toplam 18 Yorum Yapılmış.

 1. blondie dedi ki:

  Bu filmi bekliyordum teşekkürler admin. Güzel film, teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 2. CheesH dedi ki:

  Vasat bir film.. İzlemeye değmez. Ayrıca cinsel icerik cok fazla izleyeceklere duyrulur :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 10 votes)
 3. lejyoner dedi ki:

  yani avrupa kültürünü tanımak açısından iyi olabilir. seyredilir yani.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 4. yaşar dedi ki:

  ” SİNEMA ELEŞTİRMENİ ERCAN DALKILIÇ’ IN YORUMUDUR ”

  KÖRLÜK’, son zamanlarda salonlarımıza uğrayan en etkili filmlerden biri! Her şeyi bir kenara bırakın Thimios Bakatakis (Kynodontas) imzalı usta işi görüntü yönetimi için bile izlemeye değer!

  Daha önce TV dizileri ve kısa filmler yönetmiş, daha çok Joachim Trier’in çektiği iki filmin (Oslo 31. August, Reprise) senaristi olarak tanıdığımız Eskil Vogt’un ilk uzun metraj denemesi “Körlük” (Blind) geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde yarışmış ve Altın Lale’yi Norveç’e götürmüştü. “Körlük”, sonradan görme yetisini kaybeden kadın yazar Ingrid’in (Ellen Dorrit Petersen) inzivaya çekilmesi, ya da şöyle diyelim daha da içine kapanması ve bu süreçte yazdığı romanı temel alan bir film.

  “Körlük” bir ‘film içinde film’ çeşitlemesi; şöyle ki belirgin bir izleği olmayan filmde çok karakterli/parçalı bir metin Ingrid’in ağzından anlatılıyor. Başlangıçta bir türlü oturtamadığınız parçaların/karakterlerin bir süre sonra aslında gerçek değil, Ingrid’in romanına ait olduğunu anlıyorsunuz. Eskil Vogt’un bu bulmacamsı, dramatik oyunları bununla da sınırlı değil: Vogt, resmen bütün ipleri Ingrid’e veriyor filmde. Sözgelimi Ingrid, karakterleri bir kafeye, bir metroya sokup, istediği replikleri söyletebiliyor. Roman yazarı bir karakterin içinde olduğu film üzerindeki tahakkümü, hareket kabiliyeti sinemada hayli rastlanan bir trük aslında, son zamanlarda “Lütfen Beni Öldürme” (Stranger Than Fiction) ve “Hayalimdeki Aşk”ta (Ruby Sparks) da görmüştük.

  Sinemada bu zamana kadar körlük hep romantize edilegelmiştir. Yeşilçam melodramlarının bir numaralı klişesi olan ‘körlük’, Hollywood’da da hep benzer minvalde kullanıldı. Tamam, Yeşilçam’daki kadar ucuzlaştırılmadı, sömürülmedi ama körlüğün izleyicide uyandırdığı duygusal etki de göz ardı edil(e)medi hiç. “Kadın Kokusu”nda (Scent of a Woman) dahi bir köre acınmaması, ama ondan yardımın da esirgenmemesi mesajı veriliyordu.

  EŞSİZ BİR PERFORMANS

  Vogt’un “Körlük”üyse bu özrü romantize etmek bir yana dursun, ona bir mütehassısın inceliğiyle yaklaşıyor. Bir görme özürlünün asla yardıma muhtaç olmadığının, kendi ayakları üstünde yaşayabilecek bir birey olduğunun altını kalın çizgiyle çizmiş filmde yönetmen.

  Eksen karakterde boy gösteren Ellen Dorrit Petersen, bu rol için yüzlerce oyuncu arasından seçilmiş. Petersen, aylarca göz bağı ile dolaşmasının yanında görme yetisini kaybetmiş insanlarla tanışmış ve bir koçla çalışmış. Gerçekten de Petersen, sonuçta ortaya inanılmaz bir kompozisyon koymuş. Sadece senenin değil, sinema tarihinin eşsiz performanslarından biri karşımızdaki bana kalırsa.

  Sonuç? “Körlük”, son zamanlarda salonlarımıza uğrayan en etkili filmlerden biri! Her şeyi bir kenara bırakın Thimios Bakatakis (Kynodontas) imzalı usta işi görüntü yönetimi için bile izlemeye değer!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 7 votes)
 5. elvedat dedi ki:

  Uçuk kaçık bir film olmuş iyi mi kötü mü seçemedim bile ama sinema dilinde bir adı vardır bu yerine geçmelerin …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Blondie dedi ki:

  Değişik bir kurgu olduğu için ve olaylara farklı bakış açıları verdiği için güzeldi. Kızın fantazi dünyasından sahneler çoğunlukla. Beklediğim bir filmdi admin teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 7. alican dedi ki:

  sanal alem işte hıc zevk vermıyor oysa reel kadar guzl bıse yok fılm fena degıldı

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 8. En Ucuz Hizmet dedi ki:

  Güzel film… Paylaşımlarınız sayesinde en ucuz hizmeti alıyoruz…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 9. murtaza dedi ki:

  sanal alemde kaybolmuş gözleri gören insan .gözleri görmeyen insan.ikiside insana dokunmayı unutmuş güzel filmdi teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 10. gazme dedi ki:

  teşekkürler admin iyi ki varsınız yoksa bu güzel filmleri izleyemezdik

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. Beyhude dedi ki:

  Film kurgu içinde kurgu çıktı iyi mi. Bu filme mana vermeye çalışmak da ancak parayla yapılacak iş olur, onu da sinema eleştirmenleri yapar. :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 12. tolga dedi ki:

  tipik iskandinav film mantığı anlamak için delirmek gerekli……………..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 3 votes)
 13. edo34 dedi ki:

  bu filmden hiçbirşey anlamadım. kurgusu biraz karışık david linch in muhollandçıkmazını andırıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Tozmik dedi ki:

  Pek beğenmedim.Bir orayı gösterio bi başka yeri oda yetmezmiş gibi içiçe aynı sahnede farklı insanları gösterio.Yönetmen izleyiciyi sarsmak isterken çok kafa karıştırmış.bide yok artık bu kadarda olmaz denilcek tipte tesadüf olaylarda inandırıcı olmamış.Körlük hakkında ve İskandinavyadan gelmesine rağmen anlaşılır bir film olmamış.bu filmi kötü,vasat yada iyi olarak değerlendirmek yanlış olur.en temel döngü filmi anlayabilmektir.Anlayamadığınız birşeyi değerlendiremezsiniz. Tıpkı Kaynak Altyazı olmayan filmlerin değerlendirmeye tabi tutulamaması gibi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -6 (from 12 votes)
  • idil dedi ki:

   Filmi hiç anlayamamışsınız. Spoiler vereceğim bundan sonrasını izlemeyen okumasın rica ediyorum.
   Filmde bu kadar tesadüf olmaz dediğiniz şeyler kadının hayal dünyası, gerçekte olduğunu düşündüğü şeylerle fantezisini birleştiriyor, onun için o saçma geçişler var, misal bir restoranda otururken bir anda ortam değişiyor otobüste oturuyorlar (yanlış hatırlıyor olabilirim ama öyle bir şey) çünkü kadın kafasında bir kitap yazıyor ve o an ortamın daha farklı olması yönünde karar değiştiriyor. Bunun farkında olarak izlerseniz daha farklı bakabileceğinizi düşünüyorum filme. Diğer iki ana karakter de kadının kitabında geçen karakterler.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 15. anlayış dedi ki:

  Sen anlamıyorsun diye herkes adına konuşma istersen bir de anlayamamanın bilgeliğini yapmaya çalışma:)) Nasıl anlayamadın ona da şaştım ya… O kadar basit ki anlamak daha en başlardan anlaşılıyordu olayın ne olduğu, yani senin bölük pörçük izlemenle anlamadığını düşünüyorum, hani birkaç şey yazacağım spoiler olacak yazmıyorum. Madem anlamadın ne diye çok bilen ayaklarında yorum yazarsın ki :):) Çok basit bir senaryo, yıllardır filmlerin içindesin oysa

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 7 votes)
 16. efuli dedi ki:

  güzel bir kurmaca yaratılığı tebrik edip izlemek gerektiğini düşünüyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 17. ORHAN dedi ki:

  Sömürü ve acındırmaya yer vermeden, belkide körlük üzerine anlatılan en iyi filmlerden. Filmin kuzeyden gelişi cüretli sahnelerin var oluşu filmi ayrıca zenginleştirmiş..Siteye teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle