al_midan_square

-Meydan / Al Midan (Square) 2013 2014 Mısır,ABD,İngiltere / Türkçe Altyazılı-

IMDB Puanı: 8.2/10
Tür: Belgesel, Dram, Tarih
Yönetmen: Jehane Noujaim
Cast: Ahmed Hassan,
Khalid Abdalla, Magdy Ashour
Süre: 1 saat 48dakika

30 yıllık Mübarek rejiminden kurtulan Mısır halkı, sırasıyla askeri yönetim ve daha sonra da Müslüman kardeşler yönetimine girer. Fakat Müslüman kardeşlerin lideri Mursi, insanlık dışı bir takım dini dayatmalar ve soyutlamalarla halkın yeniden ayaklanmasını sağlar. Ve yeniden Sisi yönetiminde askeri rejim gelir.

1 dalda Oscar’a aday olan ve Mısır’ın (ve tüm müslüman dünyanın) tarihteki en büyük ayaklanmasının anlatıldığı yapımı sizlere sunuyor; yorumlarınızı bekliyoruz.

Part 1

Part 2

OK.ru HD

Mail.ru 1

Mail.ru 2Toplam 108 Yorum Yapılmış.

 1. Adnan dedi ki:

  Mursi’ye karşı yapılmış ve darbeci Sisi’ye destek veren taraflı bir belgesel. Bu belgesele elbette batılılar bu puanı verip göklere çıkaracaktır. Zaten kendi elleri ile yaptıkları darbeyi savunmaları kadar doğal bir şey olamaz. Mursi insanlık dışı dini dayatmalarda bulunmamış, bilhakis “Biz ancak Kur’an’daki Allah hükümleriyle devlet yönetiriz.” demiştir. İsrail ve ABD köpeği Sisi ve ordusu ise Mısır’ın Ortadoğu’daki gücünü bildiğinden ve Filistin’deki El-Kassam Tugaylarına Mursi’nin silah desteği sağlamasının önüne geçmek istemesinden ve Filistin’in İsrail’e karşı savunmasız ve silahsız kalmasını sağlamak istediğinden Mursi’yi darbe ile indirdiler. Sisi İsrail ve ABD köpeği bir uşaktır. O ve askerleri elbette Allah’a hesap vereceklerdir. Onlar şimdi ellerinden geleni yapsınlar. Her şeyi bildiklerini sanıyorlar ama bilmiyorlar. Hesap günü yakındır ve çetin olacaktır.
  “Onlar Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Ama kâfirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır.” (Saff, 8)

  • yapıştır dedi ki:

   Kendini haklı gibi göstermek için her konunun sonuna ayet, sure yapıştıranlara kıl oluyorum. Bu konuyuda mı kuran aleti yaptınız:))) Nerde nasıl işine gelirse oraya lastik gibi çekersin bütün ayetleri senin yaptığın da bu olmuş, Allah adına, Allah gibi bir kuran sözüyle kendini yüceltmişsin. Yaptığının çok hadsiz olduğunu bilmelisin öncelikle.Her insani olayın altına ayet döşe sure döşe, Allah mısınız kardeşim hükümleri veriyor, asıp kesiyorsunuz ayet bahanesiyle…!!!!

   • Adnan dedi ki:

    Yorumunuzu bir analiz edelim. Böylelikle .. kıtlıklar ortaya çıksın:
    1-)
    Sizin cümleniz:
    “Kendini haklı gibi göstermek için her konunun sonuna ayet, sure yapıştıranlara kıl oluyorum. Bu konuyuda mı kuran aleti yaptınız:)))”
    Benim cevabım: Ben kendimi haklı göstermek için hiçbir cümle kurmamışım. Aksine Mısır halkını ve Mursi’yi haklı göstermek için cümleler kurmuşum. Ve bu konuya elbette ki Allah’ın ayetleriyle cevap vereceğiz. Bize emredilen aslen budur. Kur’an okumamış olduğunuzu buradan anlayabiliriz. Yani Kur’an konusunda cahilsiniz.

    2-)
    “Nerde nasıl işine gelirse oraya lastik gibi çekersin bütün ayetleri senin yaptığın da bu olmuş, Allah adına, Allah gibi bir kuran sözüyle kendini yüceltmişsin. Yaptığının çok hadsiz olduğunu bilmelisin öncelikle.”
    Benim cevabım: Yukarıda da söylemiş olduğum gibi, ben kendimi yüceltmek veya nefsimi temize çıkarmak için değil tamamen Mursi ve Mısır halkını haklı çıkarmak için yorum yazdım. Kur’an ayetleri lastik gibi çekilmek için indirilmemiştir. Ben de bu dediğinizi yapmadım zaten ki bu sizin ispatı mümkün olmayan iddianızdır. Aksine olması ve yazılması gereken ayeti yazdım. Ama sizin direkt saldırınız aslında benim üzerimden İslam, Allah ve Kur’an’adır. Bu apaçık görünmesine karşın bunu es geçiyorum yine de. Ve size bir saygısızlık etmemek için çaba gösterdiğimi bilmenizi isterim. Üstelik “siz” diye ithaf etmem bile aslında size fazla olmasına rağmen ben yine de saygı sınırını aşmamaya özen gösteriyorum.

    3-)
    Sizin cümleniz:
    “Her insani olayın altına ayet döşe sure döşe, Allah mısınız kardeşim hükümleri veriyor, asıp kesiyorsunuz ayet bahanesiyle…!!!!”
    Benim cevabım: Kur’an insanı eksen alan ilahi bir kitaptır. Dolayısıyla her insani olay Kur’an ile açıklanabilir. Kur’an okumamış olmanız size bu saçma cümleyi kurdurmuş olabilir. Ayetleri kopyala yapıştır yöntemiyle oraya buraya döşemek şeklinde bir teknik analiziniz olmuş. Gerçekten rezil olmanın ötesinde oluyorsunuz. Biz ayetleri ezberler ve yazarız, kopyala yapıştır yapmak gibi huylarımız veya amaçlarımız olsa idi, bunca yazıyla size dakikalarca cevap vermekten erinirdik. Ama siz bu dini argümanlar hususunda ne kadar cahilsiniz ki bana veya benim gibi olduğunu düşündüğünüz ve varlığını sizden başkalarının bilmediği hayal dünyanızdaki birtakım insanlara “Allah mısınız kardeşim..” diye sesleniyorsunuz. Oysa benim hüküm vermediğim aşikâr ve gözle görülür. Bakın gözle görülür diyorum ama siz gözünüzle değil de sanırım bir başka organınızla bakmışsınız ve okumuşsunuz yazdıklarımı. Yazımı anlamaya çalışın. Hüküm ve yargı içeren cümleler veya şahsımı Tanrı ilan edecek cümleler kurmamışım. Şunu anlamak zor değil biraz çabalayın anlamak için: Benim yazımın benim şahsımla hiçbir alakası yok. Zira siz din düşmanlığınızı sergilemiş veya dine bir düşmanlığınız yoksa bile şu ettiğiniz cümleler ile bizlere imansızlığınızı kendi dilinizle ispat etmiş oldunuz. Ben şahidim ki; bir müslüman eleştirmesinde bile edebini korumalı ve kurduğu cümlelere dikkat etmeli iken siz bu yargıdan uzak cümleler ile sınırı aştınız.

    Sonuç: Allah size akıl, fikir, haya, terbiye, edep nasip eylesin. Onca hakaret ve insanlık dışı çıkışlarınıza rağmen sizin için söyleyebileceğim en iyi şey bunlar olurdu sanırım. Allah’a emanet olunuz.

    • yapıştır dedi ki:

     Anlayamadığın konu şu; insani meselelerin altına KENDİ ADINA döşüyorsun bu ayetleri. Yani kendini haklı göstermek adına siyasi meselelerini haklı çıkarmak adına. Oysa dini konuların siyasetle ilintisi olmamalıdır biraz tasavvuf bileydin şeriat pislikleriyle dolu olacağına. Sen kiiim bana EDEP HAYAA DİLEMEK KİM. BAŞ KESMEK SİZDE, KOL KESMEK SİZDE, ALLAH GİBİ HÜKÜM VERMEK HERŞEYİ DİN ADINA MÜBAH GÖSTERMEK SİZDE DAHA ÖTESİ YOK ŞEYTANIN DÜNYADA ŞEKİL BULMUŞ HALKİSİNİZ HATTA ŞEYTANDAN DA BETERSİNİZ. Daha ötesi var mı Allah’ın sözünü siyasi emellerine alet etmeye kullanıyorsun, senin Allah’ koştuğun şirk yedi sülalaene günah yazılır zaten. Bana din bilmemekle saldırıyorsun da önce bunları öğren gel. Laiklerle işim olmaz derken bile günahtasın ben senin neleri kastettiğini gayet iyi görüyorum röntgenin her bir lafından çekiliyor. Başta Atatürk düşmanısınız ve toplumu DİNSİZLER VE BİZDEN OLANLAR olarak ikiye bölmüşsünüz. Asıl şerefsizlik sizdeki. Sen kimsin de Allah’ın yarattıklarını bizden olanlar olmayanlar diye ayırırsın. Sen kimsin de Alllah sözüyle insan ayrıştırmaya çalışırsın DENSİZZ!!! O haddini bileceksin önce ve RT tarikatınızla insanları ayrıştırmayı bırakacaksın. Dini dolar işaretlerine satmış olanlarsınız sizin neyinize hangi sözünüze güven olur ki. Haya edep ayet sıralamakla olmaz ben edepliyim ki Allah2ın sözlerini siyasi emellerime alet yapmıyorum dini çıkar malzemesi yapmam, ticaret malzemesi yapmam. Amaç açıkça belli Atatürkçü, Laik insan kesin DİNSİZDİR, BUNLARI ASMALI KESMELİ KAFASINDASINIZ….Bu kafayla çok ters dönersiniz çok kullanılırsınız . Sen kiiim beni bilmemekle suçlamak kim bende mi açıp ayet sure ne varsa yazaydım :D:D Öyle mi biliniyor copy paste yaparak yani :D…. Sen öncelikle dinin özünü kavramamışsın bile ayrıştırmacı Tayyip dinine mensupsun ayrıca İslam dinine değil. RT dini hastalıklı bir dindir bilesin, ama işinize gelir çünkü kazancınız, cemaatçilikten rantınız çoktur…. Şeytan bile şaşırıyordur size vallahi bu derece üç kağıtçılıklarla dolu bir inanç sistemindesiniz, ,inanç sadece bir örtü, görüntü her tür olay var sizlerde zaten hangi birine parmak bassak din adına 4- kadın alıp hiçbir haklarını vermemekten, din adınabir gecelik evliliklerden, üfürmelere, çarşaf altında sexy kadın kölelerden, ayakkabı kutularında, akaraba şirketlerinde duran paralara kadar.

     Öncelikle Atatürk’ü ağzınıza abdestle alın da yatıp kalkıp ninen İngilizlerce götürülmediği için ve adın JOHN, Cristian olmadığı için her namazında Atatürk’e ve silah arkadaşlarına dua etmelisin Atatürk senin soyunu kurtaran insanken hala ona laf döşemeye çalışma uaynık kardeşim her lafındaki şifreler çok açık ortada. Laiklerle konuşmazmış, muhatap olmazmış tabiii niye olasın parayı götürdüğün din kaplamalı sistemin varken neden olasın, laikler kinci sınıf insan bugün zaten.:))) Çarşaf altından, takke cübbe altından her işi yapabiliyorsunuz sonuçta dışarıya da dini en güzel yaşayan biziz naraları, sen gibi giyinmeyeni dışlama ayrıştırma, muhatap olmama, el sıkmama, kadın gördüğün yerde arkanı dönmek falan… Ben senin röntgenini çekiyorum şurdan o kadar çağdışısınız ki ama bir o kadar da düzenbaz. Dini, ayetleri,sureleri bu düzenbazlıklarınıza GEREKÇE YAPAMAZSINIZ YAPSANIZ DA AKLI OLAN YEMEZ. Laikleri sevmezsin tabii laik insan dinini kendi özelinde yaşar ticaret aracı yapmaz, düzenbazlık aracı yapmaz, aptal da değildir kendini kullandırtmaz niye sevesin aptal olmayan kullanamayacağın insanı, dini duygularını sömüremeyeceğin insanı sevmezsin tabii işine gelmez. Allah2ı oynamayın artık insanlara, oynamıyorum derken bile ve akıl fikir dilerken de Allah’a oynuyorsunuz tıpkı RT gibi işte…İşinize gelmez laik insanlar ….:))

    • yapıştır dedi ki:

     Hala Allah adına hüküm veriyorsunuz dilek dilerken bile:) Yaptığın şirkin farkında değilsin dini bilmek ayet sureleri copy paste yaparak , her insani olayda cevap olarak Allah sözünü yapıştırmakla olmuyor işte:) Aksine her türlü şirk içindesiniz bu çok açık. Ama sizin yaşadığınız din hak din değil RT dini maalesef o nedenle Allah akıl fikir versin diyeceğinize Allah’a ne kadar dönüksünüz yoksa RT’ye mi dönüksünüz bir bakınız.

     Laikleri sevmeyişiniz de bu yüzden, laik insanlar dinini özelinde yaşar, siyasete, günlük olaylara, rant kapılarına, ticarete ve hatta cinselliğe alet etmezler. Sevmezsiniz laik insanı din kisveleriyle kullanamazsınız, yönetemezsiniz çünkü ;)

     • Adnan dedi ki:

      Öncelikle, densiz ve şerefsiz olan sensin. Bunu sen bana söylemeseydin ben sana asla söylemezdim.
      Benim RTE’ye oy verdiğimi, sarıklı, cüppeli olduğumu nereden biliyorsun? Gaybın bilgisi mi veriliyor sana? Şirk ne demektir? Şirkin tanımını biliyor musun? Biliyorsan neye göre şirk koşuyormuşuz bunu açıklamalısın? Atatürk ile ilgili tek kelime etmiş miyim? Tek bir cümlede ismini kullanmış mıyım? Peki “Atatürk’ün adını ağzınıza alırken abdest alın” demen bir şirk değil midir? Abdest namaz kılmak, temizlenmek için alınır. Bir insanın adını ağzımıza alacaksak abdest almak gerekmez ve bunu demek dinimize göre küfürdür. Benim dinimi nasıl yaşadığım hakkında ne fikrin var? Neden benim üzerimden içindeki İslam, RTE nefretini kusmaya çalışıyorsun? Bu düşüncelerini normal olarak da söylesen sana hak verecek olanlar yine çıkacaktır. Neden mevzuları ta nereden ta nerelere getirip de RTE’ye dayandırdın? Bu kadar mı canını yaktı RTE? Ki dediğim gibi nereden biliyorsun RTE’te oy verdiğimi veya onu desteklediğimi? Belki ben oyumu CHP’ye verdim, belki MHP’ye? Nereden biliyorsun? O hâlde zanda bulunuyorsun ve zannın büyük bir kısmı yalandır. Bu bağlamda sen yalancısın. Kin kusmak, nefret kusmak da böyle bir şey işte. Kendini yeterince tatmin ettiysen eğer, din hakkında ve Allah’ın ayetleri hakkında söylediklerine en azından kendi iyiliğin için dikkat etmelisin. Zira bütün bu söylemlerinden hesaba çekileceksin. Benim ayetleri ezberlemediğimi nereden biliyorsun? Sende aşağılık kompleksi varsa burada biz bunun ceremesini çekmek zorunda mıyız? Git başka yerde, başka platformlarda kendi kendini aşağıla. Bence senin burada kendini küçük düşürmende veya dine sayıp sövmende, bazı güruhlara, topluluklara, kişilere sayıp sövmende bir sakınca yok. İstediğin kadar say söv. Bu senin ne kadar ahlaklı olduğunu gösterir. Ahlak yoksunluğu bir hastalık değil, huydur. İnsan olmayı öğrendiğinde bir çok psikolojik sorununu halletmiş olacaksın. Allah acil şifalar versin sana, ciddi sorunların var senin cidden.

     • lanoolumm dedi ki:

      yapıştır broo sen varya çok yanlış sularda yüzüyosun..adnana sürekli töbe haşa allahçılık oynuyosun diyosun sen cümlelerini çok yanlış seçiyosun..ve kendini bi …. zanneden şu bölünmüş ülkede kendini üst tabakaya koyansın..zannediyorum ki bir çok tartışma ortamında bu şekilde insanlarla tartışa tartışa bu cümlelerini cebinde tutuyosun..hepsini okuyamadım yazıların deli uzundu ama sen bro kendine dikkat et tasavvuf bilseydin falan demişsin o iş yalan sende çok yalansın..kimleri dinleyip okuyup doluyosan cümlelerini harmanlarken dikkat et bence

  • akın dedi ki:

   tepeden tırnağa yanlış bilgiler.mursi el kassam tugaylarına silah hiç vermedi bu bir silah vericem diye bir taahüdüde yoktu bu iki.murside bir darbe sonucu oluşturulan bir seçimle iş başına geldi bu iki.buraya kadar herkesin bildiği şeylerdi bunlar.seçimden sonra mısırda ne yaşandı bilmiyoruz.ama şu biliniyor körfez rahatsız idi mursiden zaten darbeyi körfez yaptırdı.iktidar medyasından makale okuyup yazmayın böle eksik şeyler.artı mısır anayasası zaten laik anayasa değil.iyice saçmalamışsın sen.keşke laik bir anayasa olsa idi diktatörlük olmaz idi.bak bütün körfeze dini kurallara göre yönetiliyor hepsi krallık hepsi diktatöryel.sana bir bilgi vereyimde sağda solda sölede hava çaka sat.bu kıyağımı unutma mısır devrimi nasır öldüğü gün bitti.mısırdaki o devasa gelişim cemal abdul nasırın ölümüyle mısırın geri gidişi başladı.şuan her arap ülkesinde körfez hariç bir nasır beklentisi vardır.cemal ismi bizim rahmetli ittihatçi cemal paşaya atfen verilmiştir.

   • Adnan dedi ki:

    Acıyorum size. Cidden fazlaca hem de. Her şeyi yanlış bildiğiniz gibi bir de saçmalayan siz olmuşsunuz ben değil. Ben Mısır Anayasası laik bir anayasa demedim. Bu sizin uydurmanız. Sık sık yapar mısınız bu uydurmaları? Zira ruh sağlığını etkiler ve yalancılık huy haline gelebilir. Ve caka satmam için vermiş olduğunuz bilgi ancak doğru cümleler kurarak yazarsanız anlaşılır olacaktır. Saçmasapan birşeyler yazmış adına da “bilgi” demişsiniz. Herkes Nasır’ı bekliyormuş, Deccal bekler gibi bir ruh haliyle mi yoksa tamamen sizin hayal dünyanız mı? :) Bir de İslami kurallara göre yönetilen körfez ülkelerinin diktatöryel olduğunu iddia etmişsiniz. Yani İslam’ın yönetim şekli aslen diktatörlük müdür? Bu kadarıı başardığınıza göre gerçekten inanmış olmalısınız cehalete. Evet cidden size acıyorum. Çünkü ben ortada yamuk yumuk kurulan cümlelerden başka bir şey göremiyorum ve çok ağır saçmalamışsınız bir de tuhaf tuhaf noktası virgülü saçma cümleler tam bir salata olmuş. Ve ne yazık ki siz de yazımı tam manasıyla anlamak yerine direkt saldırınızı gerçekleştirmişsiniz. Kurduğunuz güdümlü cümleler bize hangi haber ajanslarını takip ettiğinizi ispat ediyor. Hedef saptıran ve aslında olmayanları oldu dedirten ajanslar veya kitaplar, makaleler, yazarlar, dergiler, gazeteler ve bilimum yayın organları…

    Bu mecburi ön girişten sonra size ancak şunu diyebilirim: Laik rejimi savunan biri ile asla konuşmayacağım ve asla sorularına, ithamlarına cevap vermeyeceğim. Çünkü anlamıyorlar, anlamak istemiyorlar hiçbir şeyi. Siz de kurduğunuz bir cümlede laikliği savunduğunuza göre sizinle de konuşacak, tartışacak bir şeyimiz yok. Önce kendinizi geliştirin ve sonra çevrenize faydalı olmaya çalışın…… Demeyecektim ama diyeyim hadi size son kıyağım da içten bir dua olsun, etmediğiniz dualar niyetine caka satarsınız ona buna: Allah yolunuzu açık etsin :)

    • akın dedi ki:

     tipik bir şeriatçı kafası.hiçbir argümana sağlam cevap verememe.sıkışınca hemen dinsel içerikli cümleler kurarak dini bir siyasi bir kalkan haline getirme.bana bir örnek ver şeriatla yönetilipde dünya ekonomisinin ilk beşinde olan bir müslüman ülke adını ver.katar matar deme,zaten katar en geç 15 yıl sonra ortadan kalkacak.bae mi yada kuveyt mi.bu ülkelerin bütün zenginlerinin yurt dışında banka hesapları çifte vatandaşlıkları var.petrol bitince topuklayıp gidecekler kendi ülkelerinden.sen tipik ışid zihniyetli bir adamsın.bu ülkede mukaddes dinimiz ayaklar altına alınmışsa bunun nedeni senin gibi adamlardır.bugün tv lerde ramazanda 1 ay boyunca dini sohbet yaptığı için 300 bin lira para alan din adamları var.dini bilgi anlattı diye para mı verilir ona.osmanlıda imamın maaşını cemaat verirdi.devletin imamı olmaz.madem bu kadar sofuluk derecesinde dindarsın neden film sitelerine geliyorsun.buradaki filmlerde gösterilen her kare sana küfür gibi geliyordur.her sahnede kadın ve erkek yanyana konuşur öpüşür karşılıklı içer.ben seni anlıyorum senin gibi adamlar iki dere bir arada kalmış adamlarsınız.kendinize ait bir kültürel bir yaşam yaratamadınız.kafanızı kapattınız altınıza tayt giydiniz ,yüzünüze 2 kg boya sürdünüz.sizin derdiniz ne biliyonmu neden bu eleştirdiğimiz adamlar el üstünde tutuluyor.artık bırakın bu ışid kafasını.

     • Adnan dedi ki:

      Harbiden ne içtin de yazdın bunca yorumu, kendini rezil ettikçe etmişsin :)
      bu da başarı tabi, git ötede bayıl biraz işid mişid sen baya bildiğin uçmuşsun hacıbaba :) Senin İslam’dan anladığun işid mi? İşid İslam’ı savunan bir grup değil aksine katil ve İslam’a zarar veren bir gruptur. Dedim ya sen konuyu başka yerlere taşıyarak cevap verecek bilgi birikiminin olmadığını ispat ediyorsun. Din düşmanlığını git başka yerlerde kus . Uçmuşsun sen baya bildiğin :) :)

     • mina2013 dedi ki:

      Adnan nikli şahıs söyler misin sen kuranı nerenle okudun? Öncelikle İşid değil Işid, yazılımından bile bihabersin, Işidin tüm eylemlerini kurana dayanarak yaptığının farkında bile değilsin. Çünkü sen de kuranı aklı beş karış havada okuyanlardansın yahut kuranı okumadın sana iletilen kadarıyla ahkam kesiyorsun.Işid örgütü kurandaki ayetler ve buhari hadislerinin emirleri ile İslam tarihini baz alarak zulmetmekte insanlara, İslama zarar vermiyor gerçek İslamı yansıtıyor.
      Kuranı bildiğini ifade etmişsin hatta diğer yorumcuyu bilmemekle ve cehalette yargılamışsın, o halde söyle bakalım dinden çıkanların kafalarının kesilmesini, din için savaşmayı ve öldürmeyi emreden ayet ve hadisleri, savaşta esir alınan kadınlara yani cariyelere sınırsız tecavüze izin veren ayetleri, hırsızlık yapanın ellerinin bileklerden kesilmesini emreden ayetleri, zina yapanların ibret için toplum önünde kırbaçlanmasını, taşlanmasını emreden ayet ve hadisleri, peygamberin kendi oğlunun karısıyla evlenmesi için izin çıkaran ayetleri, hatta ayşenin bu duruma içerleyip “neden kuran senin menfaatine çalışıyor muhammed” dediğini belirten diyanetin de kabul ettiği buhari hadislerini, kız çocukları ile evliliğe izin veren “henüz adet görmemiş olan eşleriniz…” şeklindeki ayetleri, peygamberin ali ile beraber kılıçla kelle almaktan yorulduklarını ifade eden hadisleri, 627 yılındaki savaşta gerçekleştirdikleri katliamları vicdanının ve aklının neresine gömüp görmezden geliyorsun.
      Adeti bozmayıp ayet ve hadislerle noktalıyorum yazımı;

      “peygamber, savaşta kadınların ve çocukların öldürülmesinin bir sakıncası olmadığını söyledi”
      (buhari, cihad/146; ebu davud 113).

      semure ibnu cündeb (radıyallahu anh) anlatıyor: ”resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: ”müşriklerin yaşlılarını öldürün, fakat tıfıllarına (şerh) yani henüz tüyü çıkmayanlara dokunmayın.”
      [ebu davud, cihâd 121, (2670); tirmizi, siyer 28, (1583).

      “peygamber hayber yahudilerinin erkeklerinin başını vurdurttu. kadınlarını da cariye yaptı. kadınlarını müslümanlar arasında cariye olarak dağıttı. bunlardan kocasının ve babasının başını vurdurttuğu safiye ile evlendi.”
      (buhari, megazi 14, muslim; cihad 62, (1766); ebu davud, imaret 23)

      “Hırsız erkekle hırsız kadının yaptıklarına karşılık, Allah tarafından ibret verici bir ceza olması için ellerini kesin. Allah yücedir, hakimdir.” Maide suresi 38. ayet

      “(Savaşta) kafirlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onları çökertip etkisiz hâle getirdiğinizde bağı sıkı bağlayın (sağ kalanlarını esir alın). Artık bundan sonra (esirleri) ya karşılıksız ya da fidye karşılığı salıverin. “(Muhammed suresi 4. ayet)

      “savaşta esir aldığınız kadınlar dışında diğer kadınlarla ilişki haram kılındı” Nisa suresi 4.ayet

      Şimdi Işid’in neden kelle kestiği ve kadınlara tecavüz ettiği anlaşılmıştır umarım..

  • papi dedi ki:

   mursi her ne kadar secimle gelmis olursa olsun misir halkinin bugune kadar sahip oldugu en kara politikacidir. mursiyi desteklemek hicbir akilli canlinin yapacagi birsey degildir. ha sisi sutten cikmis ak kasikmidir. hayir degildir. ama mursi gibi adamlar toplumunu ileri goturmekese talibanin afganistana yaptigi gibi halkini cehalete, sefalete mahkum edecektir. mubareki mumla ariyacaklar misirlilar

 2. nuri dedi ki:

  Arkadaşım, Mursi’yi iktidara getiren kimdi? Amerika değilmi? Yetersiz donanımınla habire savurmuş atmışsın. Amerika ve İngiltere ve diğer emperyalist ülkeler, her zaman için dincileri kullanmışlardır. Bu tarihin derinliklerinde hep böyle olmuştur. Amerika’nın başını çektiği ve adına Arap Baharı denilen akım, Arap ülkelerinde hüsrana uğramıştır. Mursi’de Arap baharının başlangıcı ile birlikte Msır’da başa getirildi fakat aradıklarını bulamadıkları için getirdikleri gibi de gönderdiler. Ülkemizde de benzer olaylar yaşanmakta. Olaylara at gözlüğü ile bakmayı bırakıp birazcık okumanı , araştırmanı öneririm.

 3. kod adı yasaklı dedi ki:

  yancının…yandaşın…
  108 dk dan hiç bir şey anlamadığı yada anlamak istemediği aşikardır.

  Oysa…Dikkatle izlendiğinde Sovyet devriminden sonra yer kürenin şahit olduğu
  en büyük halk hareketinin belgeseli önümüze hayatın sırlarını seriyor.

  Ben yığınla benzerlik karşısında
  Ve olanca şaşkınlığıma karşın,
  Diyorum ki….

  Devrim bir kez başlamaya görsün.

 4. hürriyet dedi ki:

  ”Mursi, insanlık dışı bir takım dini dayatmalar ve soyutlamalarla halkın yeniden ayaklanmasını sağlar. Ve yeniden Sisi yönetiminde askeri rejim gelir.”

  Bu güne dek gördüğüm en çirkin özet ifadelerinden biri olmuş.

  Mursinin ne gibi insanlık dışı uygulamaları olmuş, haberi sömürgeci bulteni routersden bbc den takip edenler yazıversin bizde aydınlanalım.? mesela kaç kişi ölmuş kaç kişi hapsedilmiş ve kaç basın yayın organı kapatılmış ?

  Buna mukabil 30 gun ramazan boyunca 45 derece güneş altında oruçla geçirmiş ve tek istekleri demokratik haklar talep etmek olan sivil silahsız kadın ve çocukların bulunduğu topluluktan bir saat içinde 4000 insan katledilmiş bütün muhalif yayın organları kapatılmış yüzbinlerce insan tutsak edilmiştir.

  Küresel medyanın ezberlerini tekrar eden hür ifadeden yoksun makinalaşmış beyinler, selfkolonyalizm en iyi örneklerini oluştururlar.

  Bir toplumun hürriyet arayışlarını haklı bulmak insanı yandaş yapmaz, aksine fikri ve görüşü ne olursa olsun karşı çıkanı dayatmacı kendinden başkasına yaşam hakkı tanımayan farkındalığı kendisine öğretildiği kadar hssedebilen mutan karakterlere dönüştürür.

  Yine butun arap baharını planayan batı nasıl oluyorsa murside yada temsil ettiği mısır halkında aradıklarını bulamayacaklarını bilememişler.

  Başkalarının haklı davasını karalamak, bunu yapan hiçbir düşünceyi izmi idoolojiyi fikri yuceltmez, en fazla kültürel asimilasyona ve değer erezyonuna örnek oluşturur.

  • akın dedi ki:

   mursi yi tanıyonmu yada hiç mısıra gittinmi yada sissiyi tanıyonmu.Allah aşkına evinden oturup belliki iktidar yanlısı medya yı izleyip burda yorum yazıyorsun.yanlış anlama ben ne mursiyi biliyorum nede sissiyi nede mısır pratiğim var.bir mısırlı günlük yaşamda ne ister inan bilmiyorum.sorun şu evinden oturup kopyala yapıştır ifadeleri burda yazıyorsun.bende sana farklı bişey anlatayım mısır hakkında asker alana geldiğinde şayet mursi erken seçim kararı alsa idi darbe olmayacaktı.neden almadı biliyormusun.çünkü felaket oyları erimiş şaka değil yüzde 10 lara düştüğü söyleniyor.artı seçime gittiğinde açık açık suudlar katarlılar ve bae para musluğunu kesiceklerini söylediler.anlıyacağın halk şunu biliyordu murside mübareği oynamaya kalktı artı şayet seçimlerde müslüman kardeşlere oy verseler bu seferde körfez parayı kesecekti.kapiş çaktınmı davayı.bu haberde el arabiya gazetesinden.artı benide ilgilendirmez mısır halkı yada israil halkı ben kendi ülkeme bakarım kendi insanıma bakarım.istersen egoist de bana.

  • zırzop dedi ki:

   Oturmuş DİKTATÖR SİSİ yi savunuyorlar sonrada sağa sola Mursi ye .ok atıyorlar.Ağzına sağlık Hürriyet kardeşim güzel yazmışsın.Adnan kardeş sana da helal olsun.Bu komünist lümpen devrimci takım ne anlar adaletten !!! İşleri güçleri zorbalık asma kesme , gezi olayları ayaklanma huzursuzluk çıkartmak ! Allah yer yüzünde bozgun ve kargaşa çıkarmayın diye emreder.Mursi mi onlarca insanı katletmiş yoksa SISI mi binlece insanı katletmiş ? Ön yargısız adil karar verin artık .

 5. biliyormusun dedi ki:

  Darbeci Sisi’nin Mursi’den çok daha katı islam anlayışına sahip olduğunu
  Mısır ekonomisinin % 60 ordunun %30 oranında hıristyan kıptilerin elinde olduğunu
  Sisinin ABD’de yetiştiğini
  Mursi döneminde suveyş kanal işletmesinin britanyadan alınınıp 100 milyar$ gelir ile millileştirildiğini
  İsrail’in Gazze ablukasının delindiğini
  İlk kez sivil bir seçim yapıldığını ve ilk sivil C.başkanı seçildiğini
  Mısırın ABD’den çok İngiliz sömurgesi olduğunu
  Mısır ordusunun kıpti azınlıktan oluşturulduğunu
  MIsır istihbaratının MI6 tarafından kurgulandığını
  Medyanın sözü geçen ülkenin kontrolunde olduğunu
  Suveyş kanalının dunya ticaretinin en yoğun transit geçiş yolu olduğunu
  Devrimin ençok da batı kuklası diktator arap rejimlerini tehdit ettiğini
  80 milyonluk mısırda 3 milyon mutlu imtiyazlı azınlık yaşadığını
  Mısır halkın günde 2 dolara geçindiğini
  10 milyon insanın tabut evlerde yaşadığını
  Mısır’ın arap dunyasının lider ülkesi olduğunu !

  bilin istedim..

  • akın dedi ki:

   tepeden tırnağa yalan bilgiler bunlar en azından %75 i yalan süzme yalan.tabut evlerde toplasan 2,5 milyon kişi yaşıyor.7,5 milyon kişiyi nasıl ekledin bu sayıya anlamış değilim.sayısal olarak 7,5 milyon nüfusu olmayan ülkeler var.kanalı millileştirmiş diyorsun zaten kanal nasır döneminde millileştirildi,nasır bu amaçla ingilizlerle ve fransızlarla savaştı.sonra abd ve sovyetlerbiirliğinin ortak desteği ile mücadelesini kazandı sonuçta süveyş kanalı millileşti.sonra parasızlıklardan dolayı bir kısmı özelleştirildi ama kanalın yönetimi mısır hükümetinde idi.biz nasıl türk telekomu özelleştirdik ise mısırdaki hükümetlerde özelleştirme yaptı.ikinci kanal yapımından söz etmişsin zaten o kanalın parasını ingiliz bankerlerden almışlar idi.neyin kafasındasın sen.bir yalan uydurmuşsun sakın sağda solda bu yalanı söyleme.neymiş mısır ordusu kıpti imiş yuh artık hiçbir müslüman ülkede gayrimüslim general olmaz.anayasada öyle hak veririz ama uygulmada hristiyan yada yahudilerden general yapmazyız nu müslüman ülkelerdeki yazılı olmayan bir kuraldır.mısır ekonomisinin %60 ı ordunun elinde demişsin külliyen yalan %35 dir.bunun böyle olmasının nedeni sırf özelleştirmenin önüne geçmek için kamu şirketlerini askerlerinin üstüne yaptılar.darbeci sissiye de kıpti dediniz sizde yalan bitmez adam sünni müslüman adı da muhammed.hatta mısırda %15 şiidir ama asla şiilerden de çok nadir general yapılır.tek doğru lafın halkın büyük bir kısmı 2 dolardan aşağı bir para ile yaşamını idame ettirmek zorunda bırakıldığıdır.zaten gençlerin sokağa çıkmasının nedeni işsizlikti.o insanlar sadece iş aş ve herkese eşit davranılmasını istediler.mısırdaki sorun demokrasi sorunu değil iş aş meselesi idi.

 6. biliyormusunuz dedi ki:

  İlaveten
  Belgesel yapımcılarının ABD İngiltere ve mısır olduğunu
  (e vallahi sonradan gördüm:)

 7. onder dedi ki:

  Önce gezi parkından denediler , türkiye’de tutmaz ama sisteme baktılar fena değil. mısırda deneyelim. Tuttu. Mursi beceriksizdi evet ama asla bir cani değildi. Hiç bir cinayeti baskısı da olmadı. Uzaktan konuşmak kolay. ABD + israil ortaklaşa darbe yaptırdı. Olay bu.

 8. isimsiz dedi ki:

  bekara karı boşamak kolay !!!

 9. mustafanazif dedi ki:

  belgesel tekniği açısından olumlu olsa da, “belgesel” kurgusu içerisinde, tarafısızlığını tamamen yitirmiş bir çalışma. mursi’ye kadar olanları verip mursi’den sonra olanları vermemesi hem kurgu, hem de belgeselin tarafsızlığı açısından negatif bir durum. mursi’den önce olan olayların da tamamen tarafsız olduğu söylenemez ayrıca. tek bir bakış açısıyla yapılmış bir belgesel. belgesel’de geçen bir cümle zaten mursi’ye karşı olan insanların aslında ne kadar dayanaksız olduğunu gösteriyor.

  – “biz solcular olarak her şeye hayır dedik, en büyük sorunumuz buydu. alternatif üretemedik”.

  bu yüzden mursi indirildi zaten alternatif üretilemedi.
  demokrasilerde alternatif, parlemento’da üretilir.
  muhalefet üretir.

  bunu ne yazık ki gezi sürecinde de gördük.
  her şeye hayır diyen her şeye küfür eden bir güruh vardı,
  lakin ortada politikaları, alternatifleri, çözüm önerileri hiç yoktu.

  bu çözümsüzlük, türkiye’de de 14 parti’nin birleşip, tek bir aday’da yoğunlaşmasını sağladı.
  bu da türkiye’de muhalefetin aslında bittiğinin, çözümsüzlüğünün bir göstergesiydi.

  yandaş değilim.
  hatta hiç bir partiye oy da kullanmadım.

  türkiye’nin durumu da bu.
  mısır’ın durumu da zaten yazdığım gibi…

  yukarıda da katıldığım, katılmadığım yorumlar var.
  bu belgesel en azından iki bölüm olmalıydı.

  evet bu belgesele oscar bile verirler, buna emin olabilirsiniz.
  oscar alması, iyi olduğunun göstergesi olmayacak.

  • akın dedi ki:

   her paragrafında ben yandaş değilim ve oy kullanmadığını anlatıyorsun.yalan söyleyen kişi yalan söylediği cümleyi en az iki defa tekrarlarmış.çok koyu bir iktidar partisi üyesisin hatta fanatiğisin.bugün bu ülkede seçim meydanlarında sayın erdoğanı göstermeyen tv kanallarına maliyeden inceleme amaçlı adam yollanıyor.ana akım medyada sayın erdoğan 2750 saat gösterilmiş.aynı mısırda darbe sonrası yapılan seçimlerdeki gibi yanılmıyorsam sisside aynı erdoğan gibi süre almıştı.neredeyse muhalefetin sesi ve görüntüsü yoktu.14 parti demişsin 3 parti hariç diğer 11 partiyi toplasan yüzde 1,5 bile oy çıkmaz.bugün tv kanallarında iktidar eleştirilmiyor böyle canını yakacak şekilde eleştirilmiyor eleştirilse deli gibi oy kaybedecek.yolsuzluklar ile ilgili haber yapmak yasak biliyon değil mi.17 aralıktaki yolsuzluklar ile ilgili haber yok.reyhanlıdaki patlatılan o hain bomba hakkında haber yapmak yada bilgi edinmek yasak,ışid denen terör örgütünün elindeki 49 rehine ile ilgili haber yapmak yasak.bugün bu ülkede gayri resmi olarak işsizlik yüzde 18 e çıktı.üniversitelilerde yüzde 35 e yaklaştı.atanamayan öğretmen sayısı öğretmen açığının 2,5 katı şaka değil bu.bu ülkede hane halkının bankalara olan borcu hane halkının tasarruflarını aşmış durumda,bu cumhuriyet tarihinde ilk defa yaşanıyor.bu ülkede pkk lı teröristler elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor ve ortalama 4 günde bir illegal eylem yapıyor en son asteğmenimizi şehit ettiler.bunları kanallarda eleştirmek yasak.şuan milli eğitim sistemi çökmüş durumda eleştirmek yasak.büyük ihtimalle 4.murat devrinde bu kadar yasak yoktur.büyük ihtimalle 2015 de iktidar gidecek ama geriye bir enkaz bırakmış olarak gitmiş olacak.tutturmuşsunuz bir proje Allah aşkına bu projeler değilmi yukarıda saydığım rezillikleri doğuran.artık iktidar propagandası yapmayı bırak o kadar aşikar ki iktidar fanatiği olduğun.yazık.sizler ancak meydanlarda ölmüş bir çocuğu yuhlatmayı becerirsiniz.

 10. mustafanazif dedi ki:

  (2) belgeselin ismi de yanlış yazılmış arapçada “al maidan” olarak yazılır. al midan yanlış bir telaffuz.

  her belgesel tarafsız olmak zorunda da değil. genel geçer kural olarak belgesel’in tarafsız olması gerekliliğini yazdım lakin, böyle bir isimle, yani “al maydan, al maidan, meydan” başlıklı bir belgeselin tarafsız olma gerekliliği ortaya çıkıyor. dolayısı ile tekrar söylemem gerekirse, çok yanlı bir çalışma… mısır devrimini özetlemek gerekirse, tek kelime ile “mübarek”in indirilmesi bir devrim’di. bunun dışındakiler, devrim olarak nitelendirilemez.

  selamlar.

  • akın dedi ki:

   arap devrimi yada arap baharı değil bu.bildiğimiz arap karnıbaharı bu.şu an ülkemde sokaklarda 1,2 milyon gariban suriyeli başıboş dolaşıyor senin o arap devrimi dediğin rezillikten dolayı.Allahın hergünü küfür yiyorlar,taciz ediliyorlar,dayak yiyorlar,organ mafyasının eline düşüyorlar,yada bazı adamlara ikinci eş olarak satılıyorlar yada fuhuş mayfasının eline düşüyorlar.libya da şu an iç savaş var bunun ciddi biçimde tartışılması yasak bu ülkede.sudan ikiye bölündü belki bilmiyorsundur neredeyse haber yapılması bile yasak.galiba sıra yemende durum o nu gösteriyor.ben cidden merak ediyorum sizler kan gözyaşı kafa kesilme yada çocukların o gariban hallerini görmekten zevk mi alıyorsunuz.bu islamcı tayfanın gerek bu ülkede gerekse ortadoğuda sebeb olduğu karmaşa melasef bu ülkeyide çayır çayır yakacak.

 11. dario foo dedi ki:

  Bence tarafsızmuhteşem bir belgesel film olmuş. yönetenlere karşı birlik olmayı öğütleyen, olamayıncada başımıza neler gelebileceğini özetleyen, siyaseten gözü kapalı taraftarlığında ülke için hiç bir fayda sağlamadığını anlatan bir başyapıt.

 12. rebelliaus dedi ki:

  beyler size tek birşey söyleceğim mısır ve kerkük ayrıca lozan antlanşası size neyi anımsatıyor biraz tarihe bakın irdeleyin tek maksatları petrol olan ve yıllar önce antlaşmayı yapımış bir ingiltereden bahsediyorsunuz sizin yaptığınız tamamiyle saçmalık mısır ve kerkürün ayrıca kabenin ve çevresinde yapılan binlerde otelin sanırım farkında değilsiniz bunlar tammiyle ticaret tıbkı petrol yüzünden biizm lan mısır ve kerkükün verilmesi gibi sizin sanırm gerçekleri görme göüzünüz kaybolmuş işiniz zor ağalarrrr

  • gokcen22 dedi ki:

   ahahahaaaaa….mısır ve kerkük? devreler yanmış senin…musul dur o…

   • rebelliaus dedi ki:

    Türkiye, Lozan Konferansı’nda Musul ve Kerkük’ün Misak-ı Millî sınırları içerisinde yer aldığını söyleyerek İngiltere’den Musul’un kendisine bırakılmasını istedi. İngiltere, bu bölgenin Milletler Cemiyeti’ne götürülmesi kararlaştırıldı. lozan antlaşmasından sonra ingiltere ile yapılan ankara antlaşmasında bulunan maddedir. musul ve kerkük’dür ooooo saygılar

 13. deniz denizoğlu dedi ki:

  izlerken hep türkiyeyi düşündüm aynısını o zamanın başbakanı kendi halkına daha kötüsünü yaptırdı ölümler kör olmalar ezilmeler hepsini yaptırdı hemde güle güle yuhalatarak demek heryerde aynı kişiler varmış

 14. ozgur insan dedi ki:

  Dogu kulturunun ozellikleri:
  1- Feodaldir, icine kapalidir. Dusunce ve inanc dayatilir, aksi dusunulmesi istenmez.
  2- Birey yoktur, ummet vardir. Bu ummeti yoneten birde coban lazimdir. Birey olmayinca insan hakki zaten yoktur.
  3-Kadin yoktur, kadin haklari yoktur. Gene geldik, insan hakki yoktur.
  4. Farkli dusunen kisiler cezalandirilir.
  5. Siyasi hareket icinde olanlar, hicbir zaman nerede hata yaptiklarini dusunmek yerine, surekli magdur olduklarini dusunup, sucu baskalarina atarlar. ABD, Israil veya AB. Bunlar yoksa muhakkak suclanacak biri bulunur. Hic kalmadiysa Japonya’ya kadar uzanirlar. ( Bu ulkeler surekli var ve bunu bildigin halde neden onlemlerini alamiyorsun?)
  6- Her turlu adam kayirma, rusvet, hukuk disi olaylar mevcuttur. Bunlar aciga ciktiginda yine magdurluk kompleksleri icine girerler.
  7- Dusunce olmadigindan dayanaklari Kurandir, Kizil kitaptir, APO’nun kitabidir, vs vs
  sonuc:
  -Boyle bir toplumun yarattigi insanlar, akil sagligi acisindan ciddi sorunlar olusturur. Cunku saplantili ve dengesiz insanlar meydana cikar. Yalan soylemek ve bu yalani yeminle pekistirmek gelenektir.
  -Inandiklari dine en buyuk ihaneti yaparlar. Cunku dinlerin hicbirisi bu saate kadar insanlarin sorununu cozebilmis degil. Tam tersine, bolunmeleri cogaltmistir.
  Eh.. bu durumda ABD veya Israil’e filan ihtiyacin yok. Biraz akli basinda Haiti bile seni parmaginda oynatir.

 15. kasrı arifan dedi ki:

  mevzu çok net. imdb puanı, oskara aday gösterilmesi, ve açıklama bölümündeki mursi’nin ”dini dayatmaları” ifadesi.
  mursinin dini dayatmalar yapmadığını, batı medyasının bu işi böyle gösterdiğini izah etmekten usandım.
  sadece şunu bilmenizi isterim. bu boktan film bozmasını üretenlere, ve bu filmide bu ifadelerle yayınlayarak, emperyalist islam düşmanlarına bilerek/bilmeyerek çanak tutan vizyonfilmizle sitesine şuan son girişim.
  sen yayınlama özgürlüğüne sahip oldugun kadar bende eleştirme, izlememe, beğenmeme hatta fiili bir eylemde bulunmadan bu hareketinizden dolayı sizlerden nefret ettme hakkına sahibim.
  sizleride elimden geldiğince boykot edicem, eş dost kim varsa sitenizden uzak durmasını tavsiye edicem.
  işte bunlar hep %36…

  ADMİN: SİZE HAYATTA BAŞARILAR ÖYLEYSE, EN DOĞAL HAKKINIZ TABİ Kİ..

 16. Adnan dedi ki:

  mina2013 kadınsan kadınlık, erkeksen erkeklik izzet ve şerefini nasıl ayaklar altına aldığını söylemek isterim. Ve bu kadar peygamber ve din düşmanı olman sebebiyle sana ben tek kelime demem. Küfretmene daha da müsade etmem burada. Allah muhakkak hesap görücü olarak yeter. Bu attığın iftiralar ile ahrette baş başa kalcaksın. Işid’in içerisinde bulunduğu bataklıktan bir haber olduğun gün gibi ortada. Sen peygamber efendimiz (s.a.v)’in hayatından o kadar habersizsin ki; kopyala yapıştır hadislerin ve ayetlerin yorumu senin beyninde anlamak istediğin gibi şekillenmiş. Kur’an’ı kendine uyduramazsın, Kur’an’a uyarsın. Ama tabi bunu sana anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Küfrüne, din düşmanlığınla baş başa kal. Uzak ol benden de. Benim konuşup bu mevzuları tartışacak ne akla ne de bilgiye sahipsin.

  • mina2013 dedi ki:

   İslam tarihi, İslam fıkh hukuku, kuran, ve peygamberin sözleri ve emirleri kabul edilen buhari hadislerini inkar ediyorsan sen zaten dinine göre kafirsin.Zira bu konuda kuranın ve peygamberin emirleri gayet açık; her kim Allah’ın, kuranın, peygamberin emirlerine itiraz eder (birine bile itiraz ederse) dinden çıkmıştır ve kafirdir dolayısıyla yine kuran ve buhari hadislerinde peygamberin emirlerine göre ölümle cezalandırılmalıdır.
   Benim yazımdaki tüm kuran ayetleri ve buhari hadisleri gerçektir, şayet bunları reddediyorsan dinine göre kafirsin, ben tüm islam tarihi, kuran tefsirlerini, buhari hadislerini ve islam fıkh hukukunu okuduğum için benimle bu konuda boy ölçüşemezsin kulaktan dolma sığ bilgilerinle.
   Ben yazımda kuranı kendime göre yorumlamadım, hiçbir değişiklik yapmadan paylaştım, hatta tamamını buraya kopyalamam mümkün olmadığı için sadece bir kısmını paylaştım. Çamur atmayı bırak al eline oku, okumadan reddediyorsun, dini inancına göre asıl küfreden sensin.
   Tüm islam bilginlerinin ve tarihçilerinin kabul ettiği bir gerçek vardır ki o da, islam yüzyıllar boyunca muhammedden bu yana katliamlar yapmıştır, sadece bunları katliam olarak değil, islamın gereği olarak yazarlar, islamın emirleri, çünkü peygamber ve kuran aracılığı ile allah öyle emretmiştir; tevbe suresi 123. ayet “ey iman edenler kafirlerden en yakınınızda olandan başlayın ve sertlikten kaçınmayın” bir başka tefsiri “ey inananlar kafirlerden önce yakınınızda olanlarla savaşın, onlar sizde bir şiddet ve azim bulsunlar” bu ayetin yorumlanmasına gelince; yoruma gerek yok gayet açık; kafirlerle savaşın, özellikle en yakınınızda olanlardan başlayın, şiddet ve sertlikten kaçmayın, şimdi bunu da inkar et bakalım. Peki bu ayetler ve peygamberin bu ayetleri yorumlaması üzerine tarihte hangi katliamlar başlamış bakalım;
   Bizi de yakından ilgilendirenlerle başlayalım, Türk katliamları, en bilinenleri ve en insafsızca olanları taltan ve curcan(gürgen) katliamları, Türkler sanıldığı gibi çok beğenip kendi rızalarıyla müslüman olmadılar, yaklaşıp 70 yıl süren katliamlar sonucu söke söke islamı kabul etmek zorunda kaldılar, tevbe suresi 123. ayet gereği yayılarak yaklaştıkları Türk beyliklerine sıra gelmişti o zamanlar Türkler göktanrıcı oldukları için islama göre kafirdiler, işgal ettikleri yerleşim merkezlerinde ne kadar Türk erkeği varsa halkın gözü önünde kelleleri alındı, eşleri ile kızlarının ırzına geçildi, geri kalan kadın ve çocuklar arap pazarlarında cariye olarak satıldı, hakikaten emredildiği üzere sertlikten yine kaçınmadılar.Peki neden Türk kadınlarının oracıkta ırzına geçtiler? Çünkü kuran ve peygamber öyle emrediyor; “ey iman edenler savaş sırasında esir alınan kadınların ırzına geçmek helaldir” buhari hadisleri “Ebu Said radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’la birlikte Beni’I-Müstalik gazvesine çıktık. Arap esirlerinden çokça esir ele geçirdik. Kadınlara karşı arzu duyduk. Çünkü üzerimizde bekarlık şiddet kesbetmişti. Hep azil yapmak istiyorduk ve: “Aramızda Resûllullah aleyhissalâtu vesselâm varken, ona sormadan azil yapmak olur mu?” dedik ve sorduk. “Bunu yapmanızda bir sakınca yok buyurdu.”
   Tam yetmiş yıl süren katliamlar savaşlar sonucunda Türkler İslamı kabul etti, peki bu konuda islam tarih ve bilginleri ne diyor; katliam değil savaştı, islamın emirleri yerine getirildi, bahsedildiği gibi 100.000 Türk erkeğinin kellesi alınmadı olsa olsa 30.000. Vay canına be!
   Gelelim başka bir katliama ben i kureyza yahudi katliamı, peygamberin emriyle tüm kabilenin katledildiği katliam, teslim oldukları halde tüm erkeklerin meydanda kafaları kesilmiştir, kadınları da cariye olarak arap pazarında satılmıştır.
   İslam tarihini okuduğunuz zaman Işid’in neden bu kadar zalim olduğunu anlamak zor değil.
   Şimdi gelelim adnan nikli küfürbaza, ben demiyorum dinin sana küfürbaz diyor, sebebi şu;
   Kuran ve peygamberin emirleri çok açık şayet bu emirlerden birine bile karşı gelir uygulamazsan dinden çıkmış sayılıyorsun, küfreden ve inkar edensin. Çıktığına nasıl mı karar verdim? Çok basit; peygamberin ve kuranın emirleri hırsızın ellerini bilekten kesin diye emrediyor, kessen de olur kesmesen de demiyor, kesin bitti.Hatta ayetini paylaşmıştım, o ayetin devamı şudur; “af bile dilese affetmeyin, allah bağışlayıcıdır öbür dünyada affeder ancak siz bu dünyada affetmeyeceksiniz”” gayet açık ve net, yoruma ihtiyaç duymuyor, yüzlerce tefsir de okusanız hepsi aynı, büyük veya küçük hırsızlık fark etmez, çocuk ya da yetişkin fark etmez, ilk hırsızlığı olması bile fark etmiyor kesin bitti.
   Peki adnanova söyle bakalım; çocuğunla markette dolaşırken çikolatayı aşırdı ve market yetkilisi fark edip bileklerini kesmek için çocuğunu teslim etmeni istedi, teslim eder misin? cevap hayır tabi, ee o halde dinine küfreden sen oldun, ben etmem çünkü islam dinine mensup değilim dolayısıyla emirleri umurumda değil, ama sen mensupsun ve birine bile karşı gelme hakkına sahip değilsin.
   Başka bir konu; kuran recm cezasını kabul eder, bir erkek ve kadının nikah dışı birliktelikleri için gelen bir ceza, muhammed zamanında da uygulanmış ve nasıl uygulandıkları buhari hadislerinde anlatılıyor, kuran ve hadislerden yola çıkarak yüzyıllar önce hazırlanmış olan islam fıkh hukuku teferruatla anlatıyor recm cezasını; üç şekilde gerçekleştirilir;
   1)evlilik dışı beraberlik yaşayan kişiler yani zina ya da fuhuş suçu işleyenler, toprağa beline kadar gömülerek toplum tarafından taşlanır, ya da gömülmeden taşlanır
   2)üzerine beton taş devrilerek
   3) yüksek bir yerden taşların üzerine atılarak

   Bu cezalar peygamber döneminde de bu şekilde uygulanmış, bi zahmet oku.
   Şimdi soruyorum oğlun veya kızın evlilik dışı beraberlik yaşadığında recm cezası için teslim etmeni bekleseler ne yaparsın? cevap tabi yine hayır; ama nasıl olur kuran ve peygamber emrediyor recm uygulanacak, madem karşı geliyorsun islama göre küfredensin, kafirsin, istediği kadar kimlikte din hanende islam yazsın, kafirsin.
   İşte ışid bu yüzden bu kadar zalim ve senin müslüman olup olmaman mühim değil onlara göre islamın emirlerine göre yaşamadığın için direk kafirsin, peygamberin ve kuranın emri.
   Peki gelelim şeriat ülkelerinde neden pedofiliye göz yumulduğuna, çok açık peygamber nasıl yaşadıysa örnek teşkil ediyor mümin kardeşlere, kurandaki ayetlerde henüz regl olmamış kızlarrla evlilik helal kılınıyor, yoruma göre değişkenlik göstermiyor, gayet açık, hatta nikahlanma konusunda bir alt sınır yok, kuran ayetine göre tek şart şu; “şehvet kabartan çağa gelene kadar cinsel olarak yaklaşma” yani istediğin yaştaki bebek veya kız çocuğuyla nikahlanabiliyorsun ama beklemek şartıyla, peki şehvet kabartan çağ nedir, kuran buna açıklık getirmemiş kocanın inisiyatifine bırakmış, peki buhari hadislerine bakalım, peygamber ne yapmış ona bakalım, ayşe ile dokuz yaşındayken gerdeğe girmiş, öyleyse dokuz yaş şehvet kabartan yaştır, o halde 8, 7, 6 da fena değil deyip, şeriat ülkelerinde bugün bile pedofili geçerliliğini koruyor.
   Soruyorum sana, kızını dokuz yaşında gerdeğe sokar mısın? cevap hayır öyleyse peygamberin yaptığını tasvip etmiyorsun, küfredensin o ka.
   Peki gelelim şu rezilliğe, kuran ayetlerinde yoruma gerek duymadan gayet açık olarak helal kılınan iki konu var ki en az diğerleri kadar midemi bulandırıyor; evlat edindiğin bakmakla yükümlü olduğunyetim kız çocuğu belli bir yaşa geldiğinde şayet sende arzu uyandırıyorsa nikah kıymanda sakınca yok, kuranın verdiği bir izin, diğeri de şu; oğlunun eşiyle şayet oğlun ilişiğini keserse nikahlanmakta sakınca yok, zaten bu ayet muhammedin, oğlunun eşi zeynep ile evlenmesini sağlamış.
   İslam ne kadar hoşgörülü değil mi? Sapkın erkeklerin uçkuruna bi hayli hoşgörülü onun dışında kafa avcısı….
   Dininin emrini yerine getir ve oku adnan nikli şahıs!!!!!!

   • şeytan ayetleri dedi ki:

    Mina, katılıyorum size. Tüm bunlar “Şeytan Ayetleri” olarak geçiyor ben de bilincindeyim tüm bunları yok saymak akılsızca inanmak bana göre de değil. insanı en çok köleleştiren, köleliğin meşru sayıldığı din de İslam dinidir çünkü ticaretin temeli kölelik. Aynı şekilde savaşlarda askerlerine şunu yapabilirsiniz bu kadınları götürebilirsiniz ama hamile bırakmayın gibi komutlar veren de belli. İnananlara saygısızlık olmasın daha fazla yazmayacağım ama bazı şeyleri de bilerek inanmak lazım. Benim inanmama sebeplerimin çoğunu yazmışsın,zira ben de çok araştırmış bir insanım kuru kuruya reddetmedim islamı ve diğer dinleri. Öncelikle hepsi insan yapımı bu kesinlikle ayetlerdeki insani çaresizliklerden ikilemlerden anlaşılıyor ve hemen hepsi Hint-Buda inanışlarından etkilenmiş ortadoğudan çıkan tüm dinler. Yani peygambere iananılmaz bir şekilde şu karını böyle cezalandır, bundan ayrıl yatağını ayır gibi ayetler falan geliyor. Allah gibi yüce bir varlık insanlığın genel tekamülü için mi barış,huzur için mi ayet gönderir yoksa peygamberin özel hayatı için mi. Hadi diyelim peygamberin hayatını örnek sünnet gösterecek, elle tutulur bir düzgünlük yok ki özel hayatındakadınların entrikalarıyla dolu o kadar kadını eş yaparsan olacağı budur. Bu da demek oluyor ki peygamber hep duruma göre, Allah böyle buyurdu, ayet geldi diyip durmuş. Bu benim okuduklarımdan gördüklerim. Kuran’ı açtım okudum Allah tarafından sürekli bir tehdit, sürekli olarak inanmayanlar hatta sorgulayanlara ya kırk katır ya kırk satır hesabı var. Bugün küçük bir çocuğa bile zorla birşey yaptırırsanız yapmıyor akılcı olarak anlattığınızda ise işbirliği yapıp ben yaptım diyerek aklına yatanı yapıyor. Bence Allah doğru yol göstericidir ve bu tarz insani cezalarla, tehditlerle işi olmaz. Bunların tamamı insani korkulara hitaben, siyaseten yazılmıştır ve insan elinden çıkmadır.Kimse kusura bakmasın aklını kullanan insan bunu her bir satırdan anlar.Aklını kullanan insan da Allah’a daha fazla yaklaşır aracısız bir şekilde.

    • mina2013 dedi ki:

     Doğru bir noktaya değinmişsiniz, kuran insan yapımıdır. Zaten bu yüzden çelişkiler ve ironilerle doludur, sınırlı bir zekanın ürünü olduğu açıktır. Tanrı’nın değil muhammedin eseridir, o yüzden kuran boyunca birçok ayette muhammed allahın dilinden yazmayı unutur kendi diline dönüp, allahı üçüncü tekil şahıs gibi ifade eder.
     İslamın kusursuz bir din olduğu, şeriat düzeninin ya da terör örgütlerinin gerçek islamı yansıtmadığı ileri sürülür.Dünyada yaklaşık 1.5 milyar müslüman var, nüfusun çoğu islamı yanlış anladıysa islam nasıl mükemmel bir din olabilir? Kuran boyunca nefret, öfke, kin, şiddet, düşmanlık tohumları ekmiş olan ayetler ( ellerini kesin, boyunlarını vurun, öldürün, esir alın, yüz sopa vurun, asın, dost olmayın, arkadaş edinmeyin, sürün, ellerini ve ayaklarını çaprazlama kesin, vs) bugün meyvesini toplamaktadır.

     Fitna adlı kısa filmi izlemenizi öneririm.Film, şeriat ülkeleri ile terör örgütlerine kuranın nasıl ilham olduğunu ayetlerle ifade eder.

     • şeytan ayetleri dedi ki:

      Kuran’da ve Muhammed’in sözlerinde sürekli bir şiddet, savaşhali, köleleştirme hakim iken bakıyorum da en masum İSA imiş, sözlerine hep dikkat biri bir yanağına tokat atarsa diğerini çevir, hep yumuşak direniş, insani olma arayışı var birçok sözü va MATTA’dan alıntılar okumuştum hepsi GANDHI’nin sözleri gibi. En vahşi, en savaşa yöenlten din İslam dini CİHAD denilen gerçeği kimse unutmasın ve bugün ortadoğu ateş içindeyse hep bu dini gerekçeli hırslardan. Teşekkürler bu arada film önerisi için. Dinlerin hepsi insan yapımıdır ama en savaşçı ve gaddar olanı benim gördüğüm İslam dinidir her dönemde. Hristiyanlık ortaçağda çok yanlış uygulandı onun dışında aydınlanma ile değişti herşey. Bugün İslam kadar politik bir din yoktur ve islam kadar gaddar, her yüzyılda da savaşlar İslamiyet adına yapılmıştır bahsettiğin tecavüzler, kelle koparmalar hepsi, hatta Osmanlı’nın temeli buna dayanır. Herkes aklını kullansın ve kapağını açıp Türkçesini dahi okuyup anlamadığı bir dine köle olmasın. Kuran şiddet ayetleriyle dolu, yaradılışı anlatan Bakara suresi bile en baştaki “inanmayanların vay haline, onlar bir gün cehennemde şöyle azap çekecek böyle yanacak, tamamen kaygılanoıyor yanma korkusuyla kendisine inanılacağını zannediyor bunu söyleyen zat. Vaatler de hep insani şu kadar kadın böyle ballar sütler falan :))) Yani mecazi değil gerçekten bunlar vaadediliyor. Ben ruhen bir yükselmiş, cennetlik olmuşsam ne yapayım balı sütü, sonsuz kadını:)) Maddi şeyler vaadediliyor sürekli ve bir tek ziynet üzerine, Ayşe’nin takıları üzerine ayet var. Altının İslam ülkelerinde ne kadar sevildiğine bakın, maddiyattan başka birşey düşünülmüyor sözümona sofu inançlıların hepsi altın zengini, biriktiiir biriktiiir nereye kadar:)) Maddiyatı en çok seven ve bunun için 9 takla atan, şeytana pabucunu ters giydiren nedense hep sakallı hacı hoca tayfası…Aklınızı kullanın da bunların kölesi olmayın yani ve gerçek bir tercümeyle kitabınızı inandığınız dini okuyun.Özellikle deniyor ki Kuran’ı Arapça okuyun daha sevaptır, çünkü gerçeklerin anlaşılması istenmiyor, çünkü aklı olan gerçekleri her bir cümleden anlıyor. Türkçe okumanız neden istenmiyor bir düşünün…

    • yunus1907 dedi ki:

     Okudunmu hayır okumadın tabiki ozaman neyin tribindesin inan diye zorladılarmı hayır ozaman neyin tribindesin. Atesitler bile inanmadıklarının inançındayken sen İsa peygamber doğru geliyor .Muhammed peygamber savaşın diyor. Sen kimsin ve neye inanıyorsun arkadaşım. Bu arada yanağına bir tokat atarlarsa diğerini dön diyen Yunus beygamberdir. Hadi Selametle.

     • mina2013 dedi ki:

      Matta İncili 5/39 “Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.”

      Luka İncili 6/29 “İsa der ki; Bir yanağına tokat atana diğer yanağını çevir”

      Gördüğün gibi İncil’e göre bu söz İsa’ya aittir, yani arkadaşın hatası yok, hata da sende, trip de:)

   • yunus1907 dedi ki:

    Sen hangi kuranı okudun yazdığın ayetlerin doğruluğundan bukadar eminsin yazdığın ayetleri tekrar bir kuran üzerinden tekrar değerlendir.Senin yaptığın çok çıkarcı bir hareket inancın varmı yokmu orası sana kalsın bende sana bi ayet yazıcam ama sadece sonunu Namaz kılmak haramdır. Ama nasıl neden haram olduğuınu yazmıyorum.
    Senin yaptığında bu ayetin ortasından alıntı yapıp buraya yazıyorsun kafa bulandırmaktan başka birşey değil. Ben hic bir hadise inanmam inanıcaksamda Kuranı baz alarak kuranla çelişiyorsa o hadis gerçek değildir.Yazdığın ayetleri tekrar oku madem birileri şov yapmak istiyorsun.

    • mina2013 dedi ki:

     Hangi kuranı mı okudum:) Sen şaka mısın? Birden fazla kuran mı var?:)

     Senin yaptığın alıntıda anlam bütünlüğü bozuluyor, ben ayetin tamamını paylaşıyorum ya da alıntı yaparken anlam bütünlüğüne sadık kalıyorum, zaten mutlaka sure ve numara veriyorum ki kontrol edilebilsin.İddia ettiğin gibi çıkarcı bir yanım olsa tıpkı senin gibi davranırdım; şöyle bir ayet var deyip numara vermezdim, ya da havada asılı kalan ifadelerle insanları yalanlamaya kalkardım, isa meselesinde yaptığın gibi:)

     Kuran ayetlerinde kronolojik bir sıra mevcut değildir, surelerde anlam bütünlüğü aramak saçma olur, bir ayette namazdan bahsedilirken bir sonraki ayet musayı anlatır, sonra hukuksal konulara değinir derken cehenneme atlar; dolayısıyla bir ayeti surenin ortasından almak sakınca içermez, kaldı ki numara verdiğim için paylaştığım ayetin öncesini, sonrasını kontrol etmek yine mümkün.

     Kuranda o kadar çok hata, çelişki, mantıksızlık, ahlak dışı söylemler var ki, kendi çıkarım için değiştirmeye ya da anlam bütünlüğünü bozmak için ortasından almaya ihtiyacım yok.

     Örnek; tarık suresi 7. ayet

     “(Bu su- meni) Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar.”

     Bazı tefsirlerde şöyle geçer; “O su omurgayla göğüs kafesi arasından çıkar”

     Ha göğüs kafesi ha kaburga, ha omurga ha bel ne fark eder ki? Sonuçta bilim meninin testislerde üretildiğini ispatlamıştır, testisler de bilindiği gibi kaburgayla bel arasında değildir, omurgayla göğüs kafesi arasında da değildir.

     Şimdi diyeceksin ki ayeti ortadan aldın :)

     Öyleyse tarık suresi 5, 6, 7, 8 e bakalım;

     “İnsan neden yaratıldığına baksın.Kuvvetle atılan bir sudan yaratıldı.Bel ile kaburgalar arasından çıkar o su.Onu yaratan, elbette tekrar diriltmeye de kadirdir.”

     Muhtemelen şimdi de surenin tamamını paylaşmadın çıkarcı davranıyorsun diyeceksin;

     tarık suresi 1,2,3,4 ayet;

     “Andolsun göğe ve Tarık’a. Tarık’ın ne olduğunu nereden bileceksin? (O, karanlığı) delen yıldızdır. Hiç kimse yoktur ki üzerinde bir koruyucu, bir denetleyici bulunmasın.”

     Gördüğün gibi meniyle ilgisi olmayan ayetler dizisi.

     tarık suresi 9,10,11,12,13,14,15,16,17 ayetleri;

     “Gizlenenlerin ortaya döküldüğü günde insan için ne bir güç ne de bir yardımcı vardır.Dönüş sahibi olan (yağmur yağdıran) göğe, (nebat ile) yarılan yere yemin ederim ki Kur’an, (hak ile bâtılı) ayıran bir sözdür. O, asla bir şaka değildir. Onlar bir tuzak kurarlar, ben de bir tuzak kurarım. Kafirlere mühlet ver, onları biraz kendi hallerine bırak”

     Gördüğün gibi diğer ayetler de meni ile ilgili değil, tarık suresi toplam 17 ayettir ve sadece 4 ayeti meni ile ilgilidir, 7. ayette meninin çıktığı yer ile ilgili ciddi bir hata yapılmıştır, biyoloji biliminden yoksun olan o dönemler için hoş görülür bir insan hatasıdır, ancak 2014’te bu ayete Tanrı sözü demek hoş görülecek şey değildir.

 17. mina2013 dedi ki:

  İslam tarihi, İslam fıkh hukuku, kuran, ve peygamberin sözleri ve emirleri kabul edilen buhari hadislerini inkar ediyorsan sen zaten dinine göre kafirsin.Zira bu konuda kuranın ve peygamberin emirleri gayet açık; her kim Allah’ın, kuranın, peygamberin emirlerine itiraz eder (birine bile itiraz ederse) dinden çıkmıştır ve kafirdir dolayısıyla yine kuran ve buhari hadislerinde peygamberin emirlerine göre ölümle cezalandırılmalıdır.
  Benim yazımdaki tüm kuran ayetleri ve buhari hadisleri gerçektir, şayet bunları reddediyorsan dinine göre kafirsin, ben tüm islam tarihi, kuran tefsirlerini, buhari hadislerini ve islam fıkh hukukunu okuduğum için benimle bu konuda boy ölçüşemezsin kulaktan dolma sığ bilgilerinle.
  Ben yazımda kuranı kendime göre yorumlamadım, hiçbir değişiklik yapmadan paylaştım, hatta tamamını buraya kopyalamam mümkün olmadığı için sadece bir kısmını paylaştım. Çamur atmayı bırak al eline oku, okumadan reddediyorsun, dini inancına göre asıl küfreden sensin.
  Tüm islam bilginlerinin ve tarihçilerinin kabul ettiği bir gerçek vardır ki o da, islam yüzyıllar boyunca muhammedden bu yana katliamlar yapmıştır, sadece bunları katliam olarak değil, islamın gereği olarak yazarlar, islamın emirleri, çünkü peygamber ve kuran aracılığı ile allah öyle emretmiştir; tevbe suresi 123. ayet “ey iman edenler kafirlerden en yakınınızda olandan başlayın ve sertlikten kaçınmayın” bir başka tefsiri “ey inananlar kafirlerden önce yakınınızda olanlarla savaşın, onlar sizde bir şiddet ve azim bulsunlar” bu ayetin yorumlanmasına gelince; yoruma gerek yok gayet açık; kafirlerle savaşın, özellikle en yakınınızda olanlardan başlayın, şiddet ve sertlikten kaçmayın, şimdi bunu da inkar et bakalım. Peki bu ayetler ve peygamberin bu ayetleri yorumlaması üzerine tarihte hangi katliamlar başlamış bakalım;
  Bizi de yakından ilgilendirenlerle başlayalım, Türk katliamları, en bilinenleri ve en insafsızca olanları taltan ve curcan(gürgen) katliamları, Türkler sanıldığı gibi çok beğenip kendi rızalarıyla müslüman olmadılar, yaklaşıp 70 yıl süren katliamlar sonucu söke söke islamı kabul etmek zorunda kaldılar, tevbe suresi 123. ayet gereği yayılarak yaklaştıkları Türk beyliklerine sıra gelmişti o zamanlar Türkler göktanrıcı oldukları için islama göre kafirdiler, işgal ettikleri yerleşim merkezlerinde ne kadar Türk erkeği varsa halkın gözü önünde kelleleri alındı, eşleri ile kızlarının ırzına geçildi, geri kalan kadın ve çocuklar arap pazarlarında cariye olarak satıldı, hakikaten emredildiği üzere sertlikten yine kaçınmadılar.Peki neden Türk kadınlarının oracıkta ırzına geçtiler? Çünkü kuran ve peygamber öyle emrediyor; “ey iman edenler savaş sırasında esir alınan kadınların ırzına geçmek helaldir” buhari hadisleri “Ebu Said radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’la birlikte Beni’I-Müstalik gazvesine çıktık. Arap esirlerinden çokça esir ele geçirdik. Kadınlara karşı arzu duyduk. Çünkü üzerimizde bekarlık şiddet kesbetmişti. Hep azil yapmak istiyorduk ve: “Aramızda Resûllullah aleyhissalâtu vesselâm varken, ona sormadan azil yapmak olur mu?” dedik ve sorduk. “Bunu yapmanızda bir sakınca yok buyurdu.”
  Tam yetmiş yıl süren katliamlar savaşlar sonucunda Türkler İslamı kabul etti, peki bu konuda islam tarih ve bilginleri ne diyor; katliam değil savaştı, islamın emirleri yerine getirildi, bahsedildiği gibi 100.000 Türk erkeğinin kellesi alınmadı olsa olsa 30.000. Vay canına be!
  Gelelim başka bir katliama ben i kureyza yahudi katliamı, peygamberin emriyle tüm kabilenin katledildiği katliam, teslim oldukları halde tüm erkeklerin meydanda kafaları kesilmiştir, kadınları da cariye olarak arap pazarında satılmıştır.
  İslam tarihini okuduğunuz zaman Işid’in neden bu kadar zalim olduğunu anlamak zor değil.
  Şimdi gelelim adnan nikli küfürbaza, ben demiyorum dinin sana küfürbaz diyor, sebebi şu;
  Kuran ve peygamberin emirleri çok açık şayet bu emirlerden birine bile karşı gelir uygulamazsan dinden çıkmış sayılıyorsun, küfreden ve inkar edensin. Çıktığına nasıl mı karar verdim? Çok basit; peygamberin ve kuranın emirleri hırsızın ellerini bilekten kesin diye emrediyor, kessen de olur kesmesen de demiyor, kesin bitti.Hatta ayetini paylaşmıştım, o ayetin devamı şudur; “af bile dilese affetmeyin, allah bağışlayıcıdır öbür dünyada affeder ancak siz bu dünyada affetmeyeceksiniz”” gayet açık ve net, yoruma ihtiyaç duymuyor, yüzlerce tefsir de okusanız hepsi aynı, büyük veya küçük hırsızlık fark etmez, çocuk ya da yetişkin fark etmez, ilk hırsızlığı olması bile fark etmiyor kesin bitti.
  Peki adnanova söyle bakalım; çocuğunla markette dolaşırken çikolatayı aşırdı ve market yetkilisi fark edip bileklerini kesmek için çocuğunu teslim etmeni istedi, teslim eder misin? cevap hayır tabi, ee o halde dinine küfreden sen oldun, ben etmem çünkü islam dinine mensup değilim dolayısıyla emirleri umurumda değil, ama sen mensupsun ve birine bile karşı gelme hakkına sahip değilsin.
  Başka bir konu; kuran recm cezasını kabul eder, bir erkek ve kadının nikah dışı birliktelikleri için gelen bir ceza, muhammed zamanında da uygulanmış ve nasıl uygulandıkları buhari hadislerinde anlatılıyor, kuran ve hadislerden yola çıkarak yüzyıllar önce hazırlanmış olan islam fıkh hukuku teferruatla anlatıyor recm cezasını; üç şekilde gerçekleştirilir;
  1)evlilik dışı beraberlik yaşayan kişiler yani zina ya da fuhuş suçu işleyenler, toprağa beline kadar gömülerek toplum tarafından taşlanır, ya da gömülmeden taşlanır
  2)üzerine beton taş devrilerek
  3) yüksek bir yerden taşların üzerine atılarak

  Bu cezalar peygamber döneminde de bu şekilde uygulanmış, bi zahmet oku.
  Şimdi soruyorum oğlun veya kızın evlilik dışı beraberlik yaşadığında recm cezası için teslim etmeni bekleseler ne yaparsın? cevap tabi yine hayır; ama nasıl olur kuran ve peygamber emrediyor recm uygulanacak, madem karşı geliyorsun islama göre küfredensin, kafirsin, istediği kadar kimlikte din hanende islam yazsın, kafirsin.
  İşte ışid bu yüzden bu kadar zalim ve senin müslüman olup olmaman mühim değil onlara göre islamın emirlerine göre yaşamadığın için direk kafirsin, peygamberin ve kuranın emri.
  Peki gelelim şeriat ülkelerinde neden pedofiliye göz yumulduğuna, çok açık peygamber nasıl yaşadıysa örnek teşkil ediyor mümin kardeşlere, kurandaki ayetlerde henüz regl olmamış kızlarrla evlilik helal kılınıyor, yoruma göre değişkenlik göstermiyor, gayet açık, hatta nikahlanma konusunda bir alt sınır yok, kuran ayetine göre tek şart şu; “şehvet kabartan çağa gelene kadar cinsel olarak yaklaşma” yani istediğin yaştaki bebek veya kız çocuğuyla nikahlanabiliyorsun ama beklemek şartıyla, peki şehvet kabartan çağ nedir, kuran buna açıklık getirmemiş kocanın inisiyatifine bırakmış, peki buhari hadislerine bakalım, peygamber ne yapmış ona bakalım, ayşe ile dokuz yaşındayken gerdeğe girmiş, öyleyse dokuz yaş şehvet kabartan yaştır, o halde 8, 7, 6 da fena değil deyip, şeriat ülkelerinde bugün bile pedofili geçerliliğini koruyor.
  Soruyorum sana, kızını dokuz yaşında gerdeğe sokar mısın? cevap hayır öyleyse peygamberin yaptığını tasvip etmiyorsun, küfredensin o ka.
  Peki gelelim şu rezilliğe, kuran ayetlerinde yoruma gerek duymadan gayet açık olarak helal kılınan iki konu var ki en az diğerleri kadar midemi bulandırıyor; evlat edindiğin bakmakla yükümlü olduğunyetim kız çocuğu belli bir yaşa geldiğinde şayet sende arzu uyandırıyorsa nikah kıymanda sakınca yok, kuranın verdiği bir izin, diğeri de şu; oğlunun eşiyle şayet oğlun ilişiğini keserse nikahlanmakta sakınca yok, zaten bu ayet muhammedin, oğlunun eşi zeynep ile evlenmesini sağlamış.
  İslam ne kadar hoşgörülü değil mi? Sapkın erkeklerin uçkuruna bi hayli hoşgörülü onun dışında kafa avcısı….
  Dininin emrini yerine getir ve oku adnan nikli şahıs!!!!!!

 18. kahraman can dedi ki:

  önyargısız ve tarafsız bir gözle bakılacak olursa tamamen kurran’ın arap toplum ve kültür yapısını yansıttığı gözlenir. araplar tevratı kendi kültürel yapılarına göre yorumlamışlardır bugün bile arabistan ve yemende 8 yaşındaki kız çoçuklarıyla evlilik yaygın şeriat tanrının bir yönetim yapısı değildir zaten tanrının yönetim sistemi olsaydı bugün bile işlerdi tanrının tanrı olmasının gerektirdiği özellikten dolayı şeriatla yönetilen ülkelerin çoğunda kan ve göz yaşı hakim zulüm hiç eksik olmuyor yani şeriatı istemek bile tamaemen aptallık ve mantıksızlık medeni ve özgür dünyada şeriatın yeri yok. ayrıca dünyada var olan kötülüğü(ahlaksızlığı) azatlmak islamla değil bilim eğitim ve ilerlemeyle olur.

 19. batu dedi ki:

  vay arkadaş sizin yazılarınızı okumaktan filme ayıracak vaktim kalmadı:))

 20. Adnan dedi ki:

  Ya he he :) Hiç yoramam kendimi, sen benim gözümde şahıs bile değilsin, dolayısıyla tek satırını bile okumam kirlilik yapmışsın bunca yazmakla :) Bu kadar hırslı, ağzı küfür kokan ve din düşmanı olman benim için sorun değil ayrıca. Allah’a ver hesabını, kendi kendine kudur delir çıldır bana ne :) :)

 21. mina2013 dedi ki:

  argümanım yok nasıl yırtarım… hmm.. okumadım derim olur biter)) tipik köktenci tavır, bunu kimsenin yemediğini ergenlikten önce keşfetmen gerekirdi, neyse geç olsun güç olmasın hiç değilse Işid kelimesinin doğru yazılımını öğrendin))

  • Adnan dedi ki:

   mina egonu yesin işid militanları e mi :) Aa bak yine işid yazdım tüh öğrenememişim :) Işid yerine İşid yazmışım veya Işed, üşüd, işad, aşid v.s v.s v.s.. yazmışım… Ne hakkında konuştuğumuzu anladığın sürece o bir iki noktaya ancak senin gibi birisi takılırdı sanırım :) Ki senin argümanlarını okumadım, çünkü gerek duymadım. Yüksek ihtimalle saçmalamışsındır diye hiç yormadım kendimi :) Çok da iyi ettim :) Cidden şurada şu konu üzerinde daha fazla atışmanın manası yok. Hem filmi izlemek isteyenlere de haksızlık etmemek gerekir. Eğer bir başka platformda konuşmak istersen konuşuruz. (Dileğim benden uzak olman ama) :)
   Yani burada böyle kim öle kim kala, kim kimi alaşağı ederse tarzı ki yanlış olanı direkt söylemediğimiz veya tezlerimizi anında çürütmediğimiz zaman arada kaynıyor ve ortaya upuzun yazılar çıkıyor :) Kısacası olmuyor be mina :) Hadi selametle :)

   • mina2013 dedi ki:

    kendini inkar eden primat söyle bakalım madem bu filmin altında izleyenlere haksızlık olduğu için atışmanın manası yok, neden senin atışmak için yazdığın yorumların sayısı herkesten fazla ve madem yazımı okumadın, cevaben yazdığın yorumda “ağzı küfür kokan, din düşmanı ve hırslı” olduğum fikrine nasıl kapıldın)) ikimiz de benim yorumlarımın tamamını okuduğunu iyi biliyoruz aksi halde manasız bulduğun tavrı sürdürmezsin)) bırak bu yeni doğmuş tavırları ve boş lafları, fikirlerini destekleyecek ayet ve hadislerle, dokümanla gel bana, aksi halde kaybol!.

    • Adnan dedi ki:

     mina hadi bakayım sen kaybol hayatımdan ufak ufak hadi ikile. Aklın mı noksan senin çocuk? Çık git yapışma saçmasapan konuşma. Senin ağzının küfür koktuğunu bilmek için yorumlarının hepsini okumama gerek yok. Dinsizin ağzı daima küfür kokar. Son yorumunun tek satırını bile okumadım okumam ve asla okumayacağım da ki buna mecbur da değilim. Senin ağzın başından beri küfür kokuyor. Hayır merak ediyorum; şeytan ateşten insan topraktan yaratıldı da senin özüne bu nereden bulaştı! Kaybol çocuk!

     • mina2013 dedi ki:

      Sayfada cevap verdiğin tüm izleyenlere yorumlarında istisnasız hakaret ediyorsun,” kıt akıllılar, izzeti nefsi ayaklar altına alanlar, şerefsizler, edepsizler, hayasızlar, terbiyesizler,.. vs”
      Sana hakaret etmedikleri halde, hakaret ederek cevap yazıyorsun üstelik bu çirkin sözleri sarf etmekteki tek gerekçen seni eleştirmeleri ve görüşlerine katılmamaları.
      Ağzı küfür kokan biri varsa bu sayfada o da sensin! zira direk küfretsen yorumun onaydan geçmeyeceği için hakaretle yetinmek zorunda kalıyorsun.Benim sana ettiğim hakaretler ise “şahıs ve primat” :) ayna nöronlarım güçlü olduğundan kişiye kendi tavrını yansıtırım.
      Sırf sen inanıyorsun diye dinlere inanmak zorunda değilim, inanmadığım için özür dileyecek de değilim, çünkü deizm ya da ateizm bir özür gerektirmez.
      İnanmayanları eline geçirsen bir kaşık suda boğacak düşmanca tavırlarınla Işid’i eleştirme lüksüne sahip değilsin.
      Diyelim ki gerçekten o yorumumu okumadın, bunu belirterek aslında kendini aşağıladığının farkında bile değilsin çünkü onun dışında tüm yorumlarımı okuduğuna göre konu beni okumaya değer bulmaman değil, uzun yazıları okumaktan üşenmen, zaten cehalet bundan ileri gelir.
      Aramızdaki tartışmayı ateşleyen “Işid’in İslamla alakası yok” tezin, ben alakasını ayet ve hadislerle ifade ettiğim halde, alakası olmadığına işaret eden tek bir ayet veya hadis paylaşamadın bizimle, çünkü kuranı bilmiyorsun, tezini güçlendirecek bir ayet varsa bile nerede, hangisi bilmiyorsun halbuki ayet paylaşma konusunda çok hevesliydin benden önce))
      Ne tuhaf değil mi? dinine göre kutsal olan kitabı okuman gerektiği halde okumayarak ona itibar kaybettiriyorsun, bense inanmadığım halde okuyarak ona bir kaynak olarak değer kazandırıyorum.
      Sakın “okudum” diyerek yalan söylemeye kalkma, seni sınava tabi tutarak meydan okurum! ))
      Ha unutmadan hatırlatayım, şu anda benim yorumumun altında cirit atıyorsun dolayısıyla bana kaybol deme hakkın yok, söyleyeceklerin bittiyse, hakaret ve küfür dışında bir meziyetin yoksa yorumumun altından gitmesi gereken sensin))

 22. sertmm dedi ki:

  yorumlarınızı okumak epey vaktimi aldı ve izlemekten vazgeçtim.. birbirinizle karşılıklı atışacağınıza kendi özgür düşüncelerinizi yazsaydınız keşke.. yapımcılar ABD ve İngiltere olunca herşey malumun ilanı!! bi İsrail eksik yapımcılardan ve darbeyi yönetenlerden!!
  kalp kırmadan ve at gözlüklerini çıkarıp öylece yorum yapalım lütfen..

 23. fark dedi ki:

  Şimdi Mina , “Adnan” kesinlikle taraftarı olmadığım şeriatçı bir düşünceye sahip ama inan şu militan tavırlarınla senin de onsan bir farkın yok ve bir de sen de ayet, sure yarıştırıp bilgi ölçtürme yarışına girmişsin. Hatta adnan daha düzgün açıklıyor artık tartışmayalım diyor sen habire ayet, suıre, yok hadis yarıştırıyorsun nasıl bir kısır tartışmadır bu. Akılcılık önde gelir, ayet hadis Allah’ın sözüdür ve din duyguları, inançları kişisel olarak ilgilendirir. Zaten bu tüm arap Türk tüm olayların sebebi dinin siyasete alet edilemsi,ticarete alet edilmesindendir. Sen de farklı birşey yapmıyorsun dini en iyi ben bilirim havaları yanlış.

  • Adnan dedi ki:

   Değerli kardeşim; dini her savunanı şeriatçı diye tanımlamak yanlış bir şeydir. Ben müslümanım elhamdulillah ve elbette dinimi savunacağım. Bunun kadar doğal ne olabilir? Dinime laf atıp saldırıda bulunuyor. Kur’an’ı inanmadığı halde yanlış diye yaftalıyor. Bir şeye inanmıyorsanız hakkında iftira, yalan ve yanlış konuşmamalısınız. Bugün burada ben yarın başka bir yerde başkası muhakkak size cevap verir. Ama en önemlisi de ahirette Allah’a muhakkak hesap verir. Benim dinime inanmıyorsan eğer uzak duracaksın. Kur’an’ı anlamadıysan eğer kendine göre uydurmayacaksın, yalanlayıp küçük düşürmeye çalışmayacaksın. Ama gel gelelim ki senin dediğine katılıyorum; dini seçimler kişilerin tamamen özgür iradeleri ile alakalıdır. Ben burada hiçbir şekilde sen inanmak zorundasın dayatmalarında bulunmadım. Çünkü buna hakkım yok. Herkes istediği şeye inanabilir. Ama bana ve dini değerlerime saldırgan bir üslup kullanırlarsa ben de elbette kendimi ve dinimi savunacağım. Zira küfre batmış birisine kafir demek de Allah’ın tanımıdır benim değil. Ben aşağılamak için yazmıyordum yorumlarımı, lâkin ben aşağılanmaya çalışılırsam o zaman kısasa kısas yaparım. Zira dur dediğim yerde durabilseydik, şu anda bu kadar uzamayacaktı bu mevzu. Yine bakış açından dolayı kutluyorum seni. Ne ben mükemmelim ne de mina. Ne o sonuna kadar haklı ne de ben. Sadece kendisini tatmin etmek için sürekli konuşuyor. Susalım diyorum, yine konuşuyor. Buradan olmaz diyorum, yine konuşuyor. Sürekli konuşuyor. Ve bundan sonra da yine konuşacak :) Konuşsun, bu da onun özgürlüğü istediği kadar konuşup yazabilir biz karışamayız. Ama söylemlerimiz de bizim insani ve ahlaki davranışlarımızı yansıtır. Bir söz vardır; bazı insanlar içeri girdiğinde ışık saçar, bazıları ise dışarı çıktığında. Vesselam…

 24. Adnan dedi ki:

  mina sen Kur’an ayetleri ile ilgili ders mi almak istiyorsun? Peki. Burada bu zamana kadar sana ayet v.s yazmamamın tek nedeni; Allah’ın ayetlerini dinsiz birinin ağzında sakız yapmamak içindi. Ama sen illa ders almak istiyorsan admine söyle mail adresini veya benim mail adresimi versin sana bir kaç şey öğreteyim. Kendini bu kadar düşürme. O hakaret dediğin kelime ve cümleleri bir daha oku bakalım. Direkt olarak kimseye hakaretim yok. “İzzet ve şerefini ayaklar altına aldğını söylemek isterim”. cümlesi senin kendi ellerinle yaptığın bir şeyi dile getirmemdir. Yine de artistlik peşindeysen, ben bilirim, ben yaparım, ben ederim dersen; bu senin beyninde ciddi hasarlar olduğunu gösterir ki bu hakaret değil, bilhakis hastalıktır ve tedavisi mümkündür.

  Şimdi konumuza gelirsek: İster ineğe tap, ister maymuna. Bana ne? İster Buda’ya secde et, ister Yahuda’ya. Bana ne? İster ayetleri oturma organınla anladığın için bilmeden yorumla, istersen doğru dürüst anla iman et. Bana ne? Işid’in yaptığı zulümlere birebir şahit olmuş biri olarak senin bu konuda hiçbir şey bilmediğini yine ve yine söylüyorum. Buna rağmen kaldı ki sen o zayıf bilginle iddialarını kuvvetlendirmeye çalışıyorsan, ben bilirim, ben ederim ayaklarındaysan. Bana ne? Ve hatta o kadar çirkinleşip de bu iddialarına Allah’ın ayetlerini alet ediyorsan ve bunu vebali hakkında (inanmadığından dolayı) en ufak bir endişen yoksa; bana ne? Sen Kur’an’ı sadece eleştirmek, savlarını kuvvetlendirmek, kendi nefsini temize çıkarmak için kullanıyorsun. Ki yine hakaret olarak algılayacaksan iki kere düşün bu tam bir insani yoksunluktur, aşağılık bir hâldir. Bunun da tek nedeni; dinsizliktir. Senden özür bekleyen yok, iman et diyen yok, af dilemeni isteyen yok… Yok da yok… Ama sen aşağılık kompleksine kapıldığından, sana itham edilmeyen veya aleyhine söylenmemiş ne varsa alıp kendine yoruyorsun. Dolayısıyla her zaman için bir kendini savunma halindesin. Bukalemun gibi, işine nasıl geliyorsa o renge bürünüyorsun. Daha “ağzın küfür kokuyor” tabirinden sana ne anlatmak istediğimi anlamayan birisin. O hâlde senden Kur’an’ı anlamış olmanı nasıl bekleyebilirim ki? Senin ağzın küfür kokuyor diyorum; yani dinsiz ve imansız biri olman sebebiyle benim dinimin senin küfre saptığını söylediğini anlatıyorum. Benim şahsıma veya buradaki herhangi birine küfür ediyorsun demiyorum. Ağzın küfür kokuyor çünkü iman etmiyorsun. Ama mecbur değilsin. Tamamen özgürsün. Dedim ya; ister ineğe ister maymuna tap. İstersen hiçbir şeye tapma, hiçbir şeye inanma. Bu senin kendinle alakalı özügür iradenle alakalı bir durum ve buna kimse karışamaz. Sen istediğine inanmakta özgürsün. Lâkin; inanmadığın dinlerin, o dinin argümanlarının peşini bırakacaksın. Senin inanmadığın halde Kur’an’ı ve Allah’ın ayetlerini kendine argüman olarak seçmen bile; aslında fıtratında Allah’ın varlığını kanıtlıyor ama bunu göremiyorsun. Allah’ın nurunu veya bana karşı yapacağın savunmalarda Kur’an ayetlerini kendine göre yorumlayıp yazarak İslam’ın nurunu söndüreceğini mi sanıyorsun? Üzülerek söylemeliyim ki; buna açık bir ayet var: “Kafirler ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Ama kafirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır.” (Tevbe, 32)
  Sana hangi konuda istiyorsan ayet yazayım. Ne istiyorsun? Işid mi? Peygamberin (s.a.v) hadisini görmemiş veya görsen de sana uymadığı için reddetmiş olabilirsin:

  “Abbasoğullarının içinden doğudan ileride sancaklı kişiler çıkacak. Onların önce gelenlerinin ve sonra gelenlerinin işi adam öldürmek olacak. Onlara yardım etmeyin. Allah onlara yardım etmez. Kim onların sancağı altında yürürse yahut bayrağını taşırsa Allah onu kıyamet günü cehenneme koyar. Gerçekten onlar Allah’ın en şerli yaratıklarıdır. Onlar benden olduklarını iddia edecekler. Dikkat edin, ben onlardan beriyim ve onlar da benden beridir. Onların alameti şudur: Saçlarını uzatırlar ve siyah giyerler. Onları desteklemek için oturmayın. Çarşılarda onlarla alışveriş yapmayın. Onlara yol göstermeyin ve onlara su vermeyin. Çünkü onların haykırdıkları tekbir ile sema ehli rahatsız olur.” – (Sağir/Taberani-Cilt 13/Ümmü Umame)

  Bu hadis kesinlikle Işid’i işaret ediyor diye bir kaide yok; lâkin bir çok İslâm alimi kıyamet alametleri ile ilgili hadislerin bir arada bulunduğu kaynaklarda geçen bu hadisin Işid örgütünü işaret ettiği olasılığının çok yüksek olduğunu söylemektedir. Bak bu iddia benim değil, bir çok İslâm aliminin iddiasıdır.

  Işid İslâm’ın argümanlarını kullanmak suretiyle ve İslâm’ın aslında kafa kesen, öldüren, katleden bir din anlayışını benimsediği iddiası ile dünya üzerindeki güç sahibi belli İslâm düşmanları tarafından İslâm’ın başına bela edilen bir örgüttür. Sana bir haber kaynağından aktarma yapacağım:

  “İran basınında yer alan haberlerde gerçek Ebubekir El Bağdadi’nin 2006’da öldüğü, yerine Yahudi bir ajanın geçtiği öne sürüldü. İddiaya, Edward Snowden tarafından sızdırılan Wikileaks belgelerinden kanıtlar sunuldu. Haberlerde Bağdadi’nin yerine geçtiği savunulan ajanın sakalsız ve sakallı fotoğrafları da yan yana verildi.

  Haberlere göre IŞİD’in Amerikan, İngiliz ve Mossad tarafından oluşturulmuş bir örgüt olabileceği iddia edildi. Buna göre de Ebubekir El Bağdadi sadece bir aldatmaca ve gerçek Bağdadi’nin yerine geçirilen bir oyuncu. Amaç ise İsrail’in bögeledeki güvenliğini sağlamak. Aynı kaynağa göre Irak’ta terör estiren IŞİD’in İsrail’in Gazze’deki saldırılarına karışmama sebebi de bu durum. Ayrıca İran basını, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin Arap değil Yahudi olduğunu ve asıl adının Shimon Eilot olduğunu da iddia etti.”

  Bu haberleri çok basit bir şekilde belge ve resimleriyle internette çok kolay bulabilirsin. Ben sana durumun özetini çıkartmak istedim, sen daha derin araştır ve öğren bir zahmet.

  Gelelim İslâm’daki senin daha önceki yazılarında bahsettiğin bilekten el kesme, recm cezaları v.s gibi iddialarına. İslâm’da bir günahkarın ahirette çekeceği azapların tamamı Kur’an’da belirtilmiştir. Kur’an günahkarların azapları hakkında onlarca ayeti barındırır ve Allah’ın bu konudaki hükümleri değişmez, kesindir. Bizler de şek ve şüphe duymadan Allah’ın ayetlerine iman ederiz. Kur’anda recm cezası hiçbir ayette geçmemektedir. Zina yapan kadın ve erkeğe belli sayılarda değnek, sopa ile vurulmak suretiyle bir ceza vardır. Lâkin bunun bile aslında yapılmadığı veya çok aşırıya kaçmış ve şeriat ile devlet yönettiklerini sanan ülkelerde olduğunu göremekteyiz. Bu ülkeler şeriat kanunlarını kendi çıkarları ve dünyevi menfaatler için kullanmaktadır. Zira, Allah bu tür bir günaha düşenin kınanmasın hususunda bizleri uyarmaktadır. Ve hatta eğer iman edip tevbe ederlerse artık onlara dokunmamamız konusunda bizlere öğüt vermektedir.

  “Kadınlarınızdan zina edenlere karşı, içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar, şahitlik yaparlarsa, bu kadınları, ölüm alıp götürünceye kadar veya Allah onlara bir çıkış yolu açıncaya kadar evlerde hapsedin.” (4:15)

  “Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dini(ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.” (24:2)

  “Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra (bunu ispat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkardırlar. Ancak bundan sonra tevbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.” (24:4-5)

  Recm ile ilgili Kur’an’da bir tane bile ayet yoktur. Taşlama hususunun geçtiği bazı ayetler vardır (Kehf, 18-22 / Mülk, 67-5). Ki buralarda da “gaybı taşlamak” ve “atış taneleri” manasında kullanılmıştır. Zina yapanlar Allah’ın emrettiği sayılarda değnek, sopa cezaları ile cezalandırırlır ve kınanır. Kınama cezasından sonra ise eğer kişi tevbe etmişse burada müslümana düşen artık onu kınamaması ve onu Allah’ın merhametine bırakmasıdır. Zira recm uygulaması aşırı radikal ve şeriatı uyguladıklarını sanan ülkelerde İslâm devlet tizarında geçen hükümlerde yer alır. Bu hükümler ise ancak ve ancak bu olaya şahit olan bir kişinin zina günahının işlenişini kendi gözleriyle görmesi ve buna şahitlik etmesi ile mümkündür. Ki bu hüküm devletin koyduğu hükümlerde geçer.
  Peygamber efendimiz (s.a.v) zamanında bir kadının işlediği zina yüzünden onu taşlamak istediklerini söylediklerinde Allah Rasulü: “Onu uzak bir yere salınız. Bırakın gitsin.” diye emretmiştir. Lâkin aile erbabı ve yakınları bu zina olayından sonra soylarından gelenlere bir zulüm dokunur endişesiyle kadını uzak bir yere götürüp taşlayarak öldürmüşlerdir. Peygamber (s.a.v) bunu haber aldığında: “Keşke böyle bir şey yapmasaydınız.” demiş ve yüzünü bir haşmet ve hüzün kaplamıştır. Buna istinaden, Allah Rasulü’nün de aslında bu tür öldürme cezalarına merhametle yaklaşılması ve kişiye tevbe edecek zamanı tanımamızı davranışlarıyla bizlere anlatmaktadır. Yine, İslâm’daki bu tür cezalar devlet yasa ve yürülüğünde kendi tizarlarında geçen ve belli şahitlerin bir araya gelmesi ve şahitliklerine güvenilen kimseler olmasıyla meydana gelen cezai uygulamalardır. Yukarıdaki ayette de geçtiği üzere, eğer şahitliklerinde bir noksanlık olursa bir daha onların şahitliklerine güvenilmeyeceği husunda uyarılmaktayız.
  İslâm genel anlamda, affetme ve bağışlama ile insanları cezalandırmak veya onları kınayarak günahtan temizlenecek tevbeyi yapmalarını sağlamaya yöneltmektedir bizleri. Bilekten el kesme olayını ise sana şu şekilde açıklamak isterim. Bir kişi hırsızlık ediyorsa ve buna şahit getirilmişse şeriat mahkemesinde bu olay ele alınır. Cezası belli olan bu günahın derinine inilir. Sorarlar adama ne için yaptın? Bir insanın hırsızlık yapmış olması iki şekildedir: Ya hırsızlık kişide huy haline gelmiştir. Ya da ihtiyacı vardır, devlet ona hırsızlık yapmayacağı bir ortamı oluşturamamıştır ve istemediği halde nefsine yenik düşerek hırsızlık yapmıştır. Bu iki olgu üzerinde derine inen şeriat mahkemeleri; eğer devlet ona yaşamak için gereken refah düzeyini oluşturmuşsa ve kişi evine barkına bakacak durumda ise, işi gücü varsa ve kendisini hırsızlık yapmaya itecek başka bir günaha düşmemişse, yani sadece keyfi şekilde hırsızlık yapmışsa burada hak olan ceza elinin kesilmesidir. Bu caydırıcıdır ve yukarıda yazdığım ayette Allah; bu cezaları tatbik ederken bizeleri herhangi bir acıma duygusunun kaplamaması hususunda uyarmaktadır. Zira bu caydırıcıdır ve keyfi yapılmış bir hırsızlığın aslen cezası budur. Eğer devlet halkına yaşayacağı refah ortamı oluşturamamışsa, halk işsiz, fakir ve yoksul ise, geçim zorluğu baş göstermiş ise, evde çoluk çocuğu aç veya evli değilse kendisi, ana-babası-kardeşleri aç ise, kesinlikle bu durumda hırsızlık yapmaması gerekirken, nefsine yenik düşüp hırsızlık yapmış ise burada hak olan ceza bilekten elin kesilmesi değil; bu insanın kınanması veyahut hapis tutulmasıdır. Ama maalesef bu incelikte bir şeriat uygulaması yeryüzünde hiçbir ülkede yapılmamaktadır. Şeriatın uygulandığını iddia eden devletler bundan tamamen uzaktırlar. Çünkü insani hakları düzenlerlerken bunu kendilerinin sağladıkları yaşamı devam ettirme ortamını sağlayamamalarını göz önünde bulundurmuyorlar. Kişi toplumda rahat değilse ve toplum genel itibari ile bir yokluk belasında ise insanların da bu bağlamda yapmaları yasak olmasına karşın nefislerine yenik düşüp günah işlemeleri kaçınılmazdır. Yani güzel kardeşim, her şerii hükmün kişinin günahı işleme sebebiyle doğrudan bağlantısı vardır. Mesela zina, tamamen zevk için ve bilerek yapılmış bir günahtır. Bu günaha düşenler hemen kınanmalıdır ve tevbe etmesi için yalnız bırakılmalıdır. Ola ki tevbe edip döner günahından. Yok dönmezse ise değnek, sopa cezası vardır. Eğer hâlâ dönmemişse hapsedilir. Öldürmek ise en son iştir ki bu toplumun ahlakını bozmaya yönelik, gençleri fuhşiyata teşvik etmeye yönelik veya artık bu sapkınlık haline gelip zinanın yanına öldürmek, cinayet, tecavüz gibi günahları da eklemesiyle geçerli olur.

  Işid’e geri dönmek isterim. Bu bağlamda bu örgütün evleri basması, halkı katletmesi, toplu ölümlere imza atması, kadınları, çocukları zelil bırakması tamamen İslâm dışıdır. Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatını okudun mu bilemiyorum ama eğer okuduysan, onun sefer düzenlediği yerlerdeki insanlara nasıl davrandığı konusunda bilgi sahibisindir muhakkak. O insana değer verirdi. Bir Yahudi bile kendisine seslense başını çevirmez, bütün bedeniyle dönüp karşısındakini dinlerdi. O kadın ve çocukların haklarını gözetmiştir ve onlara her zaman miraslardan, paydalardan, ganimetlerden bolca vermiştir. Yani onun gibi olmak imkansızdır tabi ki; lâkin bugün bu Işid gibi örgütler onun ve Kur’an’ın adını kullanarak ve bunlara sığınarak katliamlara imza atıyorlar. Bu bir insanlık suçudur. Bu aşağılık bir durumdur. İslâm bu değildir. İslâm bunu asla kabul etmez. İslâm katliamları kabul etmez. Senin yazdığın Türklerin katledilmesi olayları ise ben okumadım bilmiyorum ama yazdıkların doğru ise (ki yalan söyleyecek halin yok) o zaman bu anlattıklarında suç İslâm’ın değil; oraya katliam getiren Arap topluluğunundur. Çünkü emin ol ki bu yaptıklarının İslâm ile alakası yoktur. Arapların içlerinden de hükümdarlık kurmuş olanlardan dinde ve İslâm’da aşırıya kaçmış olanlar çıkmıştır. Bunlar dini ve İslâm’ı kullanarak halklara, topluluklara galebe etmişlerdir. Senin anlattıkların eğer doğru ise, bu o zamanki Arap hükümdarlarının, askerlerinin ve onları destekleyenlerinin zulmüdür. Yoksa Allah dini kabul etmedikleri gerekçesiyle başka yerleri gidip işgal edip, kırın geçirin demiyor. Kişi dine inanıp inanmamakta kesinlikle özgürdür. Dedim ya ister maymuna tap, ister ineğe, ister yastığa tap, ister yorgana… Kişinin yaşam biçimi ne ise mabudu da odur. Ben mesela müslümanım ama benim yahudi ve hristiyan arkadaşlarım var. Hatta bir tane mason arkadaşım da var. Ben onlar ile sohbet ettiğimde bana dinlerinin gerekliliklerinden bahsederler. Dinlerim, ayıplamam, sorgulamam, yadırgamam, saygıyla dinlerim. Ve onlar ibadet ederken ben onları dışarıda beklerim. Aynı şekilde ben camide olsam onlar beni kapıda beklerler. Ben onlara İslâm’ı anlatırım dilim döndüğünce, tebliğ ederim ama zorlayamam. Asla zorlayamam. Onlar da haliyle kendi dinlerini bana tebliğ ederler ama beni asla zorlamazlar. Bütün bunların yanında biz insanız ve birbirimize saygu duymak zorundayız. Dini, dili, ırkı yüzünden insan dışlamak, öldürmek, hor görmek, zelil bırakmak; dinleri de bir kenara bırak insanlığa sığacak bir şey değildir. Velhasılkelam güzel kardeşim; kusursuz olan İslâm’dır, Müslümanlar değil.

  • akın dedi ki:

   aslında pek dini konular hakkında yorum yazmam ama sen ve mina olsun hadislerden dem vurmuşsunuz ve amiyane tabirle laf ebeliğine soyunmuşsunuz.bir hadislerin yarısı uyduruk buna buharinin yazdığı hadis kitabıda dahildir.peygamberimiz öldüğünde taş çatlasa 750 hadis nakledilmişdi ölümünden 2 yıl sonra sonra bir baktım buharinin hadislerinde bu sayı binlerle ölçülür haline geldi.gayetde net sonradan eklemeler oldu çoğuda uyduruk.750 hadis 200 yıl sonra 100 bin hadis olmaz.hadisler kuranın önüne geçemez.recmden bahsetmişsiniz recm yahudilerde vardır yahudilerede paganlardan geçmiştir,yani puperestleden geçmiştir.el kesmekten bahsetmişsiniz osmanlı yada selçukluda el kesilmemiştir yalan söylemeyeyim 1-2 vaka var o kadar onun sebebide hırsızlığın artıığı dönemde milletin gözünü korkutmak için.bu el kesmek avrupada toplumlarında da var roma tarihinde var.asıl seni ilgilendiren konu mina2013 adlı kişi bayağı sağlam argümanlarla sana saldırır iken sen bayağı cılız kaldın bunu kabul et.mina 2013 ün dediklerini ilahiyatçılar zaten kendi aralarında tartışıyor.benim ilahiyatçı arkadaşım vardı teravih kılmazdı cidden.birde islamiyeti yerin dibine sokan malesef araplardır bunu kabul etmek lazım.naklettikleri çoğu şey yalan çıktı.örnek mi peygamberimizden önce kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü lafı külliyen yalan varsa dahi çok uç bir pagan yani putpereset ritüelidir.iki islamiyetten önce kadının adı yoktu kadının hayvan kadar değeri yoktu işte mirasdan pay alamaz yada boşanamaz gibi laflar.sana örnek vereyim hind yani ebu süfyanın karısı değilmi.ebu süfyan hindin ikinci kocasıdır hind ilkini boşadı ebu süfyanla ikinci evlilik yaptı.artı hz.hatice yani peygamberimizin ilk hanımı dul idi kocası vefat etmişti sürü sahibi bir kadın idi ticaret ile uğraşırdı ne kadar çelişkili değil mi.artı hind mekke ile alakalı alınacak kararlara iştarek ederdi ne tuhaf değilmi.bazı şeyler harbiden yanlış naklettiler ve bu yanlışlıklar halen devam ediyor.o zaman dahi zengin ailelerin kızları daima söz sahibi idi.aslında değişen pek bişey olmadı.dünya ne zaman değişti biliyonmu sanayi devriminden sonra sanayi devriminden sonra tarım toplumuna ait ne varsa kapı önüne kondu böylelikle ileriki zamanlarda yaşanacak olan laik anti laik kavgasının temelleri atıldı.laik demek dinsizlik demek değildir bunu bil.laiklik demek devlet ile din işlerini ayırmaktır.osmanlı laik bir imparatorluktu.sana basit bir örnek osmalıda genelev vardı 16 yüzyılda hatta genelev için tamim yayınlanırdı işte müslüman kadın genelevde çalışamaz artı belli bir yaştan küçük kadın çalışamaz belli bir yaş üstü çalışamaz gibi.içki serbestti bir ara 4,murat yasaklamıştı.bütün bektaşiler içerdi.bektaşi dediğin yeniçeri askerleri idi çoğu.bunları bil.o yüzden o arap dangalakları biz türkleri dinsizlikle suçlarlardı.o dangalak arap tarihçileri ve yöneticleri kendilerine baksın.bugün suudi arabistanda kadınların araba kullanması yasak bunu bil.bunu din kisvesi altında millete dayatıyorlar.islamda sorun yok sorun arap islam anlayışında şayet müslümanlar arap islam anlayışını temizler iseler herkes mutluluğa erecek.

   • şeytan ayetleri dedi ki:

    “Akın” islam o kadar da sütten çıkma ak kaşık değil, Arap uygulaması ayrı demişsin Peygamber dönemi de Arap dönemi sonuçta ve mina’nın söylediği o kadar öldürmeli tecavüzlü, insanlığa sığmayan durum var ki. İslamda sorun yok diyorsunuz da islamın ta kendisi şeriata dayanır, islamın kalbi şeriattır ve Mevlana bile hani en insancıl diye bildiğimiz kişi bile bir ayağım şeriattadır demiştir. Ayrıca hocası Şems’i öldürttüğü, tekke içindeki rekabet nedeniyle boğdurttuğu biliniyor. Şeriatın da ne olduğunu biliyorsunuzdur. Hani İslamı çok yumuşak, tatlı bir din gibi algılamayın mina’nın dediği gibi islam şeriat demektir ve bunun kurallarını fıkhını uygulamayan insiyatif kullanıyordur. Ancak şeriat olan yerde insiyatif yoktur ya asılır, ya kesilir, ya taşlanır vs. vs…… Mina’nın dediği çok doğru ve adnan’a söyledikleri, eğer bir kişi birebir uygulamıyorsa dininin hukukunu o kişi zaten o dini yaşamıyordur, yaşadığı başka birşeydir, İslamın yumuşatılmış versiyonu. Muhammed döneminde de tecavüzler, çok kadınlılık, kölelik herşey vardı. Bugün de Türkiye’de yapılmaya çalışılan budur Muhammed dönemini yani Cumhur dönemini geri getirmektir, RT Cumhurbaşkanı oldu diye bunun için bu kadar seviniyorlar tabii tapındıkları Allah’tan öte RT artık:)) İslamı yumuşak versiyonu, Türk versiyonu diye ayıramazsın asıl versiyonu şeriattır…Bu yüzden ben sempati bile besleyemiyorum bu gaddar dine…İnsanlığı sevgi ve barış kurtaracak iken islamın başlıca emri CİHAD ANLAYIŞIDIR. Cihad sayesinde Osmanlı durduğu yerde durmadı Avrupaya kadar kesti biçti geçti….Boşuna hala içlerinde Osmanlı korkusu yok Avrupalının, sen geç git kızlarını al, mücevherlerini al, vergiye bağla adam tabii bugün istemez Avrupa birliğine ve haklılar da. Ben keşke Türkler’e İslamiyet bulaşmasaydı diyenlerdenim. Neyse soft bir şeriat diye birşey yoktur bilesiniz….

 25. mina2013 dedi ki:

  Laiklik konusuna değinmeniz iyi oldu. Maalesef laiklik dinsizlik olarak görülüyor kökten dinciler için, halbuki laiklik azınlığı teşkil eden inanışları koruma altına alıyor.Bugün ülkemizde budizm, hıristiyanlık, vs nasıl ki azınlık teşkil ediyorsa, 3000 li yıllara gelindiğinde islam da azınlık haline gelecek.Bir gerçek var ki ülkemizde hızla deizm ve ateizm inancı artış göstermekte, hatta islamı hümanist bir din olarak görmeyen uygar kişiler, mutlak bir dine inanma ihtiyacıyla islamdan başka dinlere yönelmekte, bunun en büyük kanıtı; kimlikte din hanesini boş bırakabilmek ya da islamı silip başka bir din yazdırmak için bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne dilekçe vermeniz yeterli oluyor, mahkeme kararına gerek yok. Dolayısıyla gün gelecek hükmünü yitiren islam, azınlık haline gelecek ve şu anda anti laik harekete soyunanların torunları, can havliyle laikliğe sarılıp sadece bu ilke için bile Atatürk’e şükran duyacak, o günleri görmek için neler vermezdim))

  Kız çocuklarının diri diri gömülmesi yalan mı gerçek mi?
  Madem hadislerin çoğalmış olması gerekçesi ile orjinal olanı ayırt etmemiz mümkün olmadığı için hadislerin güvenilirliği şüpheli kılındı öyleyse tezimi sadece kuran üzerinden yürüteceğim, çünkü inananlar için inkar edilemeyecek tek gerçek kuran ayetleridir.

  Madem hadisleri güvenilmez ilan ettik soruyorum sizlere neye istinaden NAMAZ kılacak müslümanlar? Zira kuran namazı tarif etmez, kılın der o kadar.Kaç rekattır, hangi beden hareketlerini içerir ve hangi dualar okunur belli değil kurana göre.
  Halbuki islamın beş şartından biri olan namazın tarif bile edilmeye değer görülmemesi çok tuhaf, bu Tanrı’nın değil muhammedin ihmalidir.

  Bazılarınızın şunu dediğini duyar gibiyim; “kuran her şeyi açıklamakla yükümlü değil, bize iletmekle yükümlü olduğu o kadar çok bilgi ve tavsiye var ki, namaza sıra gelmemiştir”
  Aklından bu cümleyi geçirenlere soruyorum, taha suresi 41 ayet boyunca musa ile firavun arasındaki mücadeleyi 41 ayet boyunca anlatır, musa nasıl asasını yılana çevirdi, denizi nasıl ikiye yardı filan hatta bu konu başka surelerde de defalarca tekrarlanır öyleyse kuran musanın mitoloji tadındaki hikayesine namazdan daha fazla önem vermiş olmuyor mu?

  Sadece musa da değil diğer peygamberlerin hikayelerine fazlaca yer verilerek gereksiz tarihi bilgilerlerle doldurulan kuran kendi iddiasını çürütmüyor mu?

  Nedir o iddia; islam son ve en mükemmel dindir, kuran da bu dinin mucizesi ve kutsal kitabıdır ve Tanrı bizlerle kuran aracılığıyla son kez iletişime girer; o halde nasıl oluyor da bir tarih kitabından öteye geçemiyor?

  Gelelim kız çocuklarının diri diri gömülmesi meselesine, daha önce de belirttiğim gibi sadece kuran üzerinden ele alacağım konuyu, böylece kimse bunlar uydurma diyemeyecek;

  Kuran tekvir suresi 8. ve 9. ayet “Kız çocuğunun hangi suçtan ötürü diri diri toprağa gömüldüğü sorulduğunda”
  Bu ayetten anlaşılacağı gibi arap kültüründe kız çocuklarının diri diri gömüldüğü belirtiliyor, öyleyse ortaya şu sonuç çıkıyor, islamın geldiği dönemlerde arap kadın nüfusu erkeklere göre daha az olmalı ancak kurandaki bir diğer ayet öyle olmadığına işaret ederek çelişkiye düşüyor;

  Kuran nisa suresi 4. ayet “…hoşunuza giden kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın…”

  ayetin bu bölümünden anlaşılacağı üzere evlilik çağındaki kadın nüfusu erkeklerden fazla ki her bir erkeğe dörder kadın alın diyebiliyor.Dikkatinizi çekerim dört değil dörder, yani zibil gibi kadın var.

  Diğer bir iddiaya göre hırsızın ellerini kesme emri o tarihi düşündüğümüzde gayet normal görülen bir ceza, doğru o tarihlerde vahşice cezalar vardı, suç verilen ceza suçtan daha büyük olduğu için o dönemleri ilkel olarak tanımlıyoruz çünkü uygar çağda suç ve ceza orantılıdır.

  Peki kuran bir tarih kitabı mıdır ki sadece o dönem için geçerli olan ceza, tavsiye ve bilgilerden ibarettir, kuranın kendi iddiası değil midir çağ üstü kutsal bir kitap olduğu, insanlara kıyamete kadar öncülük edeceği öyleyse neden uygar dönemlerin asla kabul edemeyeceği cezalarla kendi hükmünü inkar etsin? Tanrı bu hatayı yapmazdı.

  Şeriat ülkelerinde tıpkı bizim mutfak robotlarımız gibi pratik taşınabilir el kesme makinesi vardır, böyle bir icadın gerekliliği ne kadar sık uygulandığı konusunda bilgi veriyor zaten, internette uygulanan el kesme cezalarıyla ilgili videolar var, ılımlı müslümanlar bu videoları izlediğinde direk şu tepkiyi veriyor “İslam bu değil, bu bir vahşet” oysaki vahşet diye haykırdığı kuranın ta kendisi, bilmiyor.

  Sizce Tanrı yalan söyler miydi insanlığa, cevap hayır. Peki fikir değiştirir miydi, hayır.Sizce Tanrı ikiyüzlülüğü tavsiye eder miydi, cevap hayır.Tanrı’nın bilmediği şeyler olabilir mi, elbette hayır.Tanrı matematikte hesap hatası yapar mı, mümkün değil.Peki Tanrı insani bir varlığa indirgenebilir mi, asla.Tanrı buhran geçirir mi, olur mu öyle şey.Son olarak Tanrı insanlığa son kez seslendiği bir kutsal kitapta geyik yapar mı? kesinlikle hayır.

  Bu konuda sanırım hemfikiriz öyleyse neden kuran ayetlerinde bunların tam tersi bir Tanrı tasvir ediliyor hiç kendinize sordunuz mu?

  Bunları kuran ayetleriyle ispatlayalım;

  Kuran Müddesir suresi 17-26 ayet “Onu sarp bir yokuşa sardıracağım, çünkü o düşündü, ölçtü, biçti. Canı çıkası ne biçim ölçüp biçti. Canı çıkası; sonra yine ne biçim ölçüp biçti! Sonra baktı; sonra kaşlarını çattı; sonra da sırt çevirip büyüklük tasladı; ‘bu sadece öğretilegelen bir sihirdir. Bu Kur’an yalnızca bir insan sözüdür’ dedi. İşte bu adamı yakıcı bir ateşe yaslayacağım.”

  Görüldüğü gibi ayetin büyük bir bölümü geyikten ibaret, açıkçası bu ayet halka ilk duyurulduğunda müminlerin yüzünde beliren ifadeyi görmek isterdim.

  Çağımızdaki akılcı insanların sırf bu ayetten ötürü kuranı inkar etmeleri mümkün, Tanrı böyle bir anlatımla asla kendini komik duruma düşürmezdi.

  Diğer bir ayet;

  Kuran İnsan suresi 34-35 ayet “Sana yazıklar olsun yazıklar! Daha ne olsun, sana yazıklar olsun yazıklar!”

  Kurana göre bu ayette Tanrı resmen buhran geçiriyor ve insanlığa bu buhranla seslenmekte sakınca görmüyor. Tanrı gerçeği, buhranlı davranışlarla adeta küçümseniyor.

  Gelelim Tanrı’nın matematik bilmediğine işaret eden kuran ayetlerine;

  Bunlar çok uzun ayetler o yüzden sure ve numaralarını veriyorum lütfen kontrol edin, oradaki oranlara bakın, böylece haklı olduğumu görün.

  Kuran Nisa suresi 4/11 4/12 4/176 evet bu üç ayeti lütfen kontrol edin.

  Diyelim ki bir adam öldü ve geriye miras bırakacağı bir eş, anne, baba, ve üç kız evlat bıraktı, ayetlere göre üç kız mirasın 2/3 ünü, eş 1/8 ini, baba 1/6 sını ve anne 1/6 sını alacak hesaplayalım;

  2/3+1/6+1/6+1/8=27/24 gördüğünüz gibi 24 paylık mirasın 27 payının dağıtılmasını istiyor kuran, yani matematiksel olarak imkansızı istiyor.

  Sizce Tanrı bu hatayı yapar mıydı? Elbette hayır, bu hata matematik bilgisi zayıf olan bir insana aittir.Muhammed’e.

  Tanrı kuran boyunca fikir değiştiren bir varlık olarak betimleniyor;

  Kuran bakara suresi 256. ayet “Dinde zorlama yoktur…..”

  Kuran tevbe suresi 5. ayet “Müşrikleri, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün”

  Ben buna sert bir u dönüşü derim, başka bir örnek;

  Kuranda bakara suresinin ard arda gelen iki ayeti, Tanrı’nın cinsellikle ilgili fikir değiştirdiğine işaret ediyor.

  Kuran bakara suresi 222.ayet “Sana, kadınların aybaşı hali hakkında da sorarlar, de ki: ‘O bir ezadır (rahatsızlıktır)’. Aybaşı halinde iken kadınlardan el çekin, temizlenmelerine kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri zaman, Allah’ın size buyurduğu yerden (cinsellik) kadınlara yaklaşın….”

  Burada anlaşıldığı üzere cinsel açıdan kadınlara yaklaşılacak tek yer olduğu belirtiliyor, böylece ters ilişkiye izin verilmiyor.

  Kuran bakara 223. ayet “Kadınlarınız sizin tarlanızdır, o halde tarlanıza dilediğiniz yerden varın….”

  Ters ilişki konusunda fikir değişikliği yaşayan Tanrı mı yoksa Muhammed mi? İyi düşünün.
  Sizce Tanrı cinsel ilişkinin detaylarına mı daha çok önem vermeliydi yoksa namazın detaylarına mı?
  Tanrı kendi yarattığı insanın içgüsüsel davranışlarından bihaber olabilir mi? İnsan zaten içgüdüleri sayesinde cinsel ilişkiyi nasıl yaşayacağı sonucuna varır, ancak içgüdüleriyle namazı nasıl kılacağı sonucuna varamaz.Tanrı bunu iyi bilir.

  Bu tür çelişkili ayetler o kadar çok ki hangisini yazacağını şaşırıyor insan.

  Kuran Bakara 30. ayet “Bir zamanlar Rabbin meleklere: Bakın ben yeryüzünde benim hükümlerimi uygulayacak bir halife, bir temsilci yaratacağım demişti de, melekler: “Biz seni övgüyle yücelterek takdis edip sana saygı gösterip dururken, orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın?” dediler. Ama Allah onlara: “sizin bilmediğiniz çok şey var onları ben bilirim” dedi.

  Bu ayette görüldüğü gibi melekler, henüz yaratılmadan insanın ne kadar vahşi ve azgın olduğunu biliyorlar ve yaratılmasına itiraz ederek isyan ediyorlar.

  Oysaki kuran araf/12, hicr/33, isra/61 ayetlerinde tek isyan edenin şeytan olduğu söyleniyor.

  Tanrı bir nevi yalan söylemekle kalmayıp bunun kanıtını kurana yerleştiriyor, sizce tanrı bu kadar aciz olabilir mi?

  Kuran Secde/13.ayet: “Biz dileseydik, herkese hidayet verirdik, fakat cehennemi tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair benden söz çıkmıştır.”

  Bu ayette görüldüğü gibi Tanrı insanla sado-mazo ilişki kuruyor, cehennemi seninle dolduracağıma söz verdiğim için, herkesi islama erdirmedim diyor.
  Kuranın tasvir ettiği Tanrı tam manasıyla sadist, cehennemi insanlarla doldurmak için söz vermiş, üstelik tamamını hidayete erdirecek gücü varken, artık insana yapacak bir şey kalmıyor.

  Kuranda defalarca tekrarlanan ifadelerden anlaşılacağı gibi, Tanrı isayı ve musayı elçisi olarak kabul ediyor, dinlerini kendisinin emrettiğini ilan ediyor, ancak tahrifat nedeniyle geçerli olmadığını öne sürüyor ve yeni bir dine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor, islam.

  Ve müslümanlara şöyle emrediyor;

  Kuran maide suresi 51.ayet “Ey iman edenler, Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudur. Sizden kim onları dost edinirse, doğrusu o da onlardandır.”

  Görüldüğü gibi Kurana göre Tanrı kendisine daha evvelden iman edenleri islamla düşman ilan ediyor.Bu ikiyüzlülük ve nankörlük değil midir?

  Oysaki başka bir ayette şöyle sesleniyor;

  Kuran maide suresi 82.ayet “Ant olsun ki Müminlere karşı insanlardan en şiddetli düşman olarak Yahudileri (…) bulursun. Ve onlardan Müminlere karşı en yakın sevgi gösterenleri ise, ‘biz Hıristiyan’ız’ diyenleri bulursun. Bu da onların arasında papazlar, rahipler bulunduğu içindir; hem bunlar hakkı kabulde pek büyüklük taslamazlar”

  Tanrı yine karar değiştirip yahudileri düşman, hıristiyanları dost ilan ediyor.

  Kuran maide 14.ayet “biz Hıristiyan’ız” diyenlerin aralarına kıyamet gününe kadar düşmanlık ve kin saldık….”

  Tanrı çok kararsız kalmış.
  Aslında konu açık siyasi olaylar, değişen güç dengeleriyle beraber durmadan fikir değiştiren Tanrı değil muhammeddir.

  Kuran boyunca Tanrı tehditler savurup şiddeti pompalayacak söylemlerde bulunmuştur; asın, kesin, öldürün, boğun, parmaklarını doğrayın, elleri kurusun, sopa vurun, ellerini kesin, derisini yakıp tekrar tekrar deri vereceğiz ki sonsuza dek acı çeksin, boyunlarını vurun, sürün, düşman olun,..vs

  Ve yine kuranda pek çok ayette Tanrı’nın çok merhametli, yüce ve anlayışlı olduğu ifade edilir.
  Aslında peygamber ironi yaparak Tanrı gerçeği ile alay etmektedir.

  La fontaine masalları bile insanlara erdemli davranışlar kazandırmayı amaçlarken, kuran ile son kez insanlığa seslenen Tanrı, insanları birleştirecek, savaşları önleyecek, insan sevgisi aşılayacak, doğru davranışa sevk edecek tek bir emir vermiyor.Bu mümkün olabilir mi?

  Gelelim recm cezasına, madem hadisleri sıfırladık sadece kurandan yola çıkalım;

  Zina yapan erkek ve kadınlarla ilgili cezalar içeren üç ayet vardır, enteresan olan Tanrı yine kararsız kalmıştır;

  Kuran nisa 15.ayet “Kadınlarınızdan zina edenlere, bunu ispat edecek aranızdan dört şahit getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya Allah onlara bir yol açana kadar evlerde tutun.”

  Kuran nisa 16.ayet”Zina eden iki kişiye eziyet edin, tövbe edip düzelirse onları bırakın.”

  Kuran nur 2.ayet”Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer sopa vurun”

  Ölünceye kadar evde tutmak, eziyet etmek, yüz sopa vurmak hangisi? yoksa hepsini birden mi gerçekleştirmeliyiz?

  Çağımızın insanı bilir ki yüz sopa darbesi alan bir bedende iç kanama riski yüksektir, iç kanama peygamber dönemi gibi tıptan yoksun bir dönem için ölümle sonuçlanmaktadır, Tanrı bunu bilmiyor mu? Elbette biliyor.
  Şeriat ülkelerinde taşlanarak öldürülen kadınlara şahit olduğunuzda “gerçek islam bu değil, vahşet bu” diyerek isyan ettiğinizde gerçekte sizi rahatsız eden öldürmeleri değil de silah olarak sopa yerine taş kullanmaları mıdır?

  Kuranda defalarca Tanrı’nın her şeyi bildiği belirtilir, bilmediği görmediği yoktur; ne hikmetse yine kuranda, allahın isayı huzuruna çağırıp sorguya çekmesi yer alır.Sorgu sebebi şudur;
  Hıristiyanlar Tanrı’yı isanın babası ilan etmiştir, allah da buna çok kızmıştır, bu inanıştan isayı sorumlu tutar, ondan şüphe eder ve huzuruna çağırıp “sen mi söyledin babam olduğunu” der.
  Kuran bu ifadelere yer vererek Tanrı’nın şüpheye düşebileceğini, ve her şeyi bilmediğini ifşa eder.

  Kuran 7.yüzyılın yaşantısı ile sınırlı kalarak herhangi bir tarih kitabından ileri gidemiyor.

  Kuran hicr suresi 9.ayet; “Şüphesiz kuranı biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.”

  Bu ayette sözü geçen “biz” olgusuna şu soruyu sormak istiyorum, neden kuranı koruyamadınız?
  Tarihte en eski kuran mushafı (kitap halindeki hali) 8.yy aittir ve Özbekistan/Taşkent’te koruma altındadır, yani bulunduğu dönemden yaklaşık yüz yıl sonrasına aittir, bu da kuranın kitap haline getirilip korunması konusundaki ihmali gözler önüne seriyor.
  Kuranın bir harfinin bile değişmediğini bir kenara bırakın, tamamen değişmiş bile olabilir.

  Son olarak Tebbet suresine değineceğim; toplam beş ayet olan bu sure Ebu Leheb adlı bir insanla ilgili, kimdir bu adam (hadisleri sıfırladığımıza göre hadisten yola çıkarak cevap vermeyin), toplam 114 sureden oluşan kuranın bir suresi tamamen bu adam için yazılmıştır, bunun bana ne faydası var?

  Ufku tüm dünya olan çağlar üstü bir kitapta, 7.yy da dünyanın bir köşesinde yaşamış olan Ebu Leheb’in işi nedir?Ayetlerin içeriğinden anlaşıldığı kadarıyla nefret edilen bir adam, hatta o kadar nefret ediliyor ki ayetlerde adamın karısına da dil uzatılıyor.

  İşte o ayetler;

  1. Ebu Leheb’in elleri kurusun… Kurudu da!
  2. Ne zenginliği ve ne de kazandığı ona fayda vermedi!
  3. Alevli bir ateşe maruz kalacaktır (o)!
  4. Onun karısı da… Odun hamalı olarak!
  5. Boynunda hurma lifinden bir ip olduğu hâlde!

  • Kısaca Kuran bizzat Muhammed’in elinden ve aklından çıkmış bir kitaptır ve insani zaaflarla doludur. Muhammed o dönem için çok zengin bir kişiydi, amcasının kervanları vardı, yani bugün dış ticaret yapan bir firmanın başı gibi düşünün ve uzakdoğuya kadar kervanlarla çocukluğundan itibaren gittiği bilinmektedir. Hinduizm Budizm gibi inanışların Güneş saatine ve güneşi inanç sembolü yapma ritüellerinin her tür inancı almıştır. Bunlardan biri de Yoga’da GÜNEŞE SELAM adıyla bilinen eski bir sıhhat hareketleri topluluğudur. Tüm bu kadim dinlerin hepsi Hristiyanlıktan, Yahudilikten ve İslam’dan çoooook önceleri varolmuşlardı ve Muhammed bunların hepsinde ortak nokta olan yönleri ve Arap dünyasında uygulayabileceği yönleri toparladı çok akıllıydı da. Güneşe selam = Namaz . Yani mina arkadaşımızın söylediği üzere Kuranda namazın nasıl kılınacağı üzerine hiçbir ayet olmaması boşuna değil. Peygamber uzakdoğudan aldığı bu hareketleri kendi uydurduğu ayetlerle birleştirip yeni bir din ortaya attı. Bu dönem Ortadoğusunu bir inceleyin bakın zırt pırt ordan buradan peygamberim ben diyen tipler çıkıyordu bu sanki bir salgın gibiydi ve Muhammed de bu inanma isteğini güdüsünü kullandı. Sahte peygamberler dönemi deniyor o döneme, peki diğerlerinin gerçek olduğunu nereden biliyorsunuz her sözleri özellikle Muhammedin insani zayıflıklar, korkular, cinsellik ve şiddetin kullanımı, kölelik üzerine. Psikolojik bir salgın gibiydi bu peygamberler dönemi. Ortadoğu din tarihi kitaplarına bakın görürsünüz ve dinler hep birbirinin tekrarı gibi. Oruç denilen şey hem tevratta, hem Hristiyanlıkta hem de islamda var tesadüf değil. Daha binlerce defo bulursunuz bu dinlerin insan elinden çıkma olduğuna dair. Biraz okuyup düşünürseniz ki ben politik kitaplar okumam, tarih, bilim, felsefe üzerine okurum hep bu kitaplardan çıkartıyorum bunların birleşiminden. Ancak maalesef dini tebaaya sadece anlayamadıkları Arapça Kuran ve tarikat destekli islamın açıklandığı kitaplar okutuluyor. Bunların kitaptan ve okumaktan hatta eğitimli olmaktan anladıkları da budur, okumuş diyince kuran’ı bilmem kaç kez arapça hatmetmiş kişi anlaşılıyor bu tip semtlerde yoksa istediği kadar tıp doktorası versin, beyin cerrahı olsun adamdan saymıyorlar:D:D Cehaletin dinidir İSLAM..Boşuna değil cehalet işlerine geliyor çakalların.

   Yine birçok ilahiyatçı profesörün söylediği gibi aslında namaz kılmak da bir ilk değildi. Namazı putperest veya kafir olarak adlandırılan güruh da kılıyordu. Muhammed bunları kendini bir anda ermiş ve gizemli bir kişi olarak gösterdikten sonra Miraç hikayesi ile tekrar ortaya yeni bir formatla sundu ki fazlaca da tepki almamak çabuk kabullendirmek için. Bu olayı ben mahallemizde eskiden bayaa şarapçı işe yaramaz bir tip olan serseri bir adamın birden sakal uzatıp sürekli dinden ve ermişlikten bahsedip üfürükçülüğe başlayıp ünlü üfürükçü ermiş efendi olup köşeyi dönmesi hadisesine benzetiyorum. Muhammed asla fakir olmadı gerek ailesi gerekse eşleri hep zengindi, ne zamanki ben dağa çekiliyorum erenlere karıştım demeye başladı eski urbalarla gezmeye sakal bırakmaya falan başladı bunlar işin aaa bu adama birşeyler oldu dedirtme tarafıydı. Bunlar insani davranışlar ve sonuçlarıdır dikkat ediniz. Yani hadismiydi ayet miydi tam hatırlayamadım peygamberin REGL OLMUŞ EŞİYLE NASIL seviştiği ve inananların da böyle yapması gerektiğini söyleyen, içinde yahudilik kokan öyle tuhaf konular var ki(yahudiler regl olmuş kadının olduğu odada bile bulunmazlar). Bunları, bu acizlikleri bir düşünün. Tanrısal bir kitapta ya da tanrıyla ilintili ermiş bir insan nasıl olur da özellikle bu yatak konularında sayısız hadis, ayet verir. Akılları fikirleri bunlara çalışıyor çünkü Arap yani :D Kadın hiçbirşey bir hiç islamda, öyle islam geldi de kadınlar kurtuldu diye birşey yok. Herşey kadınların nasıl kullanılacağı üzerine, böyle kutsal din mi olur nerede eşitlik. Köleliğin de olduğunu unutmayın tabiii.:))

   Beyefendi eşiyle kavga ediyor Allah’ın işi gücü yok buna ayet gönderiyor, beyefendi eşim adetli nasıl sevişeyim diyor bir kulp bulunuyor, beyefendi eşimle kavga ettik ne yapayım diyor yatağını ayır olmadı tokat at, en son boşa diyor kutsal kitap. Herşey kadının evirilip çevirilmesi üzerine. Erkek egemen ve vahşi bir din.Bunları görün artık. Ama ben şuna bizzat şahit oldum otobüsteyim önümde çarşaflı genç kızlar oturuyorlardı ve ellerinde defterleri ve bir kadın sohbetine gidiyorlarmış. Gayriihtiyari ellerindeki deftere gözüm kaydı, o nedir öyle.. Resmen yazdırmışlar bunlar da not almış “Bir müslüman kadının eşini memnun etmek için YATAKTA yapması gerekenler başlık…. ve en başta yatakta nasıl davranılması gerektiği konuları” bu inanılmaz geldi bana, bir müslüman kadın erkeğini şöyle mutlu etmeli böyle mutlu etmeli dersleri. Bunlar inanın gerçek ve bu insanlar, zavallı gariplerim cehaletten cennetlik olacaklarını, melekler mertebesine ulaşacaklarını zannederek İSLAMİ CARİYELİK DERSLERİ alıyorlardı.

   Bunları savunan her türlü görüşe o nedenle karşıyım, başta kadınları kullanan, ikinci sınıf vatandaş olarak gören bu din ve dini kullanan siyasi zihniyetlere karşı çıkıyorum. Ben de çocuğumu buna göre yetiştiriyorum, hani bu islamicler çocuklarının beynini 3 yaş kreşten Allah, namaz, öcü, böcü cin olaylarıyla dolduruyorlar ya. Resmen 3 yaşındaki çocuğun beyni yıkanıyor bir din kölesine dönüştürüyorlar heryerde bu tip kreşlerden var artık. İnanılmaz bir kölelik düzeni, özgür insan diye birşey yok sistemin adamı yetiştirme tek dertleri. DİNİ KULLANIP DA FAŞİSTLİK YAPANLARDAN NEFRET EDİYORUM. Gezi olaylarında ki bunu olay yapan faşist din devletinin polisleriydi hamile kadınları, memurlrı, öğretmenleri, emeklileri, yaşlıları bile döven polislerden, evlere gaz bombası atanları ve tepkileri daha da büyütenleri bizzat gördüm. İnsanlar milli değerlerine söven bu hükümetten ve bizzat televizyondan milli değerlerine küfreden bu adamı protesto için döküldü sokağa eşofmanla terlikle boşuna değildi hepsi okumuş aklı başında, bilinçli insanlardı öyle bahsedildiği gibi terörist falan yoktu ortada, protestolar hep akılcıydı şiddet yoktu. Şiddeti ve ölümü getirenler RTE emir kulu polisler oldu. Gezi olaylarını bir terörizm eylemi gibi göstermeye çalışanlara yazıklaaar olsun öyle olaylar öyle durumlar gördük ki eşim işten gelirken sırf ters yöne girdi diye o pislik faşist polislerden şiddet gördü. Bunlar normal değil bunların hepsi RTE’nin kölesi olmuş polislerdi hepsi emir kulu. Önünüze geleni dövün emri vardı , o ekmek almaya giden çocuklar boşuna ölmedi RTE’nin ve tayfasının emirleriyle öldü onlarca insan… Bu ülkede yeter artık demek bile suç ….Faşistliğin temellerini de İslamdan almakta bu duyarsız hükümet daha da kötüsünü istiyorlar. Köle olmak isteyenler buyursun alsın, benim köle olmaya hiç niyetim yok çocuğumu da köle yapmayacağım ve elbet bir gün dengeler değişecek.

 26. emre dedi ki:

  bu yorumlar için kaç saatinizi ayırıyorsunuz.sizin kadar boş vaktim olmasını isterdim :)

 27. yapıştır dedi ki:

  Yukarıda alt yanıt sayfası kalmadığı için aşağıdaki cevabına şöyle diyorum;

  Şöyle yargılanacaksın, böyle hesap vereceksin demekle yine ALLAH’cılık oynuyorsun bak!!! Atatürk’ü ağzına abdestle al demek Allah’a şirk koşmak değildir bu Türkçede artık deyimleşmiş bir sözdür MEALİ: Atatürk’ü anarken saygıyla an demektir yoksa senin yine her zamanki gibi kastetmeye çalıştığın Atatürk’ü şirk objesi yapmak değildir. Şirk nedir bilmeden Türkçeyi bilmeden taraftarlığını açıkça belli ederek konuşma. Bir kere :DD RTE size çok mu dokundu diyerek açıkça kime oy verdiğini hatta adeta tapındığını belli ediyorsun sizin gözünüzde DİN= RTE yani açıklamaya çalıştıkça röntgen raporunu kendi sözlerinle döküyorsun ortaya.
  Şöyle yanacaksın, böyle sorgulanacaksın, böyle cehennem öodunu olacaksın demek senin HADDİN DEĞİL!! O işi baştan beri söylediğim gibi ALLAH’a bırak istersen, ha eğer ona da ortaklık kurmak istiyorsan onu sen bilirsin, bütün dünyanız din şirketleri kurmak üzerine. RTE tarikatı üyesisin bu o kadar belli ki. RTE istediğini olabilir demokrasi şartı neyse onun sonucu çekilir, ancak dinin alet edildiği herşeyde bir katakulli döner. Sizin laikleri sevmeme sebebiniz de budur. RTE’nin sevilmeyen yönü de dini siyasete açıkça alet etmesidir tıpkı senin gibi. Şimdi martaval okuma ve ben CHP’ye MHP’ye oy verdim demokratlıklarına yatma:))) Her sözün ezberlenmiş şeriatçı konuşması ve ben şeriatın vücut bulduğu bir semtten yazıyorum çocukluğumdan beri söylenen kuran sohbetlerinde söylenen şeyleri zırvalıyorsun işte yani onun için şifrelerin çok açık.
  Laiklerle işim olmaz derken içinde Atatürk saygısı sevgisi olanları kastediyorsun bu ülkede laikliği getiren kişi Atatürk’tür her yönüyle şeriatten uzak bir yönetim şekli sunan kişidir. O da yetmez senin büyükkanneni İngilizler götürmediyse sen Atatürk’e dua et demem o yüzdendir. Laiklere sırtını döneceğine şükret ve tarih oku. İngilizler İstanbul’u zaptettiğinde ve Anadoluyu parçalama planları yaparken seni çok savunduğun o şeriatin temsilcisi son halife kurtarmadı, Damat Ferit yalakası sattı senin büyükanneni de vatan toprağını da o yüzden abdestle al ağzına diyorum, dua et diyorum anladın mı. Ama sizin hikayelerinizde de tam tersidir Atatürk’ü sapık da yaparsınız, vatan haini de. Ulan utanın beee bugün her türlü konuşabilmenizi bile ona borçlusunuz en azından minnet duyun biraz. Hani nerdeydi bir müslüman ülkesi hristiyanlarca talan edilip kadınlarına tecavüz edilmeye çalışılırken neredeydi o Araplar, müslümanlar hani nerdeydi. Aman ne güzel bir din ve din kardeşliğiiii ne demezsin. Önce Araplar sattı Türkleri bunu bil. Arap demek şeriat demek hani nerdeydiler halifelerini krutardılar mı:D:D Önce tarih bil de öyle gel…. Atatürk kurtarmaya gitti savaştı aç susuz Trablusgarp’ta, Yemen’de Hicaz’da kutsal topraklarda. Hala adama hristiyan falan diyip durursunuz, DENSİZLER…. ADIN ADNAN İSE BUGÜN HALA TÜRK İSEN yat kalk dua et Atatürk’e ve Mehmetçiklere. Bir bitmediniz beee gidin İran’a madem şeriat düşkünüsünüz. RTE kim be kabzımal kılıklı insanlarını satan faşistin teki o benim gözümde bir hiç zaten onu neden kafaya takalım. Kafaya taktığım tek şey var o da CEHALET, KARA CAHİLLİK VE ŞERİATLE BEYİNLERİN YIKANMASI. Fesatlık demişsin de fesatlık değil bu dürüstlüktür yani genelde şeriat düşkünlerinde olmayan, kuyu kazıcılarda olmayan bir özelliktir. O yüzden ALLAHÇILIK OYNAMAYIN İNSANLARIN ŞÖYLE CENNETLİK BÖYLE CEHENNEMLİK OLACAĞINA şeriat diliyle “KUL-TEBAA” karar veremez onu ALLAH BİLİR ADNAN KARDEŞŞŞ.Yani bir dur önce orda dur…..

  ADNAN’IN SÖZLERİDİR
  “Öncelikle, densiz ve şerefsiz olan sensin. Bunu sen bana söylemeseydin ben sana asla söylemezdim.
  Benim RTE’ye oy verdiğimi, sarıklı, cüppeli olduğumu nereden biliyorsun? Gaybın bilgisi mi veriliyor sana? Şirk ne demektir? Şirkin tanımını biliyor musun? Biliyorsan neye göre şirk koşuyormuşuz bunu açıklamalısın? Atatürk ile ilgili tek kelime etmiş miyim? Tek bir cümlede ismini kullanmış mıyım? Peki “Atatürk’ün adını ağzınıza alırken abdest alın” demen bir şirk değil midir? Abdest namaz kılmak, temizlenmek için alınır. Bir insanın adını ağzımıza alacaksak abdest almak gerekmez ve bunu demek dinimize göre küfürdür. Benim dinimi nasıl yaşadığım hakkında ne fikrin var? Neden benim üzerimden içindeki İslam, RTE nefretini kusmaya çalışıyorsun? Bu düşüncelerini normal olarak da söylesen sana hak verecek olanlar yine çıkacaktır. Neden mevzuları ta nereden ta nerelere getirip de RTE’ye dayandırdın? Bu kadar mı canını yaktı RTE? Ki dediğim gibi nereden biliyorsun RTE’te oy verdiğimi veya onu desteklediğimi? Belki ben oyumu CHP’ye verdim, belki MHP’ye? Nereden biliyorsun? O hâlde zanda bulunuyorsun ve zannın büyük bir kısmı yalandır. Bu bağlamda sen yalancısın. Kin kusmak, nefret kusmak da böyle bir şey işte. Kendini yeterince tatmin ettiysen eğer, din hakkında ve Allah’ın ayetleri hakkında söylediklerine en azından kendi iyiliğin için dikkat etmelisin. Zira bütün bu söylemlerinden hesaba çekileceksin. Benim ayetleri ezberlemediğimi nereden biliyorsun? Sende aşağılık kompleksi varsa burada biz bunun ceremesini çekmek zorunda mıyız? Git başka yerde, başka platformlarda kendi kendini aşağıla. Bence senin burada kendini küçük düşürmende veya dine sayıp sövmende, bazı güruhlara, topluluklara, kişilere sayıp sövmende bir sakınca yok. İstediğin kadar say söv. Bu senin ne kadar ahlaklı olduğunu gösterir. Ahlak yoksunluğu bir hastalık değil, huydur. İnsan olmayı öğrendiğinde bir çok psikolojik sorununu halletmiş olacaksın. Allah acil şifalar versin sana, ciddi sorunların var senin cidden.”

  bu arada sen sayıp söverken kimsenin eli armut toplamaz kusura bakmayasın. akıl hastalığı ya da edep dersi vermek sana kalmadı, allah’ın işine burnunu sokmaya çalışan adnan…sana daha fazla cevap yok bu kadarı yeter.

 28. fiyasko dedi ki:

  Bu muhteşem belgeseli izledikten sonra Nazım Hikmet’in “Fevkalâde Memnunum Dünyaya Geldiğime ” şiiri size çok daha anlamlı gelecektir.

  Fevkalâde memnunum dünyaya geldiğime,
  toprağını, aydınlığını, kavgasını ve ekmeğini seviyorum.
  Kutrunun ölçüsünü santimine kadar bilmeme rağmen
  ve meçhulüm değilken güneşin yanında oyuncaklığı
  dünya, inanılmayacak kadar büyüktür benim için.
  Dünyayı dolaşmak,
  görmediğim balıkları, yemişleri, yıldızları görmek isterdim.
  Halbuki ben
  yalnız yazılarda ve resimlerde yaptım Avrupa yolculuğumu.
  Mavi pulu Asya’da damgalanmış
  bir tek mektup bile almadım.
  Ben ve bizim mahalle bakkalı
  ikimiz de kuvvetle meçhulüz Amerika’da.
  Fakat ne zarar,
  Çin’den İspanya’ya, Ümit Burnu’ndan Alaska’ya kadar
  her mili bahride, her kilometrede dostum ve düşmanım var.
  Dostlar ki bir kerre bile selâmlaşmadık
  aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz.
  Ve düşmanlar ki kanıma susamışlar
  kanlarına susamışım.
  Benim kuvvetim :
  bu büyük dünyada yalnız olmamaklığımdır.
  Dünya ve insanları yüreğimde sır
  ilmimde muamma değildirler.
  Ben kurtarıp kellemi nida ve sual işaretlerinden,
  büyük kavgada
  açık ve endişesiz
  girdim safıma.
  Ve dışında bu safın
  toprak ve sen
  bana kâfi gelmiyorsunuz.
  Halbuki sen harikulâde güzelsin
  toprak sıcak ve güzeldir.

 29. sertmm dedi ki:

  İnsanlık tüm zamanların en çarpıcı sıçraması, en derin toplumsal alt üst oluşu ve en ilginç yeniden yapılanmasıyla karşı karşıyadır. İslâm’ın yeryüzünde düşmanı yoktur, tanımayanı vardır. Düşman gibi davrananlar, İslâm’ın değil, müslümanların düşmanıdır. Bunun sebebi de yine Müslümanlardır. Zira inançlarını iyi temsil edemediler. Bunun için de öncelikli sorun müslüman olmayanların müslüman olması değil, müslümanların Müslümanlaşmasıdır.

  Müslümanlar ile İslâm aynı şey değildir. Zira Müslümanların ortaya koyduğu İslâmi gelenek ile İslâm aynı şey değildir. Öte yandan, İslâm ile tarihsel süreç içinde insan eliyle üretilmiş olan İslâm medeniyeti de aynı şey değildir.

  İslâm’a taraftar olan açık bir delil ile taraftar olsun, İslâm’a karşı olan da açık bir delil ile karşı olsun. İnsan hangi tavrı seçerse seçsin, seçimini bilerek yapsın.
  …………Zira kişi, tanımadığının düşmanıdır.!! *m.i.

  • delile dedi ki:

   Pardon da daha açık delil mi var . Başta Muhammed köleleştirme yapmış, cariyeler almış, savaş sırasında kadınlara tecavüz edebilirsiniz izni çıkartmış daha neleeer neleeer. Bunlar islamic gelenekler değil Muhammed’in sünnetleri. Sünnet sayıldıkları için hala aynı şiddet etkisi devam ediyor. Kanıt yok diyemezsiniz düpedüz Muhammed’in yaşamı falso, dinin başlıca uygulayıcısının hayatı sünnet sayılan davranışları var. Bu kadar açık delil varken insanların sorgulamasını, neden böyle, hani nerde insanlık demesine şaşırmayın, sorgulanacak o kadar çok yön var ki. İslam ve müslümanlık nasıl ayrı olur onu da anlamadım:))) Bir kere aynı kökten türemiş iki kelimedir birisi DİNİN İSMİ = İSLAM diğeri dinin İNANAN KİŞİSİ= MÜSLÜMAN. Yani sizin söylediğiniz gibi iki ayrı din anlayışı falan yok ortada, islamın başlıca dayanağı ve günlük hayatta uygulanışının yegane temeli ŞERİATTİR. Şeriatin de ne olduğunu biliyorsunuz, cezalarını da. Kuran’a açıp bakın öyle ulu, ermiş sözler veya güzel ahlak öğretici sözler yok SÜREKLİ sözümona Allah tarafından ama aslında Muhammed’in sözleri olduğu çok açık olan “İNANMAZSANIZ ŞÖYLE YANARSINIZ HAAA” SORGULAYANLARIN VAY HALİNE ONLAR CEHENNEMDE ODUN OLACAKLARDIR, daha önce de sorgulayanlar olmuştu onların hepsinin başına felaketler gelmiştir yok şu kavim lanetlenmiştir falan filan cinli ecinli hikayeler topluluğu. Allah’ı da bir büyük canavar gibi gösterildiği bir kitap. Yani neresinden tutsanız elinizde kalır bana güzel ahlaktan bahseden tek noktası yok, Kuran’ın takıldığı tek konu var “İNANMAYANLAR VE SORGULAYANLAR” istisnasız her yerini okudum. Neden biliyor musunuz bir inanılmama endişesi var kuran da ve insan elinden çıktığı çok belli. Kanıt yok demeyin çünkü başta İSLAMIN en büyük temeli olan Kuran ve ardından da davranışları örnek olması gereken sünnet olması gereken Muhammed’in davranışlarının çoğu insani olmanın ortak kriterlerine uymuyor, çok sert, çok anlayışsız, çok yargılayıcı ve çok dışlayıcı bir din. Hemen kafir, münafık ilan ediliveriliyor işlerine gelmeyen ki bu gelenek değil başta Kuran da yazanlar ardından peygamberin sünnetleri bunu emrediyor. İslam asla yumuşak bir din olmadı her devirde müslüman olmayanı dışlama, ezme, sürekli TEBLİĞ YÖNTEMİ İLE ve HATTA ZORAKİ şekilde müslümanlaştırma çabası içinde bir dindir islam. Özü de ŞERİATTİR, yoksa sizin İNANMAK İSTEDİĞİNİZ GİBİ YUMUŞAK, SOFT, SEVECEN, BABACAN bir din değildir insanların artık bu kadar sorgulamasının nedeni de budur ateist olmasına gerek yok, dinler sorgulanabilmelidir. Ortalık hümanizme aykırılık kanıtları ile dolu iken kanıt getirin kanıtla gelin demeniz çok saçma, delilleriniz birinci elden oysa yani Kuran ve Sünnetler hepsi insan haklarına aykırı, kadınları ikinci sınıf vatandaş yapan, köle yapan, cariye yapan, boşama yetkisi de dahil tüm yetkileri erkeğe veren, öldürme, uzuv kesme, taşlama sopalama gibi cezaların olduğu adil olmayan bir din. Şimdi zaten bu cezaların temeli de Kuran’ın şiddet diline dayanıyor ve çoğu ceza açıkça var. Sürekli bir cezalandırma, sisteme karşı çıkanı öteleme hatta öldürme emri var Kuran da dikkat ediniz. Bunlar hümanizm denilen evrensel duygunun çoook karşısında emirler o yüzden insanları neden inanmıyorlar diye bu bilgi çağında suçlamayın. Bu arada sorun iyi müslüman olamayanlarda demişsiniz, bakın orada da ötekileştirme var. Siz nasıl bilebilirsiniz kim iyi müslüman kim kötü müslüman:)) Olay zaten orada başlıyor TEBLİĞCİ ZİHNİYET TAMAMEN HASTALIKLIDIR ve herkesi prototip yapmak ister ve bu yüzden de çok tehlikelidir, size benzemeyeni yok etme arayışı içine götürür. Adam belki o şekilde yaşamak istiyor size ne yani :) DİN, YANİ İNANÇ KİŞİSEL OLMALIDIR. Oysa İSLAM DİREKT VE HER YÖNÜYLE SİYASİ BİR DİNDİR ÇÜNKÜ EN BAŞTA CİHAD EMRİ VARDIR, KAFİRLERİ ÖLDÜRÜN VS. VS. EMİRLER İÇERİR.İnsanlık savaşla gelişmez unutmayın Hümanizm ortaçağ sonrası geldiğinde Avrupa neden ilerlemede hız kazandı da Türkler geriledi bir anlayın artık. Çünkü size dinden başka birşey düşündürtmez oldular, sadece din diyen bir kişi nasıl Leonardo gibi kant sistemi yapmayı ya da penisilin’i bulmayı düşünebilir ki. Bizden neden fazla mucit ve büyük bilim adamı çıkamadı son yüzyıllarda sebebi açıktır DİN EKSENLİ DÜŞÜNCE TARZI. Bayat, hurafelerle dolu, adeta kocakarı masalı gibi bir kitaptan başkasını okumayınca olan budur. Siz kendinizi suçlamayın kardeşim biz iyi müslüman olamadık diye çünkü zaten İSLAM İYİ ŞEYLERİ EMRETMİYOR Kuran’ı gerçekten okuyunuz gerçekten Türkçe Mealine bakınız her yerinde kulları tehdit, kulları korkutma. Siz sizi sürekli korkutan birşeye inanır mısınız gerçek hayatta, korkar kaçarsınız. Ama sizlere yumuşatılmış HAP İSLAM verildiği için İslam’ın çoook iyi bir din olduğunu zannedip biz iyi müslümanmıyız diye sürekli sorarsınız ama BAŞKA ŞEYLERİ SORMAZSINIZ ÇÜNKÜ SORDURTMAZLAR:)) Bir araba bu kadarcık hızla bile gitse karşıdan gelen de hızlı olduğu için çarpışma çok hızlı olabilir diyemezsiniz, en basit fizik kuralları bilinmez ülkemizde BAKINIZ KATLİAM GİBİ TRAFİK KAZALARI…..Akıl akıl aklınızı kullanın önce kardeşim….

   • sertmm dedi ki:

    Allah Teâlâ, Kur’an-ı Kerimde, Efendimiz (asv)’e hitaben şöyle buyurmaktadır: “Sen inkâr edenleri korkutsan da, korkutmasan da birdir. Onlar iman etmezler.. “Summun bukmun umyun fe hum lâ yerciûn.”

    Hz. Ali’ye (r.a), birisi geldi. Adam, ölümü, tekrar dirilmeyi, ahirette hesabı, cenneti ve cehennemi inkar ediyordu. Hz. Ali’ye:

    “Ya Ali, siz müslümanlar ölüme ve ölüm ötesine inanıyorsunuz; biz ise inanmıyoruz. Siz cehennemden kurtulmak, cennete girmek için bir sürü ibadet ediyor, mal harcıyor, zahmete giriyorsunuz. Bu zahmet değer mi? Hem ölümden sonra tekrar dirilmenin olacağı ne malum?” diye sordu.

    Hz. Ali (r.a) adamı sükunetle dinledi, sonra ona şu cevabı verdi:

    “Evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz vardır. Önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. Ölümden sonra ahiret hayatı yoksa, seninle biz aynı durumdayız. Sana da yok bize de yok. Bu arada bizim Yüce Allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin, hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın, verdiğimiz zekat ve sadakaların bize bir zararı olmaz. Ama, ya ahiret varsa, bizim dediğimiz doğru çıkarsa, senin hâlin nice olur?” diye sordu.

    Adam, biraz durdu, düşündü ve sonra:

    “Vallahi, her iki durumda da siz kârdasınız, ahiret varsa vay bizim hâlimize! Yolunu öğret, ben de müslüman olacağım,” dedi ve müslüman oldu.

    sonuç itibariyle kimseyi eleştirmek veya kimsenin inancına asla saygısızlık etmeyelim. ateist olabilirsin yada başka bir düşünceye sahip olabilirsin saygı duyarım, ama aynısını bende isterim..
    Bende eskiden ateisttim bu yüzden kimseyi yadırgamıyorum.. Birileri İSLAM adına yanlışlar yapmışsa bunu asla İslama mal etmemeliyiz. dilediğiniz gibi inanabilirsiniz herhangi bir ideolojiye sahip olabilirsiniz.
    İslam olmadan önce mutlaka insan olmalı, ama malesef insan olmadan islam olduğunu zanneden niceleri var!!!

    son olarak : hiçbir faninin düzeltemeyeceği kişiler için, elden daha fazla bir şey gelmeyip çareyi artık Allah hidayet versin diyerek bitiriyorum..

    • hesap kitap dini dedi ki:

     :))) Herşeyde olduğu gibi burada da dini hesap kitapla ve kar etmekle açıklamışsınız. Sizlere de bu yakışır, sadece her türlü KARDA OLMA DÜŞÜNCESİ ile mi inanıyorsunuz :D Siz nasıl bir atisttiniz hayret ettim, hiçbirşeyi sorgulamamışsınız siz, siz ateist olmamışsınız bence yoksa yukarıda çaıkladığınız her yanı insani hesap kitap ve muhasebeye dayanan bir inandırma fıkrasını dikkatle incelerdiniz.

     “Sen inkâr edenleri korkutsan da, korkutmasan da birdir. Onlar iman etmezler” cümlesi de benim yukarıda açıkladıklarımı tamamen doğruluyor Kuran da sürekli olarak bir İNANILMAMA, SORGULANMA ENDİŞESİ var bu da Allah gibi yüce bir varlığın endişesi olamaz sanırım peygamberin endişesi. Herşey peygamber üzerinden, Allah’ın direkt sözü yok dikkat ediniz. Muhammed inanılmak için Allah böyle buyurdu, Allah şöyle söyledi diyip duruyor bunu göremeyen kişi de asla ateist olmamıştır onda zaten o tarz düşünce asla hakim olmamıştır.

     Senin verdiğin örnek başlıbaşına İNANMAYANLAR ve SORGULAYANLARI tü kaka ilan etmekle ilgili. Nasıl bir yüce varlık o kadar kudretli bir varlık inanılmamak ve sorgulanmak korkusu yaşar, korkudan ziyade ayrıştırır her sözünde yarattıklarını. Eğer insanoğlu sorgulayabiliyorsa zaten yaradılışında soru sormak, aklına yatmayana inanmamak vardır. Yaradılışınızı mı inkar ediyorsunuz körü körüne gerçekten körlemesine inanarak.

     Son sözünüz de çoook manidar ve düşündürücü “HİÇBİR FANİNİN ADAM EDEMEYCEĞİ KİŞİLERİ ….ALLAH’A HAVALE ETMENİZ :)) bİR KERE SİZ KİMSİNİZ DE İNSANLARI ADAM ETME DÜŞÜNCENİZ VAR VAR Kİ BÖYLE YAZABİLİYORSUNUZ, DÜŞÜNCE HASTALIKLI İŞTE TEBLİĞ ZİHNİYETİ. Allah’tan kendine biraz alçak gönüllülük , biraz başkalarının işine karışmama hidayeti biraz da sorgulama yeteneği dilemelisin bence. Ama sadece kendine dilemelisin ne diliyorsan, başkalarına kendi kriterlerindeki namus, ahlak vb. konservatif konuları dileyeceğine kendine dile öncelikle. Son verdiğin örnek bile açıkça ortada İslam’ın iyi yönü olmadığının…”HER TÜRLÜ KARDAYMIŞLAR, MUHASEBECİLİK DİNİ SANIRIM”. İnanç duygusaldır, içten gelir kafana yatmıyorsa da inanmazsın ve sizin saygınız ne beni ne de İSLAMI İLGİLENDİRMİYOR. İslam ateistlere, inkar edenlere saygılı olun ya da kendi hallerine bırakın demiyor çünkü. Yani siz daha islamı tanıyamamışken islamın emri münafıkları kafirleri uzaklaştırın, kesin vs. iken nasıl bir ateisttiniz şaştım kesinlikle bilgi yoksunusunuz ondan öte sorgulayabilme yani İNSAN OLABİLMENİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ OLAN SORGULAYABİLME YETENEĞİNDEN yoksunsunuz teslim olmuş gitmişsiniz….Ama teslim olduğunuz şey başlıbaşına insan yapımı, Allah duygusuna teslim olmamışsınız, hurafelere ve hesapçı bir dine teslimiyet bu ki bu derecesini eğitimli hayvan dostlarımız da yapıyor….Bana hidayet dileme kardeşim çünkü senin dinin hidayet dileyin falan demiyor DİKKAT! Dinini öğren de gel önce, ateistler, şintoistler, Japonlar bile daha iyi biliyor senin dinini….

     Yok kırk kilo altının varsa bu kadar yardım et, yokfersah fersah ballar sütler kadınlar rüşvet gibi herşeyiniz maddi hesap kitap, çıkarcılık başka birşey değil. Uygulamada yanlışlık falan yok dininiz hesap dini , TÜCCAR ZİHNİYETLİ KERVAN SAHİBİ MUHAMMED’İN DİNİ.Bunlar da gerçekler saygısızlık değil, gerçekleri duymak işinize gelmeyince saygısızlık olarak algılamayın. Allah’a değil İslam’a inanmama sebeplerim o kadar çok kiiii, düşünen her insanın da olmalı.Allah inancıyla İSLAM AYNI ŞEY DEĞİL BU ARADA ikisini karıştırmayın. İslam çok sabıkalı bir din ve sebepleri , temelleri Kuran ve peygamber sünnetleri. Bu saygısızlık da değildir sizin gerçeğinizdir.

    • Nuhun Gemisi dedi ki:

     yazının başında paylaştığın Kur’an ayeti senin ileri sürdüğün fikri çürütüyor
     kafirlerin öldürülmesiyle ilgili ayetlerin gerekçesini açıklıyor, korkutsan da korkutmasan da değişmez en iyisi öldür
     İslamiyete saygı duyulmasını istiyorsun ama senin dinin inanmayanlara saygı duymuyor ispatı Kur’an
     kafirleri, inanmayanları sürekli aşağılıyor, onlara ne yapılması ile ilgili emirler yağdırıyor ve bu emirler öldürülmelerine kadar uzanıyor
     Kur’an da, kafirlerin öldürülmesini emreden ayetler, İslam’ın saygı anlayışımıdır yoksa?

  • Nuhun Gemisi dedi ki:

   bize gerçek İSLAM ı anlatırmısın

  • mina2013 dedi ki:

   “İslâm’a taraftar olan açık bir delil ile taraftar olsun, İslâm’a karşı olan da açık bir delil ile karşı olsun. İnsan hangi tavrı seçerse seçsin, seçimini bilerek yapsın.”

   Bu sayfada okuduğum doğru cümlelerden biri, destekliyorum dolayısıyla kendi sözünüzü desteklemenizi bekliyorum.

   “Müslümanlar ile İslâm aynı şey değildir.”

   biri dine diğeri ise inanlara verilen ad, yani aynı olmaları gerekmiyor zaten, birinin diğerini doğurması, ilham olması, sebep olması, tanımlaması, ilişkilendirilebilmesi, kapsaması kafi..

   emniyet kemeri trafik kazları incelendiğinde her yüz kişiden 98 inin hayatını kurtarırken, ikisinin ölümüne sebep olmaktadır, bu oran şu sonucu doğurur; emniyet kemeri takılmalıdır, yasalar da takılmasını zorunlu kılmalıdır.. oranlar daima önemli, gerekli ve yeterlidir…

   trafik ile trafik polisleri de aynı şey değildir

 30. GONCA KURİŞ dedi ki:

  Öncelikle Şeriat düşkünlüğünün nelere yol açtığını ve islamın şeriatle vücut bulduğunun en önemli ve acı örneği Kadınların İslamda yer bulmasını isteyen Gonca Kuriş’in sırf bu tarz konuşmaları beyanları nedeniyle çok vahşi ekilde, öncesinde işkence yapılarak DOMUZ BAĞIYLA BAĞLANIP belki de canlı canlı gömülmesi olayı oldu. İslamı yaşayan adı örgütte olsa islamı yaşatan bir topluluk bu. Aman bunlar terör örgütü diyip de geçmeyin.Bunlar bugünkü Işidle aynı kafadalar ve bu kafayla Levant’te HSBC patlaması, Şişli’de sinagog ve benzeri birçok patlatmalı öldürmeli olaylara karışmışlardır. Zavallı Gonca Kuriş sırf kadın hakları islamda olmalıdır dediği için nasıl öldürüldü sebepleri, yapanların dinsel kimlikleri belli ve dayandıkları en önemli konuları mina arkadaşımız açıkladı ve bugün de islam ülkelerinde şiddetin bitmeme sebebini. Konuyla ilgili HABER ALINTIDIR BİLMEYENLER BİR OKUSUN VE LEVENT DEKİ HSBC PATLAMASI OLAYINI DA ARAŞTIRIN BAKIN….

  Hizbullah üyelerinin 102. madde kapsamında tahliye edilmesinin ardından Konca Kuriş’in ailesi çifte acıyı yaşıyor. Yıllardır saklanan ‘domuz bağıyla ölüm’ iki çocuğuna anlatıldı. Kardeşler şokta, aile yaslı…

  Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) tutukluluk sürelerini yeniden düzenleyen 102. maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından Hizbullah üyelerinin tahliyesi tartışılıyor. 188 cinayetle yargılanan sanıkların serbest kalması, mağdur aileleri sarstı. Onlardan biri de Kuriş Ailesi. 12 yıl önce örgüt tarafından kaçırılıp öldürülen Kuriş’in iki çocuğu acı gerçekle tanıştı.

  ‘NORMAL ÖLÜM’ DEMİŞLERDİ

  5 çocuk annesi Kuriş öldürüldüğünde kızı Sena 3, oğlu Cemal 8 yaşındaydı. Aile, çocuklara gerçeği hiçbir zaman anlatmadı. Vahşeti duymasınlar diye adres, çevre değiştirildi. Ancak Sena ve Cemal, tahliyeler sonrası annelerinin başına gelenleri televizyondan öğrendi. Aile üyeleri toplandı, iki kardeşe yaşananlar anlatıldı. Aile yakınlarının verdiği bilgiye göre, baba Orhan Kuriş ile ilk günden beri olayın takipçisi olan amca Mersin eski Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Kuriş, Sena ve Cemal’in, ‘Annemiz domuz bağıyla mı öldürüldü?’ sorusuna maruz kaldı.

  SENA ŞİMDİ FUTBOLCU

  Sena bugün 15 yaşında, liseye gidiyor, ikinci ligde futbol oynuyor. Cemal 20 yaşında, aile şirketinde çalışıyor. Kuriş’in diğer çocuklarından Sırma 30 yaşında, ev hanımı. Tekstil ve moda tasarımı mezunu Muzaffer oyuncu. O dönem annesini teşhis için Konya’ya giden Yahya reklam ajansı işletiyor.

  İnatçı muhafazakar bir feminist

  Kuriş, 1998’in temmuzunda kaçırılmış, 2000’deki Hizbullah operasyonu sırasında deşifre edilen belgelerle cesedi Konya’daki bir evde gömülü bulunmuştu. Başörtülü, inatçı ve direnen bir feminist olarak biliniyordu Kuriş. 16 yaşında evlenmişti. Bir dönem katıldığı Hizbullah’tan ‘Allah ile kul arasına kimse giremez’ diye ayrılmış, bu sonunu getirmişti. Kadınlar, engelliler için de mücadele etmişti.

 31. ppp dedi ki:

  kişi olun biraz. mənliyiniz olsun. mina senin kimiler cehennemden basqa hara gede bilerki,

  • akın dedi ki:

   galiba azeri TÜRKÜSÜN sen burda kimse birbirine hakaret yada edep dışı saldırmıyor.insanlar inandıkları düşünceleri gayetde güzel bir şekilde tartışıyor.keşke sen mina yı eleştireceğine azeri devlet başkanı ilhan aliyev i eleştirsen.bak 20 yıldır azeri topraklarının beşte biri ermeni işgali altında hatta karabağ işgal altında artı aliyevin ve etrafının yolsuzlukları vikiliks e konu olmuş iken sen gelmiş minayı eleştiriyon.siz azeri türkleri önce ilhan aliyevi eleştir.tabi azerbaycanda sıkar biraz değil mi.hiçbir azeri kanalında aliyevin eleştirildiğini görmedim.siz ermenistana saldırın biz anadolu türklerinden tam destek hep destek.sonuçta hepimiz türkistanın çocuklarıyız.yaşasın TURAN kardeşliği.

  • cehennemlik dedi ki:

   İnsanları cehennemlik ilan etmek size kalmadı, insan insanı böyle yargılayamaz. Asıl günah da insan yargılamak, hedef göstermektir. Allah’ın işine ortaklık yapmayın artık beee…Tüm bu belgeseldeki olaylar hep bu tip dine dayalı yargılamalardan çıkıyor zaten. Yapılan yorumlar da bu yüzden bu kadar geniş kapsamlı. Yani aslında filmdeki konu üzerine yorum yapılıyor da anlayana.

  • mina2013 dedi ki:

   ben hakaret ya da küfürle demoralize olmam, bu konuda rahatım o yüzden kendini yorma, “kötü söz sahibine aittir” ilkesini destekleyen psikolojik çıkarımların da farkındayım.
   cehenneme inanmadığım için beni cehennemle korkutmaya çalışman ya da cehennemle tehdit etmen takdir edersin ki komik ve absürt kaçıyor;
   “seni gulyaniye veririm”, “bak böyle konuşursan canavarlara söylerim seni yutar” gibi bir şey))

   Senin güzel hatırın için)) birkaç dakikalığına cehennemin gerçek olduğunu farz edelim;

   şayet Tanrı, kuranda tasvir edildiği gibi bir Tanrı ise; tüm iyi amellerine rağmen insanları, kendisine inanma şekli, yöntemleri yüzünden ya da inanmadıkları için ötekileştirip düşman ilan ediyorsa, öldürülmelerini emrediyorsa, cehennem denilen çatı altında yakmayı vaad edecek kadar şiddet yanlısı ve ırkçı ise benim nazarımda adaletsiz bir Tanrı’dır ve adaletsiz bir Tanrı’nın cehenneminde olmak bir ceza değil, ayrıcalıktır….

 32. ppp dedi ki:

  admin bu islam dusmani qebul edirsen menim yazimi niye qoymursan

  ADMİN: ÇÜNKÜ SEN KÜFÜR EDİYORSUN İNSANLARA, GÖRÜŞ PAYLAŞIP ELEŞTİRİ YAPMIYORSUN.

 33. filmkolik dedi ki:

  Adnan; bir Işid yada ona göre işid terör örgütü üyesi, mina2013; CIA için çalışan bir MOSSAD ajanı, bir de akın var onu tam olarak çözemedim ama o olsa olsa KGB’den dir. Ben mi ben sadece sinema eleştirmeniyim burda OKUMUŞ olduğum belgesel bir harikaydı, teşekkürler türkçe yazan ellerinize sağlık.

  • akın dedi ki:

   filmkolik benim için KGB den demişsinde KGB bitti yerine putin FSB yi kurdu.keşke MİT elemanı demiş olsaydın benim için kendimi daha mutlu hissederdim.ben TÜRK milliyetçisi şehirli bir muhafazkar insanım.benim derdim dinin siyasetin elinde oyuncak olarak kullanılmasına karşıyım ayrıca dinin ticari hayatta bir sömürü aracı olmasına karşıyım.birde arap-islam anlayışına karşıyım.adnan a gelince pek kültürlü biri değil.mina 2013 e gelince felaket pesimist bir insan.

   • yapıştır dedi ki:

    Mina pesimist değil bence gerçekleri yazmış hep, yazdıklarının hepsinde katılıyorum. Bakınız Gonca Kuriş olayı, bakınız HSBC patlaması, bakınız Hrant Dink’in öldürülmesi, İngiliz Konsolosluğu patlaması vb. vb. hepsi din kökenli yok etme, susturma çalışmaları. Bunlar pesimistlik değil gerçekten de dinin emirlerini yerine getiriyor adamlar, islam’ın şiddet dili yadsınamaz bunu tüm devletler biliyor ancak olaylar daha da sarpa sarmasın ve yeni bir 11 Eylül olmasın diye herkes diplomasi yürütüyor. İslam karşıtlığı değil yukarıdaki azeri kardeşimize de yazıyorum bunlar gerçekler ve Kur’an ı Türkçe ya da kendi dilinizde Azerice okuyun objektif bakın. Yani insanlara sen cehennemliksin demeden önce. Aklı olan her insanı tebrik ediyorum, ama aklıyla değil kendine öğretilmiş, beyin hücresi bırakılmamışlara da üzülüyorum.

    Akın kendini ayrıştırmışsın ama şeriat düşkünlerinin gözünde ya şeriatçisindir ya değilsindir. Yoksa senin çok kültürlü tarzına hiçbiri bakmaz.Ayrıştırmana gerek yok kardeşim, ya onlardansın ya değilsin e olmadığına göre ;) Yani bu adamların ve islam’ın düşünce tarzı budur ötesi yok. Bkz. Gonca Kuriş olayı, bugünlerde gördüğümüz Fethullah Gülen olayları. Sistemden isen senden iyisi olmaz değilsen ve işlerine gelmiyorsa senden kötüsü yoktur anında FETVANI ÇIKARIRLAR. İslam’a yumuşak pembe gözlüklerle bakıyorsun ama yanılıyorsun bence…

    • mina2013 dedi ki:

     senin vasıtanla ben de bir isim eklemek istiyorum, Turan Dursun..
     islamı ve kuranı eleştirdiği için evinin önünde öldürüldü, o bir aydınlanma savaşçısıdır..

     o kadar çok ki bu örnekler..
     benim düşünce sistemimde insan öldürmenin tek bir haklı gerekçesi olabilir; meşru müdafaa
     din, ırk insan öldürmek için asla bir gerekçe olamaz asla..

     • yapıştır dedi ki:

      Evet canım ben de onun İslam’da Kadın kitabını okudum bahsettiğin tüm gerekçeleri görünce senin de okuduğunu anlamıştım. Evet adamcağıza önce sen şöyle yanacaksın böyle cehennem odunu olacaksın, kazıklara geçirileceksin diye mektuplar, notlar yazıyorlar o da aklı hür vicdanı hür bir insan hiç korkmuyor ve düzgünce cevaplandırıyordu herşeyi. Pek bahsetmek istemedim çünkü sadece o kitaptan alıntı yaptığımız düşünülmesin, Turan Dursun gibi birçok aydın insan yazmıştır, siyasi değil islama bu tepkiler öyle zannedilsin istemem ama o maalesef resmen fikir tahammülsüzlerince katledilmiştir. Genel olarak dinlerin hepsinin bakış açısı aynıdır ve Turan Dursun gibi birçok yazar Thomas More’dan (ki kendisi 18. yy İngilteresinde bir yargıçtı), Erasmus’a (ortaçağda), Schoppenhauer’dan varoluşçulara tüm akılcı yazarlar insanın varlık sebebini, adaleti, dinlerin baskılarını ve sonuçlarını ve dinlerin nasıl insan yönetme insan iradesini köreltme aracı olduğunu yazmışlardır.

      Turan Dursun’un duruşu haklı bir protestlik içerir ve delilleri çok sağlam olduğundan katlanamamışlardır ve bildikleri tek konuşma dili şiddetin dili olduğundan da itinayla susturmuşlardır adamı. Peki susturmuşlar mıdır gerçekten :)) Hayır daha da konuşulur ve bilinir olmuştur.

      Şimdi bu sayfada da ne kadar usturuplu yazılsa da karşıt görüşlü birçok kişinin aynı şiddet dilini benimsediğini görüyorum, okumak yok lugatlarında, anlamak yok, dinlemek yok çünkü. Ben sırf bu yüzden yıllar önce harika bir evimiz vardı böylesi bir yobaz semtte orayı bıraktık semt değiştirdim, çünkü artık kadınlar taciz ediyordu türbanlı kadınlar bir kadına sırf başı açık ve etek giymiş dizinin az üstünde diye baskı kuruyorlardı yani bana :)) Dedikodunun en önde gidenini gördüm, gıybetin yuva yıkmanın, zinanın, çalmanın, para hırsının, üç kuruşa adam satmanın bu cehalet dolu kimselerin hepsi sözde dinini çok sevip benimseyenlerdi. Cehennemi Türkiye’de İstanbul’da bir semtte gördüm zaten ben. Kuran kursu adı altında döndürdükleri ticari ve cinsel dolapların hepsini gördüm bu tipler üç kuruşları yok iken apartmanlar diker ve lüks araçlarla fink atar oldular çarşaf altından yaptıklarıyla. Kaç kez bu kuran kurslarından olaylar çıktı anlatamıyorum şimdi. Şimdi bunlara yanlış uygulamalar falan demeyin . Bugün artık devlet İSLAM DEVLETİ HALİNİ TAMAMLAMIŞ VE AT KOŞTURMAKTADIR. Adım başı İmam Hatip Lisesi, kardeşim benim küçücük, toplasan 50 hanelik mahallemde 3 tane cami ve iki mescit var. Bunlar bir başlıyorlar hoparlörü sonuna kadar açıp o bet sesleriyle nereden kimin atadığı belli değil resmen karga seslilere ezan okutuyorlar eziyet gibiydi, patates soğan satıcıları gibi.:)

      İmamlar hiçbir üretim yapmadıkları halde en çok yan gel yat kel osman çalışma şekli bunlarda olduğu halde imam 3000 Tl. ve üstüyle başlıyor çalışmaya, öğretmen atanamadığı gibi o kadar eğitim çilesine rağmen aldığı maaş bunun çok çok altında.

      Heryere mescid doldururlar ki alkol ruhsatı vermesinler, İstanbul’un turizmini bitirdiler bu şerefsizler. İstanbul gibi International bir şehirde boğazda üstelik alkol ve ses yasaklarıyla turizm işletmelerini bitirdiler yani milyonlarca dolarlık geliri bitirdiler. Gelen turistlerin % 90’ı Arap, Taksime çık arapçadan başka birşey duyulmuyor. Peki bunlar arap da dinlerini süper mi yaşıyorlar. Ben size turizmci çok klas bir otelin müdürü arkadaşımızın anlattıklarını anlatsam herhalde işin içine para girince hiçbirşeyin görülmediğini anlayabilirsiniz o zaman din falan bırakmıyorlar ortada. Arap zengini abiler geliyorlar bu 5 yıldızlı lüks otelin bir suitine kocaman yeri kapatıyorlar ama karılarını da dışarı çıkarmıyorlar odaya kilitliyorlar. Kendileri dışarda her türlü haltı yiyecekler ve kadınları gezdirmiyorlar bile. Kilitlemek ne kelime ellerinden bir kenara bağlıyorlar. Kadınlardan bir tanesi de otel servisini arıyor ve müdürü bizim bu tanıdığı çağırıyor sonra kadınlar artık öc almak için mi nedir bilinmez odaya gelen elemanları tahrik edip beraber oluyorlar. Hani nerede İslamic değerler, bu kadınlar çarşaflı falan tipler 4’ü 5’i birden üstelik yapıyorlar bunu. Gerçek olay abartı değil. Yani din bahane, parayı götürmek şahane. İşlerine gelmeyeni dinsiz ilan etmek ise harika….Adam da öldürürler, zina da yaparlar, en ahlaksız işlere de girerler sonra bir gusul abdesti temizlendik derler.:D:D

  • yapıştır dedi ki:

   “yapıştır broo sen varya çok yanlış sularda yüzüyosun..adnana sürekli töbe haşa allahçılık oynuyosun diyosun sen cümlelerini çok yanlış seçiyosun..ve kendini bi …. zanneden şu bölünmüş ülkede kendini üst tabakaya koyansın..zannediyorum ki bir çok tartışma ortamında bu şekilde insanlarla tartışa tartışa bu cümlelerini cebinde tutuyosun..hepsini okuyamadım yazıların deli uzundu ama sen bro kendine dikkat et tasavvuf bilseydin falan demişsin o iş yalan sende çok yalansın..kimleri dinleyip okuyup doluyosan cümlelerini harmanlarken dikkat et bence”

   Bir kere nick’in LANOOOLUM :) çok .enyo geldi bana. Sana cevap vermeyecektim ama tarzın TEHDİTKAR ve bu tehditkarlığının kökenini çok güzel tahmin ediyorum. Ne tür yanlış sularmış kardeş sen söyle bakalım. Kızmışsın etmişsin işine gelmediği için gerçekleri görmek istememişsin sonra da okuyamadım ama…. fazla uzun ama… İnsanlar tarikatlerden falan öğrenmiyor bu bilgileri, bilmem bilir misin OKUMAK DİYE İNSANİ BİR EYLEM VARDIR. cÜMLELER BİZZAT BENİM DÜŞÜNCELERİMDEN SÜZDÜĞÜM, OKUDUKLARIMDAN, TARAFSIZ KAYNAKLARDAN OKUDUKLARIMDAN SÜZDÜKLERİMDİR. Sizin gibi TEHDİTLERLE VURMALI KIRMALI, DEMOKRASİDEN HABERSİZ kişilerde olamayacak özelliklerdir. Kendimi bir yerlere koyacağım elbet ama üst sınıf diye birşey yok bunu anla. Sen ve benzerlerin çoğunlukta hadi yaşadın beee “LANOOOLUM” . Genelde cümlelerine bu kelimeyle ve AMK -AMS ile başladığını tahmin ediyorum kusura bakma. Sözlerin kendini ele veriyor çünkü. Burada inan herkes birbirinin görüşlerini OKUYOR okuyamayan bir sen varsın sanırım :))) Okuyamıyorsun, okuduklarını kendi aklınla anlamlandıramıyorsun madem ne akla hizmet “LANOOOLUM” çook kızdım sen kendini bişey mi sanıyon, akıllı olllll diyorsun ki. Yazılanı anlayamadın galiba :))) Allah’ın yerine koymayacaksın insan isen, tebaa isen kul isen. Yani ben aslında senin savunduğun şeyi savunuyorum OKUMA ÖZÜRLÜ KARDEŞİM BENİM. Önce ne demiş Kuran OKU, okumayı öğren sonra gel kardeşim ve insanları tehdit etmekten vazgeç, gün gelir senden daha psikopatı çıkar, bu işler hep böyle olmuştur inan bana. Ben adalet sisteminde önemli bir alanda çalışıyorum her gün gördüklerimiz. Şu lafları unutma “HER PSİKOPATIN BİR PSİKOPATI VARDIR” ve “İNSANLIK ŞİDDETLE GELİŞMEZ”. Daha okumayı bilmiyorsun hışımla gelip anlamadan dövmeye sövemeye çalışıyorsun, kafa hep aynı klasik eli zopalı güruh, bir de tırmık ve çatal al da tam olsun :D:D Hadi dikkat et kendine:D:D

  • mina2013 dedi ki:

   felaket pesimist mossad ajanı geldi:)
   akın, ben mi felaket pesimisttim yoksa sen mi dehşet optimistsin? bence sıradaki tartışma konumuz bu olsun)) aslında sen benim deist hayatıma geçiş halimsin, islam ve kuranın gerçeklerine ulaşınca haliyle teist hayatın felç geçiriyor, kandırılmış olmayı kabul edememek ve yıllardır inandığın değerleri terk etmeye başlamanın vicdani sıkıntısı ile islamı olduğundan farklı kabul etme yolunu seçiyorsun, yumuşatılmış bir islam yaratarak gerçeğinden aklını, adaletini, duygularını, vicdanını, koruyorsun. Ama bu sadece savunma ve koruma mekanizması.

   filmkolik yorumun beni gülümsetti gerçekten, ayrıcalık için teşekkür etmeli miyim? :)
   sadece sinema eleştirmeni olduğunu yazarak bir nevi kendini tartışılan konuda çekimser ilan etmişsin, ben bunu yemem)) bu konuda bir görüşün olduğundan eminim, bir sinema eleştirmeninin dinle ilgili görüşü olmaması mümkün değildir, filmlerin çoğu inanç kurgusu üzerine kilitlenir, direk ya da endirekt göndermeler yapar, yoksa kategorize edilmekten mi çekiniyorsun? hakarete uğramaktan? yargılanmak ya da yadırganmaktan? vardır bir bildiğin….

 34. vildan dedi ki:

  yorumlarınızı okumaya çalıştım. Bazılarınızın , hayranı olduğum İslam dinimle ve okudukça ufkumu açan ,Rabbimin şefkatini gösteren kitabı hakkında ne kadar yanlış fikirlere kapılmış olduklarını hayretle ve çok üzülerek gördüm. Bunun için size kızamam .. Çünkü bu biz büyüklerin suçu . Anlıyorumki hepiniz genç , akıllı ve güzel insanlarsınız. Acizane size tavsiye ediyorumki , İslamı öğrendiğiniz kaynakları değiştirin. Siz gençlerin aklına , vicdanına hitab eden sağlam bir – gerekçeli meal tefsir HAYAT KİTABI KUR’AN – okuyun . İnanıyorumki geleneksel İslam ın söylemleri ile Kur’an gerçeklerinin farklılığını görüp şaşıracaksınız. Selam ve sevgilerimle … ÖZÜNDE VE İŞİNDE MERHAMETLİ OLAN ALLAH’A emanet olunuz her biriniz .

  • Tefsir dedi ki:

   Vildan hanım kimse gidip Amerikan basımı ya da İsrail basımı bir Kuran meali okumuyor. Bu arada tefsir okuyun demişsiniz de TEFSİR= KURAN’IN YORUMLANMIŞ HALİDİR ve bana yorumlanmış artık orijinaliyle alakası kalmamaış birşeyi kimse okutamaz, çünkü o şey artık yorumlayanın düşüncesi olmuştur Allah’ın ve peygamberin değil. Ebubekir bile bunun yani tefsir yapmanın zararlı birşey olduğunu söylemiştir. Çünkü bilirsiniz ki dedikodu gibi birşeydir bu bir kişi Ali der bu söz 20. kişide veliye döner, düşünün arada yüzyıllar var.

   Şahsen Kültür Bakanlığının meallerinden başkasını okumadım ve kimseye de önermiyorum tefsir okumasını, tefsirlerin çoğu mezheplere göre, tarikat liderlerine göre ona göre buna göre yorumlardır, Allah’ın direkt sözü değillerdir. Kuran meallerinin hepsi kültür bakanlığından onaylı çıkarlar bilmem haberiniz var mı YANİ TEFSİRLER GİBİ KONTROLSÜZ BASIMLARI YOKTUR. Mealler aslına uygun birebir aynı olmadıkça da çıkmazlar. Okuduklarım iki tane tefsir birisi Elmalılı diğeri de yine Kültür bakanlığı onaylı kocaman bir meal ve orijinal basımlı Arapçası, Arapça okunuşu ve Türkçe mealiyle büyük bir Kuran.

   İnanç konusunda hatalı yönde olan sizsiniz, sorgulayanlara akıl vereceğinize doğru kaynaktan öğrenin diyeceğinize KENDİ HATALI ÖĞRENME ŞEKLİNİZE BAKINIZ ÇÜNKÜ TEFSİRDEN ANLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ. Yani Kuran’ı aslından değil YORUMUNDAN ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ. Hata burada öncelikle ve inanmak istediğiniz şeklini seçiyorsunuz. Bir tefsirde araya gül resimleri, Allah’a övgülü şiirler, genelde yumuşatılmış hadisler vs. bulunur ve tefsiri yapan kişinin inanç sistemine uygun yorumlar bulursunuz ve tefsirler bu yüzden tehlikelidir, bunu Hz. Ebubekir bizzat ifade etmiştir.

   Gençlerin aklına vicdanına HİTAP EDEN DEMİŞSİNİZ :D İYİNİYETİNİZ VE SAFLIĞINIZA HAYRAN KALDIM ANCAK ALLAH’IN GÖNDERDİĞİ SÖZLER BİR POP ALBÜMÜ YA DA TÜRKÜ ALBÜMÜ DEĞİL Kİ YA DA RESTORANA GİTTİĞİNİZDE SİZE HİTAP eden yemekler menüsü değil ki GENÇLERE HİTAP EDEN-VİCDANLARA HİTAP EDEN KURAN diye bir kuran olsun:) Siz orijinalini okuyun hanımefendi iyisi mi daha fazla günah almadan. Her bünyeye uygun Kuran diye birşey yok :))) Tek kuran var ve aklı mantığı olan onu okur, hikaye ve Andersenden masallar şekline getirilmiş huşuuulu, erenli kandırmacalı tarikat tefsirlerini değil.

   İnsanlar yanlış fikirlere falan kapılmıyorlar sizin inancınız size. Kuran’ı kaç sene önce okudunuz acaba, zaten yetiştirilme şekliniz de farklıdır. Ufkunuzu hangi kısmı açtı bana da söylerseniz belki faydalanırım. Ufuk açmaktan öte benim ufkumu kararttı, sanırım siz tehdit, hışım, öc alma, şiddet kullanma emirleri içeren kısımları hiç okumamışsınız yani bence siz kuran’ı hiç okumamışsınız. İstisnasız her köşesinde tehdit var. Tehdit unsuru mu sizin ufkunuzu açtı şaşırdım. Tefsir değil MEALİNİ OKUYACAKSINIZ HANIMEFENDİ. Allah akıl vermişse kullanacaksınız ayrıca, uyanıkların sömürü objesi olmadan önce bunu öğrenin.

  • mina2013 dedi ki:

   Çok üzgünüm sizin adınıza; yıllarca kandırılmış olma gerçeğiyle yüzleşmek zordur iyi bilirim, yorumlarımızı okuduğunuzda kızgın olmakla olmamak arasında kalışınız da bu sebepten.
   Herhangi bir dini, peygamberi , kitabı hatta Tanrı’yı sorgulamak bir suç değildir ki kimin suçu olduğu üzerine fikir beyan edilsin ve unutmayın ki inancınızla ilgili bir şüpheniz yoksa sorgulanması sizi rahatsız etmez hatta umurunuzda bile olmaz,, rahatsız ediyorsa kendinize bile itiraf edemediğiniz şüpheleriniz vardır, bahsettiğiniz tefsire yönelmenizin en temel nedeni de budur.
   Kuranı ilk okuduğumda ben de islam dinine mensuptum, bana anlatılanlarla kuranın dolayısıyla islamın bağdaşmadığını fark ederek diğer kaynaklara yöneldim, sadece bir kez okumadım üstelik, defalarca okudum ve pek çok meal, yorumcular, ilahiyatçılar, radikaller, ılımlılar, köktenciler, vs.. sonuç olarak tüm çevirilerde kuran ayetleri aynı, değişen yorumlar, gerekçeler, neden-sonuç ilişkileri, ama hepsinde ayetler aynıdır bunu unutmayın.
   Kuranı ilk okuduğumda ciddi bir hayal kırıklığı yaşadım, ve her okuyuşumda daha önce gözümden kaçan noktaları fark ettim, şüphe yerini kesinliğe bıraktı, bu elbette bir anda olmadı, zamanla gelişti, kimse için kandırılmış olmak hoş bir ruh hali değildir, siz bu hayal kırıklığını yaşamadıysanız bunun iki nedeni vardır; hayata, insana, ahlaka, faziletlere, iyi ve kötüye vs bakış açımız sizinle çok farklıdır veya kuranı okurken içinde bulunduğunuz kutsal ayin formu, hissettiğiniz ruhsal ve duygusal seramoni, okuduklarınızın ilahi bir varlıktan gelme inancı, ilahi bir huşu içinde oluşunuz gibi parametreler birleşip sizi okuduğunuz ayetlerden farkında olmadan soyutlamıştır.
   Tavsiye ettiğiniz kitaptan meryem suresi 28. ayeti ve tahrim suresi 12. ayeti kontrol eder misiniz?
   Ve soruma cevap vermenizi rica ediyorum, şayet cevap vermezseniz, cevabınızın EVET olduğunu kabul edeceğim ve yazıma öyle devam edeceğim.
   Bu bir bilgi sınama sorusu değildir o yüzden rahat olun.

   Sorum şöyle; bahsi geçen ayetlerdeki meryem isanın annesi midir?

   • tefsir dedi ki:

    Mina katılıyorum size aynı tarzda bir farkındalık döneminden geçtim ben de. Şimdi bu tarzda saf insanlarımıza maalesef Kuran’ı sadece ARAPÇA okuyun deniliyor özellikle ve tesbih çek yok şunu 150 kere oku gibi bir sürü hurafe. Arapça okuyor okumasına da çoğu ne okuduğunu bilmiyor ve gırtlaktan melodik şekilde okuyunca makamlı şekilde bunların AĞLAYASILARI GELİYOR. Ama neye ağladığını bilmiyor, ağlıyorum duygularım kabardı diyor ben çok bulundum kuran okuma mukabelelerinde. Orada okunan şeyin Türkçesini duysa bilse bırak ağlamayı anlamını sürekli duysa gerçekleri görecek. Neymiş Peygamber’in kervanı çölden geçiyormuş, Ayşe’nin ziynetleri kaybolmuş bizim ev hanımlarımız foşur foşur ağlıyor neye ağlıyorsun kardeşim desen bilmediği birşeye anlamadığı birşeye ağlıyor. Ağlayınca da daha içten inanan olacağını sanıyorlar maalesef. Orda kafirleri şöyle kestik böyle ettik, şunlar şeytanla işbirliği yapmıştır gibi şeyler söyleniyor bizim ev hanımları bayılırcasına ağlıyorlar.:))) Hani zannedersin peygamberi taşladılar eziyet ettiler bölümünü okuyorlar:))

    Oku kardeşim kendi dilinde oku, anla ondan sonra inan yaaa inanmayana da karışma. Ama önce anla yani cehaletten herşey. Mahallesinde dedikodudan geçilmez, onu bunu çekiştirirler, hayvanlara binbir türlü eziyet yaparlar ama bir Ramazan gelir günahlardan arınma ayini gibi sırf o anlamadıkları kuranlarda ağladıkları için tüm günahları affolundu zannederler bilmem kaç kez Arapça hatim yapınca. Bir sakal koyverirler ama hırsızlık, devlet gelirinden haksız faydalanma, vergi kaçırma, naylon fatura her türlü olay günah bunlardadır fakat camileri mesken edindikleri ve camide namaz kılma bekleme yerlerinde resmen abartmıyorum günün 18 saati yan gelip yatarlar sofu görünerek millete göz boyarlar ama her tür günahta öndedirler .

    Ben 1500 kez Ayet-el Kürsi okudum der çıkar bu günahlardan aklınca sıyrılır. Nerede yazıyor kurtulabileceğin…Bir kere sayıyla yapılan herşeyde mutlaka bir Yahudilik arayın veya bir pagan inanışı. Yaşadıklarının ne olduğunu bile bilmeden Freud’un HİSTERİ KRİZLERİ gibi krizler geçirip ayıla bayıla kuran dinliyorlar, sorsan iki kelime mealini bilmezler. Bilseler sırf Kuranda geçiyor diye ALEYNA ismini bir kız çocuğuna koymazlar değil mi. ALEYNA= ÜZERİME demek yaaa, bir kız çocuğuna gel üzerime der gibi isim mi konulur. Cehalet her yanda olduğu için bu tarz saf kandırılmış insanlara kızmıyorum ben ama sadece akıl kullanabilsinler istiyorum bu anlamda katılıyorum yorumlarınıza kardeşim.

    Benim annem de klasik inançlı bir kadın, bir kez anne okudun mu Türkçesini diyorum ne gerek var diyor bana,kuran mukabelelerinde arapça okunu kısmında sözümona arapça okuyor herkes beni tebrik etti diyor:)) kuran sohbetlerinde kabul gören ARAPÇA FORMUYMUŞ çünkü anlaşılması istenmiyor.:))) Yasin Suresini bir gün Türkçe okuyayım dedim anneannemin mezarında o ne öyle okuyamıyorsun dedi, tuhaflarına gidiyor Türkçe okunması ayrıca. Annecim öyle iyi bir kadındır ki ama geleneklerden ayrı bir şekil verilince dediğiniz gibi korkuluyor yadırganıyor o konuda haklısınız mina kardeşim. İnşallah bir gün akıl çağına gireceğiz ama benim ömrüm vefa etmeyecek hele Türkiye’de.:)))

    • mina2013 dedi ki:

     annelerimiz muhteşemdir..
     kimliğimden islam ifadesini sildirdim, anneme gösterdiğimde günlerce yasin okudu:)

     bir gün anneme sordum

     +maymunlar aşağılık hayvanlar mıdır sence
     – olur mu öyle şey kızım Allah’ın yarattığına aşağılık denmez günah

     dedi, açtım annemin kucağına kuranı bakara suresi 65. ayet;

     “Andolsun, sizden cumartesi (günü) yasağı çiğneyenleri elbette biliyorsunuz. İşte biz, onlara: “Aşağılık maymunlar olun dedik.”

     kıyamam fenalık geçirdi:)

     • tefsir dedi ki:

      Güzel örnekleme yapmışsın canım zaten iyi niyetli saf insanların saygı duygusundan faydalanıyorlar annelerimizdeki gibi, aynı tarz kilit nokta sayılan konularda o kadar çok çelişki var ki sen gibi farkında olan insanlar var iyi ki. Paylaşımın için teşekkürler.

     • akın dedi ki:

      tabiki optimist bir insanım.bu rezil hayatta optimist olmak dışında başka seçeneğimiz yok.yanlışda anlama bir bardağın daima dolu tarafından bakıp boş olan tarafınıda eleştirecek kadarda septik bir adamımdır.galiba deist bir insansın öyle bişey yazmışsın yanlış hatırlamıyorsam.benim yazdıklarımdan deistliğe geçeceğimi anlamış olman beni biraz şaşırttı.çünkü benim dediklerim yeni bişey değilki ebu hanifede benim dediklerime benzer laflar etmiş zamanında gerçi katletmişler adamı yada ibn-i haldun mukaddimesinde yazmıltır benim dediklerimi.ben sadece aklını kullanan bir müslümanım birşeye körü körüne inanmam.işte günde 10 bin tane tesbih çekersen garanti cennettesin yada ekstardan günde 20 rekat fazla kılarsan cennette rezidansın hazır gibi laflara sadece güler geçerim.o değilde adnan nerde sahi ,tası tarağı toplayıp kaçmış gitmiş kavgadan.iddaa ediyorum en kısa zamanda adnan deist olur neden mi?çünkü senin savlarına karşı verecek cevabı olmadığı için karşı yazı yazamadı.bu onda ister istemez şüphe oluşturacak inandığı yaşam biçimi hakkında.mısırda geçen bir belgeselden nereye geldi muhabbet.mısırdaki muhabbet aslında biraz farklı mısırda yapılmak istenen mısırı süveyşden itibaren ikiye bölmek.anlıyacağın bu arap karnıbaharının amacı müslüman ülkeleri küçük ünitelere bölmek ve çaresizliğe itmek.bu kadar basit.fastan pakistana kadar bu proje.ama yakındır mısırın tekrardan karışması durum onu gösteriyor.artı arap dangalakları demokrasiden anlamaz.cahildirler,kindardırlar,tembeldirler.arap medeniyeti endülüsün çökmesi ile zaten bitmişti.israilde yaşayanlarda pek araplardan farklı değildir.bunlar topyekün ortadoğulu kırolardır israilde dahil olmak üzere.son sözümde şu olsun hey adnan nerdesin okuduysan yorumumu acilen cevap yaz.belki şu an budist tapınağında ibadet yapıyorsundur budist bir keşiş olarak.özledik senin içiboş yorumlarını.

     • yunus1907 dedi ki:

      Gidişatına puan verilir ama sonucun yanlış hayvanların aşalığı yoktur ama insanların vardır. Daha fazla çirkinleşme lütfen cevirilierini düzgün yaparmısın öyle bir kelime yok yada aldığın tefsiri başka tefsirlerlede karşılaştr. İnanman problem değil. Doğru bilgileri kulanmadan yorumlar yapman problem.

     • mina2013 dedi ki:

      İstek üzerine karşılaştıralım;

      KURAN BAKARA SURESİ 65.AYET;

      İskender Ali Mihr: .. Aşağılık maymunlar olun..

      Abdulbaki Gölpınarı: .. Aşağılık maymunlar olun..

      Abdullah Parlıyan:.. Aşağılık maymunlar olun..

      Adem Uğur:.. . Aşağılık maymunlar olun..

      Ahmed Hulusi:.. Aşağılık maymunlar olun..

      Ahmet Tekin:.. Sefil maymunlar olun..

      SEFİL kelimesinin tdk da anlamı: aşağılık, alçak

      Ahmet Varol:.. Aşağılık maymunlar olun..

      Ali Bulaç:..Aşağılık maymunlar olun..

      Ali Fikri Yavuz:.. Zelil ve hakir maymunlar olun dedik..

      ZELİL: Aşağılık, aşağı görülen HAKİR: Aşağılık, aşağılanan

      Bayraktar Bayraklı:.. Aşağılık maymunlar olun…

      Bekir Sadak:..Aşağılık birer maymun olun…

      Celal Yıldırım:… Rahmetten uzak hor ve hakir maymunlar olun..

      HAKİR:aşağılık, aşağılanan

      Cemal Külünkoğlu:.. Aşağılık maymunlar olun..

      Diyanet İşleri (eski):..Aşağılık birer maymun olunuz..

      Diyanet Vakfı: ..Aşağılık maymunlar olun..

      Edip Yüksel:…Aşağılık maymunlar olun…

      Elmalılı Hamdi Yazır:..Sefil maymunlar olun..

      SEFİL: alçak

      Fizilal-il Kuran:.. Aşağılık maymunlara dönün..

      Gültekin Onan:..Aşağılık maymunlar olun..

      Hasan Basri Çantay:..Hor ve zelil maymunlar olun..

      ZELİL:aşağı görülen, aşağılanan

      Hayrat Neşriyat:.. Aşağılık maymunlar olun..

      İbni Kesir: ..Aşağılık maymunlar olun..

      Kadri Çelik: ..Aşağılık maymunlar olun..

      Muhammed Esed: ..Aşağılık maymunlar gibi olun..

      Ömer Nasuhi Bilmen: ..Sefil, hakîr maymunlar olunuz..

      SEFİL:alçak, aşağılık HAKİR:aşağı görülen, aşağılık

      Ömer Öngüt:..Aşağılık maymunlar olunuz..

      Şaban Piriş: ..Hor ve aşağılık maymunlar olun..

      Suat Yıldırım:..Aşağılık maymun olun..

      Süleyman Ateş:..Aşağılık maymunlar olun..

      Tefhim-ul Kuran:..Aşağılık maymunlar olunuz..

      Ümit Şimşek:…Aşağılık maymunlar olun..

      Yaşar Nuri Öztürk:..Aşağılık maymunlar oluverin..

      GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ TEFSİRLERİN TAMAMINDA maymunlara aşağılık denmiştir.
      Bazı tefsirciler, ayetlerdeki ahlaki olmayan durumları örtbas etmek uğruna tahrip etmiştir.

      Örneğin Mustafa İslamoğlu;

      Maymundan beter olun şeklinde değiştirerek kendince ayete ahlaki nitelik kazandırmaya çalışmıştır.

      Oysaki ayetin arapçasında geçen “hasiîne” kelimesinin Türkçe manası hakir, sefil, aşağılıktır.

      AYETİN ORJİNALİ;

      Ve lekad alimtumullezîne’tedev minkum fîs sebti fe kulnâ lehum kûnû kıradeten hâsiîn(hasiîne).

      “kıradeten” kelimesinin manası ise maymundur.

      Size katılıyorum hayvanların aşağılığı olmaz, peki şimdi ne yapmayı planlıyorsunuz?
      Sırf işinize gelmedi diye yalanla ayet aklamaya devam mı yoksa ahlaki değerlerinize uymadığı için inkar mı?

      KARAR SİZİN!!! ha bu arada mümkünse çirkinleşmeyin:)

 35. tatliyesim dedi ki:

  Muhteşemdi. Çok güzel ve sanılanın aksine tarafsız işlenmiş. Mısır halkını bilen biri olarak konuşuyorum, İhvan’dan gerçekten rahatsızlardı.
  Yönetmen iyi iş çıkarmış. Filmde sadece halk var, başka birşey yok.
  Mısır halkına saygım arttı bu çalışma ile.
  Admin’e zaten saygımız sonsuzdu ;).
  Emeğinize sağlık.

 36. Adnan dedi ki:

  Akın sen ne gevşek, ne laçka, ne egoist bir adamsın ben çözemedim daha. Bana kültürsüz falan bol keseden sallamışsın ama sanırım benim yazdıklarımı okumadan sallamışsın. Yazdıklarımı okumamış olman mıdır sana bunları dedirten yoksa gevşek ve laçka ağzın mıdır? Kusura bakma da senin bu gevşek ve laçka ağzından çıkanları o küçük kulakların duymuyor sanırım. Öyle egoist egoist konuşup kendini bilgili kültürlü tanıtıp da kibirlenme. Hem sen kimsin ki benim deist olacağıma dair bir kanıya varıyorsun? Sen kimsin? Sana bu hakkı veren kim? Sen kendini savunamadın da neden kalktın bana laf atıyorsun? Konuyu bana neden sıçratıyorsun? Ben laf anlamayana laf anlatmaktan vazgeçmişken, üstelik okumadığın yazılarımda onca delil ile dil dökmüşken, sen kimsin akın efendi benim hakkımda çıkarımlarda bulunuyorsun? Adam ol.! Adam olamıyorsan bari dene, en azından denedi ama olamadı derler.

  Burada din karşıtı yorum yapanlar ve onları pohpohlayanlara kalkıp burada din dersi verecek değiliz. Mina ile konuşurken kendisine şunu demiştim: “Sen özgür birisin ve istediğine inanabilirsin buna kimse karışamaz. İster maymuna tap, ister ineğe… Bu kimseyi ilgilendirmez.”
  Evet bu cümlelerim tüm inanmayanlara gelebilir. Sizler özgürsünüz, dolayısıyla yaptığınız eleştirilerle, yorumlarla, kendinizi insanların gözünde kültürlü, bilgili, pesimist, optimist, bilmemneist falan gösteren bir ton cümle de kurabilirsiniz, özgürsünüz siz. Gidin maymuna tapın, ineğe, solucana falan tapın veya hiçbir şeye inanmayın gayet tabi hakkınız özgürsünüz siz. Eleştirin, yorum getirin, sorgulayın özgürsünüz siz. Benim inançlarıma göre, Allah’ın hesap soracağı gün geldiğinde, hesabınızı Allah’a verirsiniz. Bu benim inancım. Sizi inanmadığınız bir Allah ile korkutmaya çalışmıyorum. Ben inançlarım gereği susup, Allah’ın hesap soracağı günü bekliyorum. Sizler ise burada aynen devam edebilirsiniz dilediğinizce dine sövmeye, yermeye, eleştirmeye bana bir zararınız dokunmaz. Ben susmayı tercih ediyorum. Aynen devam edin böyle benim için sakıncası yok. “Özgürsünüz siz.”

  • akın dedi ki:

   öyle gevşek ve laçka bir adam değilim nerden çıkardın.kültürlü biriyim evet felaket kültürlü bir adamım 4 ülke gezmiş adamım rusya iran yunanistan ve azerbaycan.az çok biliyorum çevremdeki ülkelerde yaşanan olayları.mina sana gol üstüne gol attı bir tane karşılık veremedin.en basit örneği bir ayette karı koca ilşkisine dair diyorki ayette karınızı dövebilirsiniz bu sizin en doğal hakkınız babında bir ayet yazıyor sende büyük ihtimalle biliyorsundur bu ayeti ama büyük ihtimalle sende uygulamıyorsundur ama sesinde çıkmıyor.artı mısır hakkında ettiğin laflar akıl dışı yine diyorum mısır anayasası laik değil.ilk maddesi derki hiçbir kanun islam kanunları ile ters düşemez ifadesi vardır.mısırdaki yaşanan olaylar tipik bop un eseridir.suveşten itibaren kıpti mısır devleti kurmak mısırı ikiye bölmek.bop önceden sadece pakistana kadar idi anlaşıldı ki taa endonezyaya kadar uzanıyor.burda benimle amiyane tabirle sidik yarışına girme hemen tüyer kaçarsın.felaket ezerim seni.siz islamcı güruhun içi boş laflarınız insanı ireti etmekten başka bişeye yaramıyor.her yaptığınız laf ve eylemler ateisizmin ekmeğine yağ sürmekten başka işe yaramıyor.yaptığınız yolsuzlukları bile din kisvesi altında hasır altı etmeye çalışıyorsunuz.ağzınızdan yalan dolan talan eksik olmuyor.kabataşta anne ve ufak kızına saldırdılar yalanı,camide toplu seks yaptılar yalanı,bu kaset montaj bu santaş bu debriyaj iyicene battıkça batıyorsunuz.sanattan anladığınız soldan ebru sağdan hat sanatı başka bişey bildiğiniz yok.diğer taraftan ışid in seyreltilmiş hali müslüman kardeşlere demokrasi havarisi yakıştırmalarınız sizin kültür seviyenizi gösteriyor.son lafım şu senin susman alçakgönüllü davranmandan değil cahilliğinden kaynaklanıyor.

   • Adnan dedi ki:

    Akın, eğer bunların hepsine cevap verecek olsaydım zaten sen yine bu yüksek ego ve -yineliyorum- laçka ve gevşekliğinle bir şekilde cımbızla çeker oradan oraya kelebekler gibi konar dururdun. Senin ne kadar cahil olduğunu üzgünüm ama kurduğun cümleler ve egoist tavrından anlamak güç değil. Ülke gezmek ile kazandığın şeyler muhakkak vardır, ama ölçü asla bu değildir. Git bunun egosunu başka platformlarda yap. Sen büyük bir beddua falan almış olmalısın. Yoksa bir insan bu kadar gevşekliğin ve kibrin üstüne bir de pişkinliği katmaz daha ölçülü tavırlar sergilerdi.

    Temple, söylemiş olduğum cümleleri bir aşağılama niyeti ile yazmadım ama bunu sizin böyle anlamış olmanız; inanç sistemine de bağlı olarak aşağılık kompleksinden kaynaklı da olabilir. Selametle.

    • Temple dedi ki:

     Bak kardeşim, ben birçok ateist birçok radikal islamcı veya orta yolda duran insan tanıdım okuduğum okul nedeniyle ve yaşadığım yerler nedeniyle. Gördüğüm şudur ki kendisini egolarına en çok kaptıran aslında radikal veya değil islamcılar, çünkü arkasına aldığı sadece teokrasiden beslenen kısıtlı felsefesiyle her zaman o tanrısını kendi bitmeyen isteklerine alet ediyor ve aslında yasaklanan her tür kötülüğe varım diyebiliyor aynı gerekçeyle. Hiçbir kötü kalpli ateiste rastlamadım, neden dersen böyle insanlar çok yönlü, çok kapsamlı düşüncelerle beslenen, egosunun esiri olmayı aşmış, aklını felsefesini insancıllıktan almış insanlardır. Bunun adı da senin söylediğin gibi aşağılık kompleksi değildir ve asla aşağılık kompleksi yaşamaz böylesi felsefi sorgulama yapabilen insanlar. Aksine kendi değerinin, aklının, varoluş sebeplerinin ya da sebepsizliklerinin farkındadır. Senin dininin en aşmış şekli olan Tasavvufta egolar törpülenir ve ego diye birşey bırakılmaz ki Allah duygusuna, onu hissetmeye herkesten çok yaklaşılsın diye. Egolardan arınılır ve hizmet etmeye adanılır, kedi beslenilir köpek değil buna dikkat. Çünkü kedi hizmet bekler sürekli onun önünde eğilirsin onun istekleri olur, bir kediyi asla köpek gibi eğitemezsin ama bir kedideki ego törpüleme istediğini yaptırma yetisi köpekte yoktur. Buradan çıkaracağın sonuç şu ki; ateistler asla kendilerini değersiz görmezler aksine egolarını törpülemek suretiyle kendi değerlerini arttırırlar. Egonu öldürürsen gerçeği görürsün bunu tasavvufçular her daim söyler ve Hallac-ı Mansur’un söylediği (tasavvufçu) ENEL HAK demek ben tanrı oldum demek değildir, ben tanrıya vardım demektir aslında. Ancak anlamayan yine düşünce yoksunları adamı katletmiştir.

     Bana sorarsan ben hep bu egodan kurtulmak yönünde hareket ettim, bunun anlamı ise aşağılık kompleksi değildir. Bilmediğin ve anlamadığın çok şey olacak böyle devam edersen ve yine aşağılama yine ucuz laf sokuşturma tekniği…Tipiksiniz yaaa…

     • Adnan dedi ki:

      Ben size olabilir demiştim, kesin öyledir dememiştim. Ama görüyorum ki; gerçekten öyleymiş ve hâlâ devam ediyor aşağılık kompleksiniz. Ne diyeyim…

  • Temple dedi ki:

   Adnan şu tavrınızı değiştirin artık lütfen. Ne demek MAYMUNA TAP , SOLUCANA TAP YOK İNEĞE TAP..Ne ayıp gerçekten. Bir insanı inanmıyor diye aşağılama sözleri bunlar. O insan inanmayana kadar ne kadar araştırmış inanmak istemiş siz bilemezsiniz, örnek ben inanmayı om kadar çok istedim ki onun için hep araştırdım ama yok, insana yaraşır bir din göremedim. Maymuna tap derken darwin’i kastettiğinizi, ineğe tap derken Hindu-Budist inançlarını kastettiğinizi ama aşağılayarak benzettiğinizi görüyorum. Bir yandan istediğine tap derken BENİM TANRIM SİZİNKİLERDEN ÇOK ÜSTÜN demeye getiriyorsun ama bu sayfada ben ineğe veya solucana ya da maymuna tapan kimse göremedim yanlış ve komik . Siz daha Darwin ne demiş onu bile anlayamayan, tezini bilemeyen kişilersiniz ve buna rağmen adamı insanı maymun yaptı maymundan mı geldiğinize inanıyorsunuz diye eleştiriyorsunuz. Evrim teorisindeki evrimleşme maalesef sizin gri hücrelerinize uğramamış. Bunun için üzgünüm doğrusu. Adam biz maymundan geldik ve Allah yoktur mu demiş iyi bakın bu sizin uydurma ve kışkırtıcı, yanlış yorumunuz. Tüm islamicler yanlış, asılsız ve hatta kul hakkı alarak adamı eleştiriyorsunuz. Kimse maymuna tapmadığı gibi ineğe solucana da tapmıyor, tapsaydılar bile senin insani tanrından daha iyi ve mitolojik olurdu. Yeter yani şu saçma maymuna tapının aşağılamalarınız….

 37. melek dedi ki:

  arkadaslar tartısma programlarına çıksanıza…bu ne ya film hakkında kısacık yazılar yazın bizde izleyelim veya izlemiyelim

 38. LAZUT dedi ki:

  Tamamen SiSi ye destek verilmek amacıyla yapılmış. Sadece kısa özetini okudum seyretmeye değer bulmuyorum. Bilmesek Diyecez ki gerçekten müslüman kardeşler ve Mursi zalimliklere devam etmiş halkı bu yüzden ayaklanmaya zorlamış ama öyle bir durum söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Tamamen haksız davalarını haklı hale getirmek için verilen çabanın bir ürünü olduğunu düşünüyorum. Halkın çoğunluk oyunu alarak demokratik yollarla yönetimin başına geçmiş biri zor kullanarak ve katliam yaparak orada uzaklaştırıp sürgün etmek Amerikan emperyalizminin en basit ve net görünen yüzü olduğunu düşünüyorum. Birde yaptıklarını legal olarak gösterme çabasına düşmüşler. Mursi ve Müslüman kardeşleri kötülemeye sisi yi destekleme çabasına düşmüşler. Tarih tekerrürden ibarettir. Zalimin zülmü elbet kendisine bir gün dönecektir.

 39. Bykod dedi ki:

  Mutlaka izleyin derim. Koşulsuz, ön yargısız ve sadece izleyin… İzlemeye başlamadan önce ki düşünceleriniz, izdikten sonra aynı kalmayacaktır…

 40. eR dedi ki:

  Lafın kısası.. koyayım mursi’ye sisi’ye..!! iyi seyirler..

 41. merve dedi ki:

  biz burada tartışırken batı boş durmuyor. yakında gezi olaylarınada bır film yapar biz onuda tartışırız. Helal bize! Belgesel izlenmeli çünkü bir batı zihniyeti hakikati nasıl çarpıtıyor onu görüyoruz.bir tarafta halkın seçerek demokrasi ile başa getirdiği halk adamı mursı diger tarafta katil abd ajanı katıl sisi!KAHROLSUN BATI! KARUN’UN MALLARI GİBİ YERİN DİBİNE GİRSİN.Bu kadar tartışacağınıza onlara karşılık bir film de siz yapın hadi

 42. zapad dedi ki:

  Görüntü çok takılıyor izlemek işkence :(

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle