VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 7.0/10 (167 votes cast)

enemy2013

-Düşman / Enemy 2013 Kanada,İspanya / Türkçe Altyazılı-

IMDB Puanı: 7.3/10
Tür: Gizem, Gerilim, Psikolojik
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Jake Gyllenhaal,
Mélanie Laurent, Sarah Gadon
Süre: 1 saat 30dakika

Üniversitede tarih öğretmenliği yapan Adam’ın seyrettiği bir filmdeki oyuncunun kendisine birebir benzediğini fark ettikten sonra oyuncunun kim olduğunu araştırmaya başlar. Kısa bir arayıştan sonra bedeninin her yönüyle kendisinin kopyası olan Anthony ile tanışır fakat artık işler beklediği kadar sıradan gitmez. Sevgilisi, annesi ve Anthony’nin karısı meseleye müdahil oldukları zaman Adam için her şey içinden çıkılmaz bir hal alır.

Sıradışı bir senaryo ile modern toplumun psikolojik etkilerini de ele alan film, birbirinin kopyası iki insanın tanışmasındaki derinlikleri aktarıyor. Bu yapımı sizlerle paylaşıyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

HAK SAHİBİ FİRMADAN GELEN TALEP DOĞRULTUSUNDA FİLM, SİTEMİZDEN KALDIRILMIŞTIR. ANLAYIŞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 7.0/10 (167 votes cast)
Düşman - Enemy 2013 Filmi izle, 7.0 out of 10 based on 167 ratings


Toplam 21 Yorum Yapılmış.

 1. downtown dedi ki:

  filmin konusunu, yapılış amacını ve mümkünse en sonda ki sahneyi açıklayacak biri var mı acaba? bu arada film normal kategoride 4/10, pregnant kategorisinde 7/10 :)))

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +10 (from 16 votes)
 2. elvedat dedi ki:

  ilginç bir film adam kalite oyuncu sarışınlar güzel sonu fiyasko psikolojik işte bir rüya gibi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 3. Hannibal dedi ki:

  Psikoloji ve mesaj kaygısı taşıyan filmleri seven biri olarak, bu tip filmlerdeki alt metinleri yorumlamada çok iyi olamasamda ekseriyetle anlatılmak isteneni ve yapılan göndermeleri, ters köşeleri v.s kavarayabilen biri olarak bu filmden 1 gram bir şey anlayamadım/çıkaramadım.Yapımın İspanyol olmasından kaynaklanıyor olabilir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 8 votes)
 4. why not dedi ki:

  sonunu beğenmedim, anlayamadım iyi mi kötü mü , ımdb puanı nasıl 7.4 olur diye hayrete düştüm ,afişe bakınca diğer adamı kafasının içinde kendinin uydurduğunu düşünmüştüm …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 5. wtf dedi ki:

  Allah’ını seven bu filmin olayını anlatsın

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 13 votes)
 6. ahmet_ dedi ki:

  sonunu çözebilen filmde ne anlatılmak istendiğini çözebilen varsa lütfen paylaşsın. =)
  ben yaban mersinlerinden bir yere bağlanacak dedim çunku biri seviyordu diğeri sevmiyordu
  son sahnelerde dolap da onu görünce ha dedim sonu böyle olacak hatun anlayacak ya da yüzük
  olmadıgı ıcınde olabılır sonu böyle bitince şok oldum psikoloji filmlerin sonlarını tahmin etmeyi
  severim ama bu aklımın uçundan geçmedi valla helal olsun yönetmene sasırttı benı ama sonunda
  iyi bi küfür ettim refleks olarak çok güzel gidiyordu ya sonunda senaryoyu yazan adam mı yönettmen mi batırmış ya da anlatılmak istenileni ben mi anlamadım gercekten anlayan varsa detaylı yazsın ilkokulda hocam sorarda bu metnin ana düşüncesi ne bu duyguyu film tekrar yaşattırdı o yöndende tesekkurler fılmde emegı gecen herkese not:böyle filme böyle yorum =D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 7. adatuna dedi ki:

  “Kaos henüz anlaşılamamış bir düzendir.” Film gerçekten fena halde Kafka vari temalar içeriyor.. İzlediğim en iyi filmler arasına girdi diyebilirim… Aslında yönetmen bizi içinde yaşadığımız toplumun ne hale geldiğine yönlendiriyor… kendi örümcek ağlarımızı kendimize ördüren boğucu bir diktatör özelliklerine sahip toplum… sinsi ve hissettirmeyen kontrol manyaklığı ile bizi sarmalamış olan güçlü bir yapı…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 18 votes)
 8. adatuna dedi ki:

  Admin film için teşekkür ederim .. Müthişsin… Arkadaşlar film izomorfizm kavramına atıfta bulunuyor.. İçinde yaşadığımız dünyada kurallar bizi dönüşmeye zorluyor.. O kadar ki aynılaşıyoruz.. Aynı yemekler, markalar, kıyafetler, evler… arabalar.. Daha sonra bu kaosun içinde bir düzen bularak aslında olmadığımız, dönüştüğümüz kişilikleri kabulleniyoruz.. Yani tam bir maskeli balo… Kafkanın dönüşüm romanını tavsiye ederim .. Tekrar teşekkürler…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +9 (from 21 votes)
 9. rüstem dedi ki:

  İkisinin aynıkışı olduğu resmi gördüğünde anlaşılıyor kutudan çıkarıp baktığı yırtık resimle aynı AMAAAAAAAAAA bu filme güzel demek seyrettiğim bütün filmlere hakaret olur. ( BUNUN GİBİ BİRKAÇ FİLM HARİÇ)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -8 (from 8 votes)
 10. ekol dedi ki:

  Bence tek bir kişi var filmde, o da şizofren. İki kişiliği var ve iki hayat sürüyor. Biri yaban mersini seviyor, diğeri sevmiyor. İki ayrı kadınla ilişkisi var. Birinin iyi bir hayatı, diğerinin karanlık bir hayatı var. İki kişilik birbirlerini tanımıyorlar, bir anda karşılaşıyorlar ve her şey alt üst oluyor. En sonunda adamın iyi tarafı ağır basıyor ve diğer tarafı beyninde öldürüyor. Karısıyla bundan böyle mutlu bir hayat sürüyor, yine de sanrılar devam ediyor elbette.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +8 (from 18 votes)
 11. downtown dedi ki:

  biri bana son sahnedeki örümceği anlatsın :)))

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 12. waveyla dedi ki:

  — spoiler —

  denis villeneuve’un yeni filmi enemy’nin final sahnesi belki de”çekilmiş en ürkütücü final sahnesi” olarak adlandırıldı. ürkütücülüğünün büyük bir kısmı ise başlangıçtaki açıklanamaz sahnelerinden kaynaklanıyor.

  filmle ilgili bir teorim var. enemy, bir erotik gerilim filmi ve ikizlik teması üzerine bir film olarak konuşuldu bunca zamandır – ki bu bahsedilen iki temayı da barındırıyor içinde- fakat bence filmin esas meselesi kişilerin farkında olmadan totaliter bir devlet rejiminin altında yaşaması. filmimiz, tıpkı invasion of the body snatchers filmi gibi fakat biz bu iki film arasındaki benzerliği enemy nin son sahnesine kadar farkedemiyoruz, tıpkı filmdeki kahramanımız adam gibi. bu bağlamda insan bedenini çalan yaratıklar, örümcekler oluyor.

  kahramanımız adam bell ile üniversitede totaliter devletin insanları nasıl bastırdığına dair ders verirken tanışıyoruz. romalılar eğlenceyi kullanıyor diyor ve bize ‘ekmek ile sirkleri’ hatırlatıyor. bu sahne bize filmin girişindeki erotik şov sahnesini hatırlatıyor. işte orada ilk örümceğimizi görüyoruz. anthony, adam’ın ikizi, bu tür şovlara gidiyor, ve sonraki sahnelerin birinde kaldığı apartmanın kapıcısından öğreniyoruz ki bu kapıcımız o şovu tekrar görmek için herşeyi yapmaya hazır (düşünün nasıl müptelası olmuşlar olayın). anthony’nin mesleği(aktörlük) de onu eğlence sektörüyle içli dışlı kılıyor. o da bu endüstrinin içinde yani.

  diğer taraftan adam ise eğlence sektörüyle pek arası olmayan biri. üniversitede tarih profesörü ki bu bize totaliter rejimin insanları bastırmasıyla ilgili verdiği dersi hatırlatıyor. ”sinemaya pek gitmezsin, değil mi? ” diye soruyor iş arkadaşı adam’a, durduk yere hemde. adam ise ”film izlemeyi pek sevmem” diye yanıtlıyor. birbirini tekrar eden sahnelerde görüyoruz ki, gerçekten de adam’ın totaliter rejim hakkında ders vermekten, şarap içmekten ve kız arkadaşıyla seks yapmaktan başka bir işle alakası yok.

  fakat iş arkadaşı onu bir şeye doğru yönlendiriyor. adam iş arkadaşının durduk yere bu konuyu açmasının sebebini, iş arkadaşının kendisine bir film tavsiye edeceğini düşünerek ”birdenbire bu konuyu açınca bana bir şeyler önereceğini düşündüm.” diyor. iş arkadaşının adam’a önerdiği film, adam’ın etrafında neler olup bittiğini anlamasında çok önemli bir yer tutuyor.

  filmin başlarında şehirde neler olup bittiğiyle ilgili incelikli ipuçları bulunuyor aslında. sokaklarda bulunan telleri gösteren alçak-açılı yavaş çekimler görüyoruz, ki oldukça fazla örümcek ağlarına benziyor bu teller:

  adam bell’i, duvara grafiti ile ‘bir iş adamının ırkçı roma selamı veren ‘ resminin yanından geçerken görüyoruz:

  anthony, adam’ın kız arkadaşı mary ile kavga etmeye başlıyor arabada, ” adam(normal adam yani, filmdeki adam bell değil) olmadığımı mı düşünüyorsun?” diyor ve bu kavga korkunç bir kaza yapmalarına sebep oluyor. bu esnada kamera yavaşça arabanın ön camındaki bir çatlağa yakın çekim yapıyor ki bu çatlak da bir örümcek ağını andırıyor:

  daha belirgin ipuçları da var filmde, dev bir örümceğin şehrin üstünde yürümesi gibi. bu sahnenin bir benzeri filmin bir afişinde gözüküyor. ki o posterde örümcek özellikle anthony’nin resminin üstüne konulmuş.(posterdeki karakterin anthony olduğunu üstündeki siyah deri ceketten anlayabiliriz, adam asla bu tarz giyinmez çünkü.) anthony’nin filmin başındaki erotik örümcek şovununda görünmesi ile mary’nin anthony’i adam( karakter olan adam değil, normal bildiğimiz adam. bi daha yazmıycam bak) olmamakla itham etmesi sahneleri sonrasında villeneuve bize arabadaki çatlak camı gösteriyor – bize anthony’nin karısının bir örümceğe dönüşeceğinden veya hatta bir örümceğe hamile olmasından bahsetmiyor- . tüm bu olanlardan sonra anthony’nin aslında göründüğü kişi olmadığı oldukça aşikar.

  filmdeki asıl ironi ana kahramanımızın bile, totaliter hükümetler üzerine bir uzman olmasına rağmen, şehri çevreleyen ağı, iyice o ağın içine batmadan fark edememesi.filmin başlarındaki ders verdiği sahnede söylediği; totaliter devletler başarılı olurlar çünkü ” onlar her türlü ‘bireysel ifadeyi’ sansürlerler.” ve ne zaman ki adam(kahramanımız olan) kendisinin tıpatıp bir ikizi olduğunu farkeder, işte o zaman tam olarak gerçekleşen şey şudur ki: bundan sonra asla bir birey olamayacaktır.(çünkü kendisinden bir tane daha var, ehehe)

  villeneuve ve senarist javier gullón’un sürpriz bir şekilde o homem duplicado dan bir örümcek istilası filmi gibi duran fakat esasında totaliter rejimi eleştiren( benim yorumlamama göre yani) bir film uyarlaması aslında tamamıyla tesadüfi değil.

  o homem duplicado romanının herhangi bir şekilde örümceklerin komplosu gibi şeyleri barındırmamasına rağmen, bu temalar jose saramago için oldukça önemli aslında. saramago 3 yaşında olduğu vakitler askeri bir darbe portekiz hükümetini devirir ve sonrasındaki 48 yıl boyunca saramago faşist bir rejimin altında yaşar.

  peki neden özellikle örümcekler kullanılmış filmde? bunun sebebini söylemek oldukça zor açıkçası. o homem duplicado romanında herhangi bir sekiz bacaklı yaratıktan bahsedilmiyor. fakat o ano da morte de ricardo reis romanında bir paragraf vardır ki saramago incelikli bir şekilde hazırlanmış metaforik bir kıyaslama yapıyor faşist polisler ile bu polislerin örümceklerle olan akrabalıkları arasında.

  peki, nerden geliyor bu örümcekler? adam’ın da bize filmde hatırlattığı üzere, neden faşist rejimler tarih boyunca tekrar ve tekrar ortaya çıkıyor? enemy bize, totaliter rejimi yaratmaya yönelik eğilimimizin insanın doğasından geldiğini söylüyor, içimizden geldiğini söylüyor. her şeyden sonra, adam’ın bile, sözde ikizlerden iyi olanı, son derece kusurlu bir karakter olduğu ortaya çıkıyor – kız arkadaşını satıyor ve başka bir kadınla aldatıyor, hatta daha önceki sahnelerden birinde kız arkadaşına tecavüz etmeye bile kalkışıyor-. film devam ettikçe görüyoruz ki adam, gittikçe anthony’e benziyor. filmiyle ilgili ağzını daima kapalı tutan villeneuve bile enemy hakkında şöyle diyor: ” bazen bilinçaltınızdan gelen dürtüleri kontrol edemezsiniz ya, … işte o dürtüler içimizdeki diktatörlerdir.”

  — spoiler —
  not: alıntıdır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +16 (from 30 votes)
 13. Money dedi ki:

  Yorum budur….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 4 votes)
 14. bukalemun dedi ki:

  Admin siten müthiş herşey için teşekkürler….
  Bu arada uzun süredir nuh tufanı nı bekliyorum….
  Film ise tek cümleyle yapımda emeği geçen herkesin allah belasını versin…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 12 votes)
 15. shah dedi ki:

  bütün film boyunca heyecanla ne olacak diye bekledim hoşuma da gtti lakin sonu bu kadar muallakta bırakılmamalıydı yaaa.. filmden anladığım tek şey zevklerimiz diktatörlerimizdir..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 16. Nilgün Atar dedi ki:

  Kaos, bir düzendir tıpkı örümcek ağının bir düzen olması gibi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 17. alaabak dedi ki:

  film jose saramagonun turkçeye kopyalanmış adam die çevrilen romanından bir uyarlama.beklentini karşıladımı derseniz beklentimi ters koşeye yatırdı.kitaptan ayrı filmden ayrı haz aldım.kitapta daha heyecanlı işlenen gizem temasını yönetmen daha durağan ele almış sıkıntıya sokmayan bir durağanlığı var sanki yönetmen saramagonun romanını Baudelaire yorumlatıp perdeye aktarmış….kısaca izlenesi…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 18. KALYONCU dedi ki:

  filmi ve waveyla’nın yorumunu okuyup anlayabilen var mı?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 19. Edin dedi ki:

  Yok arkadaş YOK!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 20. LAKAPYA dedi ki:

  kominist bir film. örümcek beyinliler nihaha

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 21. sad dedi ki:

  idare eder

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle