VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 7.7/10 (204 votes cast)

5vakit

-Beş Vakit / 2006 Türkiye / Yerli Yapım-
IMDB Puanı: 7.1 / 10
Tür: Dram
Yönetmen: Rehan Erdem
Senaryo: Reha Erdem
Oyuncular: Ozen Ozkan
Ali Bey Kayali, Elit Iscan
Süre: 1 saat 51 dakika

Ömer, Yakup ve Yıldız adında üç küçük çocuk, geçimlerini hayvancılıkla yaparak var olmaya çalışan insanlarla dolu bir köyde yaşamaktadır. Bu çocukların diğer çocuklardan farklı, erken yaşta nefret ve kin duygusuyla tanışmış olmaları ve büyümeleridir. Anne ve babalarıyla başlayan nefret duygusu içten içe hayatları boyunca büyür. Zaman kavramlarını sadece ezan sesine göre ayarlayan bu köy halkı içinde yaşamaya çalışırlar.

Rehan Erdem’in 2006 yapımı filmi pek çok festivalden ödül almayı başarmıştır. Kurgusu ve özellikle köy hayatının alışkanlıklarını, insan ilişkilerini de anlatan bu filmi Vizyon-Filmizle.Com olarak sizlere sunuyor, yorumlarınızı bekliyoruz. İyi seyirler.

Vkontakte Play’e basıp bir süre yüklenmesini bekleyin. Kesintisiz izleyebilir ve istediğiniz yerden başlatabilirsiniz.

Putlocker

PUTLOCKER SİTESİNDEN HIZLI İZLEMEK İÇİN BU YAZIYA TIKLAYINIZ.

 

VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 7.7/10 (204 votes cast)
Bes Vakit (2006) izle, 7.7 out of 10 based on 204 ratings


Toplam 17 Yorum Yapılmış.

 1. hohori dedi ki:

  Filmdeki duyguyu izleyiciye gayet güzel aktaran bir film. Koylerinde sıkışıp kalan, mutsuz, sevgiden yoksun çocukların çaresizliği, nefreti ve aşklarının masumiyeti.. Zaman kavramını unuturcasına durağan, daracık gündelik koy hayatı… Oyle büyük olaylar beklemeyin keza bitince ‘ee ne oldu şimdi’ bile diyebilirsiniz. Filmin amacı da bu; hiçbir şeyin olmaması…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 10 votes)
 2. fiesta dedi ki:

  Evet yukarıdaki arkadaş filmi genel olarak özetlemiş.Aslında güzel bir dram filmi.Bir çok farklı açıdan insanların hayatlarındaki eğri ve doğruları dile getirmiş..Çaresizliğin verdiği acıyı, dışlanmanın verdiği hüznü ve kopuk hayatların ne denli tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dair güzel bir ders..Sırf film izlemek için film izleyenler bu filmi izlemesin..Ama yok ben filmden bir şeyler öğrenmek, farklı hayatlara tanık olmak, kendime bir şeyler katmak isterim diyenler kesinlikle izlesin..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 7 votes)
 3. REHA dedi ki:

  Reha Erdem gerçekten Türk insanını çözmüş özellikle Anadolu’yu her karesinde çözmüş, doğallıktan ayrılmamış harika bir yönetmen. Hem bu kadar gerçekçi olup hem de insanların psikolojik, soyut, inanç dünyalarını gösterebilmek kolay değildir öyle bir tarzı var adamın. Film çok güzel ve benim gitmek istediğim yerler bir de oralar, Çanakkale Ayvacık ve tüm Ege….Bir de benim Reha Erdem’in hemen her filminde gördüğüm çocukların dünyalarını ele alması, onların bakış açılarını çok önemsemesi, çocukların cinselliği ve ergenliklerini keşfettikleri dönemleri kusursuz anlatımı harika. Filmde de özellikle ergenliğe geçiş dönemindeki çocukların cinsel tabular nedeniyle ötelenmesi, aile içinde bile iletişim kurulmaması bu çocukların çocukluklarının yavaş yavaş ana babalar eliyle yok edilmesi ve bunun geçmişten bugüne, dededen toruna böyle geldiğinin gösterilmesi orijinaldi. Ben zaten yönetmeni çok seviyorum ama tarafsız olarak baksam da çok güzel bir film, direkt anlatmış köy yaşamını ki ben de aslında bir köy çocuğuyum aklımda kalan ve özlemini duyduğum herşey filmde vardı, eleştirdiğim küçük yerlere ait tabular ve tutuculuklar da dahil. Adeta bir sosyolog gibi süzmüş adam filme herşeyi. Admin çok teşekkürler ve Reha Erdem harikasın yaa…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +8 (from 10 votes)
 4. Montrealli dedi ki:

  Gercekten cok guzel bir film. Ailenizin sizin, sizinde ailenizin kiymetini bilmeniz dilegi ile…Herkesin kendisinden, hayatindan birseyler bulabilecegi bir film.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 6 votes)
 5. cobanmeh dedi ki:

  Anadoluyu evrensel degerlerle bu kadar güzel anlatmak cok basarili.. tebrikler yönetmene.. Müzik , resim ve konular cok güzel..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 7 votes)
 6. huso dedi ki:

  ben acikcasi sizlere katilmiyorum bence filim bastan asagi sacmaliklarla dolu anadolu insani bukadar duyarsiz yapila bilirdi ancak misal olarak cocugun amacasini ezen okusun diye cagirmasi ve babasi cok hasta ama ezen okuyan kardesi abimin neyi var diye bir ziyarete bile bulunmamasi ben de koyde dogdum buyudum :)
  Buyuklerden biri hasta olun ca birak kardasi ne kadar kolu komsu var ise herkez gelirdi .
  Kusura bakmayin bence pek anadolumuzu yansitamamis kusu ra bakmayin .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -8 (from 12 votes)
 7. REHA dedi ki:

  “huso” bey, filmde bir eleştiri var dikkat edersiniz o da bazı konularda nesilden nesile geçen iletişimsizlik konusu. Hastalanan adam çok da sevilen bir kardeş değil ve aralarında gizli rekabet var ve onların da babaları aynı şiddet unsurlarıyla oğullarına davranmış, aslında onlar da çocuklukları öldürülmüş ebeveynler.

  Evet Anadolu’da çoğunlukla bir yardımlaşma var ve filmde bunu da gösteriyor yönetmen. Ama Anadolu aynı zamanda tabular, ezbere düşünceler, batıl inançlar ve iletişimsizlikler diyarı da. Ayrıca her köyün kendi hikayesi ayrıdır ama yönetmenin bu köyle dikkat çektiği ve eleştirdiği noktalar Anadolu’nun eleştirilmesi gereken yönleri. Benim annem 5 kardeştir ve köylüdür örneğin ve bu filmdeki gibi kardeşler arası rekabet çoktur ve dedem de tıpkı filmdeki dede gibiydi bazen daha da beteriydi kendim şahit oldum. Köy öğretmeni kız çocuğuna bir kitap veriyor “Çalıkuşu” onu boşuna verdirtmemiş yönetmen, kızların köylerde belli bir yaşa geldiklerinde küçük annelere dönüştürülmeleri, hayallerinin yokedilmesi yine erkek çocukların da öyle ve bu çocukların ancak ve sadece doğanın içinde rahat kalabildikleri gösterilmiş.. Benim annem de köyde inek çobanlığı yapardı o çağlarında ve köyü güvenilir bir yer,ortam olduğundan evdeki baskıdan kaçıp çayırlarda tıpkı o çocuklar gibi kendi başına düşüncelere dalabilirmiş yoksa hep dayak, sopa, sorumluluk oysa hala çocukmuş filmdeki kız gibi, bunlar da Anadolu’nun yanlış olan gerçekleri, bunlarla yüzleşebilmeyi bilmek en doğrusu.

  Ayrıca yönetmen sadece donuk ve kötü yanlarını da vermemiş köydeki çok güzel paylaşımları da göstermiş onun için ben de size katılamıyorum gayet gerçekçi ve anlatmak istediği, hasıraltı edilmiş, halının altına süpürülen psikolojik-sosyal noktaları yakalamış ve diğer filmlerindeki aynı tarzı devam ettirerek anlatmış anlatacağını.

  Anadolu insanı ne kadar iyi ve yardımseverse bir o kadar da malını bazen insandan daha kıymetli görebilen yapıdadır. Filmde bu bile yemiş çalan çobanı döven köylüyle gösterildi, ama ne yaptı İhtiyar Heyeti “Bugünkü akil adamlar cemiyeti”:)) ona uyarı çektiler… Ben Hukuk fakültesine girdiğimde Eşya hukuku dersimizde ünlü ve Anadolu’da hakimlik de yapmış bir profesörümüzün ilk dersteki sözü “Arkadaşlar ilk öğrenmeniz gereken konu Anadolu’da köylünün tarla sınırının çok önemli olduğu bunun için çok çeşitli davalar açıp adam bile öldürebildikleridir, bu konular dışında pek dava açmazlar o nedenle Eşya Hukukunu çok iyi öğrenin tüm anlaşmazlıklar gayrimenkulleri üzerinedir sözü idi :)))

  Objektif değerlendirmek gerekir bence ve ortama göre değerlendirmek. Anadolu’yu ben de çok severim ama doğruya doğru insanının eleştirilecek kalıplaşmış yönleri de çoktur huso kardeş…Neyse film çok güzel bence, siz de kendi gördüğünüzle değerlendirmişsiniz ama anlatılan konu kapsamında çok isabetli bir film, bu yönetmenin anlatacak konusu çok, üstelik az sözle anlatabiliyor, Kosmos filminde de Anadolu’nun en soğuk en doğu noktalarından birini çekmişti ve orada da aynı tip riyakarlığı eleştiriyordu küçük yer insanına yerleşmiş birşeydir o. Çok uzun oldu Reha Erdem çok iyi bir yönetmendir bence…film de harika…sizin görüşünüz kendi ailenize özgü bence. Adam artık abisinin hastalığını kanıksamış aynı hastalığın tekrarı idi çocuğun haber vermesi o yüzden şaşırıp sormadı ve aralarında çok da bağ yoktu abi kardeş ilişkisi anlamında o nedenle sormadı dikkatinize…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 10 votes)
  • Vesvesevudu dedi ki:

   Aslında hıc adetım degıldır. Böyle yorumlar falan yapmak. Ama fılmden sonra okurum yorumları. Öyle kendı kendıme degerlendırırım. Ilk defa bu yonetmenın bır fılmını ızledım. :( buna benzer bır cok fılm ızlemıstım . Zırt dıye bıtıveren. Ama sonra dusununce vay be demek burda sunu söylemeye çalışmış yönetmen dedıgım cok olur. Ama bu fılmde oyle kaldım. Hanı kendımı vakıt kaybetmıs gıbı de hıssetmedım. İyiydım yanı. Neyse, uzatmıyım… Yorumlarınız takdıre degerdı. Fılm bıtınce kafamda olusan boş bulutları doldurdu. Eywallah demek geldı ıcımden:)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
 8. övünç dedi ki:

  Bir zamanlar Anadolu’da tadında hakikat içeren bir film..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 9. huso dedi ki:

  Rena konuyu tartismicam ama sana ufacik bir sey soyleyim o cocuklarin dayak yemesi cok normal neden ?
  Bu cocuklarda saygi yok misal benim babam dedem salona girince saygidan ayaga kalkardi .
  Filmde ise at ile tarla suren adam babasinin yaninda a.k ati diye kufur ediyor bende olsam olum benim atima oyle dese azini burnunu kirardim cinki o kufurde direk babaya soyluyor .
  Saygi ayaklar altinda demem oki ANADOLUMUZU hic de iyi yansitamamislar kusura bakma kardes .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -5 (from 7 votes)
 10. Burcu Altınsuyu dedi ki:

  Tesadüfen açmış olduğum ve konusu hakkında okuduğumda yorum yapamamış olduğum bir film. Başları durağan geçmekte. Sonra İletişimsizlik, batıl inançlar vs. bir bir ortaya çıkıyor. Oedipius ve Electra kompleksi de var. Nerede olsa tanırım. Herkes kendisine yasaklanan şeyleri başkaları da tadamasın diye engelliyor. İnsanoğlu bu kadar egoist işte. Çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik arasındaki ince çizgiyi farkettirmeye çalışmış. Eminim yönetmen bu ayrıntıları tek tek düşünüp üzerinde çalışma yapmıştır. İzlenmesi gereken bir film. Gayet başarılı.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 11. papa dedi ki:

  güzeldi…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 12. önmsiz dedi ki:

  Fim güzeldi, yönetmene, oyunculara alkış.
  Arkadaşlar, bence, sorun Anadoluyu yansıtmış, yansıtmamış olmamalı. Zaten her şeyin tamamını bir filme yansıtamayız ki. Hem Huso, hem de Reha kardeşler de kendince haklıdır. Ama benim kast etmek istediğim, filme şu gözle bakmalıyız, Yönetmen kendi anlatmak istediği kesiti nasıl işlemiş, nasıl kurgulamış ve yönetmiş. Sonuçta film ortaya çıkınca artık, seyircinindir! Ve herkes kendinden bir şeyler bulacaktır. Mesela ben de Anadoluda yetişmiş, köye ve o kültüre uzak değilim. Elbette iletişimsizlik var, elbette sevgi göstermemeler var. Ama ben filmi izlerken, çocuklara hiç % 100 hak vrmedim. Hatta kızdım bile. Babalarına kızgınlar diye. Çünkü, bizim de babalarımız pek farklı değildi. Sadece sonraları büyük şehre geldik:)) Ve demek ki GENETİK denen bir şey de oluyor. Ya da insan çocuk diye sırf, masum olamayabiliyor. Yani, çocuk babasının ölmesini istemeye de bilirdi. Ama istedi. Demek ki, Hz. HIZIR, büyüdüğünde ne yapacağını anladığı çocuğu – kendi şeriatına göre- öldürmüştü. Yani çocukluk= MASUMİYET değilmiş. Hoş onlar daki bu duygular da gel-git hallerinde.
  Yani bilgi- eğitim- duyarlılık-uyanıklık her mekanda, her ortamda şart!!!Sonuçta toplumlar da yükseliş ivmesini bu kişilerle buluyor. Saygılarımla..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 13. asya dedi ki:

  bir tek yakubun oqretmene asık olduqunu anladım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 14. sny dedi ki:

  ne yani bu şimdi siz buna emek veya film mi diyosunuz bi tonda yorum yapılmış yok şöyle iyi yok böyle iyi neresi iyi yaa filmden anlamıyossanız yorum yapmayacaksınız yazanlar arkadaşlarınız galiba reha bey ooo köydeki çocukların hepsi hasta galiba bu çocuklar hiç mi oyun oynamaz ooo sürekli uyuyup durmaları anlamsızlığın dibi hiç gerçekçi değil basit ve sıradan ayrıca iki tokat vurup azarladı diye kimse babasını öldürmeye kalkmaz yok böyle bi zihniyet saçma sapan filmlerle empoze etmeyin yetişen nesillere suç bide ebeveynlerde gösterilmiş ne saçma ne alakası biri bi dayak bile yemiyo siz küçük hiç dayak yememişsiniz galiba anne babanızdan çok saçma yorumlanmış köy hayatı soğuttunuz beni köylerden ben bi öğretmenim ve köy okullarından soğuttunuz !!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 15. sun dedi ki:

  filmi başarılı bulmadım açıkçası her şeyden öte yönetmen köy kültürüne uzak bence böyle ücra bir köyde spor ayakkabı giyen giyimi de hiç köyle bağdaşmayan bir kız kimi anasına kimi babasına düşman ocuklar yok artık köyü ve köylümüzü iyi tahlil edin bence bu filmi izlemek zaman kaybı

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 16. Lemmy dedi ki:

  Kadrajlar sıradan hatta kötü. Bir yönetmen aynı anda iyi bir fotoğrafçıdır gene diyorum güzel kareler yakalayamıyor. Gerekli gereksiz müzik sarfiyatı var. Giriş çok yetersiz. Yani belli bir durağanlık vermeli ama onu vermeden harala gürele kendinizi hikayenin içinde buluyorsunuz. Hikaye bizim oranın adamları aynı orası iyi. Ama bi bu da kurtarmıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle

Kapat [ x ]