Ekümenopolis-Ucu-Olmayan-Şehir-Film

-Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir / Ecumenopolis: City Without Limits 2011 / Yerli Yapım-
IMDB Puanı: 8.1 / 10
Tür: Belgesel
Yönetmen: İmre Azem
Senaryo: İmre Azem
Süre: 1 saat 28 dakika

Kelime anlamı olarak bütün bir dünyayı kaplayan şehir anlamına gelen ‘Ekümenopolis’, İstanbul gibi nüfus, ekolojik, ekonomik gibi bütün alanlarda kapasitesini aşmış ve sosyal ahengi bozulmuş bir şehir için son derece doğru bir seçim olmuş. İmre Azem bütün bu konuları ele alarak özellikle de yakın zamanda İstanbul’da yapılmayı düşünülen çılgın projeler üzerine bir belgesel yapmış.

İstanbul’daki değişimi, değişimin altındaki dinamikleri, derinine inmeden bir belgeselin süresi içinde verebileceği dikkati vererek irdelemeye ve bu soruların insanların aklında  yeniden sorgulanmasına yol açmayı amaçlıyor. Vizyon-filmizle.com olarak bu belgeseli sizlere sunuyor; iyi seyirler diliyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Vkontakte Play’e basıp bir süre yüklenmesini bekleyin. Kesintisiz izleyebilir ve istediğiniz yerden başlatabilirsiniz.

Youtube HDToplam 37 Yorum Yapılmış.

 1. yıldız dedi ki:

  Global ekonominin ülkeleri ne hale getirdiğini ve uluslarüstü tekelci sermayenin “kar”adına neler yaptığını,Uluslarüstü sermayeye biat etmiş “ileri demokrasi” kahramanlarını ve en önemlisi de halktan bazı “tip”lerin global ekonomiye nasıl kul-köle olmaya teşne olduklarını daha iyi anladığım bir belgesel..Kul-köle olup teşne olanları,etrafınıza öylesine bi baktığınızda çok rahat görürsünüz,çünkü şu anda iki kişiden biri onlardır..

 2. Mefisto dedi ki:

  Istanbulu gezen bir seyyah daha sonra yazdigi kitapta Istanbulu “Kentlerin Kralicesi” olarak tanimlamis…Bugün o kraliceden geriye ne kaldi? Ve gelecekte kraliceyi hangi tehlikeler bekliyor, ögrenmek ve bilgilenmek istiyorsaniz kacirmayin.Iyi seyirler…

 3. KenanBezgin dedi ki:

  Tamammen devlet düşmanlığı için hazırlanmış bir yapım.İkinci köprünün yapılışı ve sonuçları hakkında bile yanlı taraflı görüşler içeriyor hele üçüncü köprünün gereksizliğini anlatması ve rant sebebiyle yapılacağı vurgusu ne denli taraflı bir görüş içersinde hazırlandığını gösteriyor.gecekondu semtlerindeki yıkımları gösterip duygu sömürüsü ve nefret yaratmak amacıyla kare kare planlanmış bu belgesel rezaleti neden sulukuledeki ve fikirtepedeki ve daha bir çok yerdeki kentsel dönüşümün gerekliliğini anlatmaktan ve şu an bu tip projelerin önemini vurgulamaktan neden kaçınır anlamak mümkün değil.İstanbul gelişen büyüyen bir dünya kenti ve bu yeni projelerle yeni yollarla yeni köprülerle yeni inşaatlarla yeni viyadüklerle olacak her yapılan doğru işi yok ormanlarımızı kaybediyoruz yok rant için yapıldı gibi söylemlerle durdurmanın saçmalığını herkes görüyordur umarım bence bu filmin sözde yönetmeni gidip bir an önce bir muhalefet partisine üye olsun zaten sanırım üyedirya ve bu muhteşem muhalif belgeselini onlara izletsin hemen ikincisi için parasal yardım alacağı kesindir.

 4. yıldız dedi ki:

  Ülkede satılacak,peşkeş çekilecek Cumhuriyet kazanımı kurum kalmayınca,sıra Ormanlara,göllere,Anadolunun nehirlerine geldi,elbette bir sonraki aşama metropollerdeki yerleşim alanlarının ,burada yaşayan emekçilerden temizlenip,global sermayenin peşkeşine sunmak şeklinde olması, bu iktidarın ve gelip geçen trenleri seyreden destekçilerinin “meşrebine” oldukça uygun..Yadırgamıyorum..Durum ve gidişat ; aynen Oktay Ekşi’nin dediği gibi..Bunlar sırası geldiğinde “Analarını bile satarlar” eminim..

 5. sahin dedi ki:

  On numarasın admin!! size başka lafım yok..

 6. cem dedi ki:

  Böyle bir yapıma çok ihtiyaç vardı. Çok önemli noktaları çok sade şekilde anlatmışlar. Ama tabi ki olanların farkında olmayan ya da olmak istemeyenler için bir anlamı yok. Teşekkürler admin.

 7. kompedan dedi ki:

  arkadaş tayyip görmiyim diye tv izlemiyorum.belgeselde karşıma çıkıyor beğenmedim sıfır

 8. KenanBezgin dedi ki:

  Bunak bir ergenekoncu statükocunun kapitalist sermaye artığı uşaklarının mantığıyla ancak bu belgesele ve ülke yönetimine böyle bir yaklaşım sergilenebilir..Bu hükümet kimsenin anasını satmadı ama eğer yine bu hükümet olmasaydı son 10 yıldır sizin ananızın ağlaya ağlaya satılacağı kesindi.Türkiyenin ve bahse konu olan İstanbulun değişimini, büyümesini,ve kalkınmasını göremeyenlerin sırf muhalefet etme adına yorum yapması utanç verici ve çok üzücü.

 9. asikarar dedi ki:

  sizde bu ranttan paynıza düşeni bu şekilde alıyorsunuz :) emperyalizim bu işte ! ha bardağın dolu kısmı .. hada boş kısmı .. siz bardağın boş kalan kısmıylada ekonomik gelir elde edilebileceğinin kanıtısınız.. emperyalizimde hiçbirşey boşa gitmiyor gördüğünüz gibi :) eğer sistem bilinçli olarak insanları evlerinden ediyorsa bilinçli bir şekilde sizide var ediyor demektir ;) size karşı değilim kesinlikle yanlış anlamayın.. anlatmaya çalıştığım sizlerde sistemin var ettiği dinamiklerdensiniz en az onlar kadarda acımasızsınız .. orman kanunları ilk çağlardaki acımasızlığıyla devam ediyor sadece .. sonda bulmayacak :) ne mi yapıcaz ? yaşamak için öldürmeye devam ;) ne zamana kadar mı ? kimse kalmayana kadar !

 10. asikarar dedi ki:

  belgeselin sonunda toplulumuzun yetiştirdiği bilinç sahibi olan ablalardan vurucu ve bitirici cümle olarak ;
  -istanbul’daki ekolojik eşikleri aştınız, nüfus eşiklerini aştınız, ekonomik eşikleri aştınız. nereye gidecek bunun sonu derseniz, doğan kuban’ın söylediği şeyi söyleyeceğim size:” kaos.”
  ablamız kaostan bahsediyor .. bilmediğimiz şeyse kaos herzaman düzeni getirir ;) 2. dünya savaşına bakın. dunyada şimdiye kadar görülmemiş bir kaos hakimdi .. peki ya şimdi ? kuralları koyduk yapılması gerekenleri öğrendik.. ama konan kurallar şimdiki zamanın gereklerine uymuyor yeni kurallar yeni yaşam şekillerini öğrenmemiz gerekecek buda kaos sayesinde olan bişey ;) şimde ben vurucu ve bitirici cümlemi yapıcam :) :kaostan kormak ahmaklıktır .. kaosu yaşayın ;) yerinizi ii belirleyin .. tyler durden’e dönüşmeyin yeter ;)

 11. semtsakini dedi ki:

  Şu ampul partiden ve başındakinden ve yine onun en büyük rant yandaşçısı “yaptım olacaaaak” diyen var ya ondan nefret etmem boşuna değil bu sosyal belgeselle bunu tekrar tekrar bunalarak gördüm. Bunlar resmen şeytandan beterler, bu kadar mı herşey satılık zihniyeti olur, sonra kul hakkı bilmem ne, nasıl işlerine gelirse çevirirler kutsal kitapları bile kendi lehlerine. Hadi bunlar şeytan da bunların avukatlığını bile bile, göz göre göre yapanlara ampulcülere ne demeli. Toki bunların elinde Toki kendi belediyelerine onlarda yine kendi tanıdık müteahhidlerine PEŞKEŞ çekiyor ne imar iznii heeeyyyy… Yazacak çok şey var da tutuyorum bunlara…

  Benim babannem bundan 70 yıl önce Şişli’de apartmanlardaki zenginlerin evlerinde temizlik yaparak biriktire biriktire Beykoz’da bir yer satın alıyor kendisi de Şişli’de teneke mahallesinde oturuyor oğlunu Darüşşafaka’da okutuyor ve doktor yapıyor o gündelik paralarıyla, hani kendini doğuştan Osmanlı asilzadesi ilan edenler var ya sonradan görme soylular onlara ithafen :)). Sonra neyse bu Özal’dan sonra ve özellikle ampul partisi zamanında Beykoz öyle bir peşkeş çekiliyor öyle bir yeniyor ki anlatılmaz yaşanır yaşadık. Dibimize direkt boğaz gören noktaya sırf zengin oldukları için “VİLLA” yaptırılırken ve o imar izinleri delinmek ne kelime kevgire dönerken bizim babannemin evinin olduğu 80-100 senelik mahalle hala müşterek mülkiyetle duruyor bir kişinin tapusu yok :))) Zengin olan 3 katlıyı da dikiyor 5 katlıyı da hatta çok bilinen bir site var süper lüks zenginlerin olduğu Kvacık’taki ormanın içine dikilmiş aslında kaçak ama sonra yasallaştırılan site orada adamlar karşıdaki gecekondularla yüzgöz olmayalım ve otoban sesi gelmesin diye ses ve görüntü perdesi çektiriyorlar. Belediyenin ilgili müteahhidini bulursan her türlü iznin çıkıyor, haaa bir de ampul partili olduğunu heryerde her fırsatta ve toplantıda belli edecek, dükkanının içinde dışarıya gösteriş namazları kılacaksın çünkü dini politika yapmış peşkeşçiler bunlar, yapmıyorsan da yüklü bağışlarla halledeceksin işlerini. İşte bu peşkeşçiler arazimizin % 30’una keyfi ve kimsenin kullanmadığı bir yol için el koydular bir kuruş vermeden, arazimiz ve eski evimiz plansız yol yapımları nedeniyle yolun 1-2 metre altında kaldı kod farkı oluştu, yine yerleşim birimi olması önemsenmeden yerleşim bölgesine egzoz dumanı altında kalalım diye büyük otobüs garajı yapıldı, yerleşim bölgesinin tam içine şehirle hiçbir bağlantı yolu olmayan bir yere Meslek lisesi yapıldı daha neler neler . Hani niye anlatıyorum biz ailecek birebir yaşadık bu belgeselde yaşananlarki Beykoz bu ranta en fazla kurban vermiş İstanbul belediyesidir.

  Bizim yaklaşık 1 km bile değil bir yeşillik alandan geçecek üçüncü köprü güya ormanlara birşey olmayacak, kardeşim asit ve egzoz yutucaz, su havzalarının direkt üzerinden otoban geçireceksin o sudan hayır gelir mi nefes bile alınmıyorken.Üçüncü köprü buranın aptal halkı rant elde edicez diye doğru düzgün karşı çıkmadı bile, Kavacık gibi burası da değerlenecek düşüncesi yani aynı bulaşık rant ve peşkeş zihniyeti. Ama sanmıyorum ki bu gecekondudan gelenlere yedirsinler bu rantı:))

  Şu anda arazimiz üzerindeki haklarımız da garanti değil şöyle bir söylenti var ve nedense hiç şaşırmadım mahalledeki kiracılar konuşuyorlarmış buraları ALİ AĞA almış toplu konut yapılacakmış :))) Ülennn ne diyim oranın artık 100 senelik halkına birşey yaptırmıyorsunuz çivi bile çaktırmıyorsunuz da Ali Ağa’ya peşkeş çekip ormanın ve denizin kıyısına konut ve beton villa projesi mi konduruyorsunuz? Zaten baştan yaptırmıyorsa hiç kimseye yaptırmayacaksın Boğaz ve ormanı bozdurmayacaksın, ama işine gelene ok işine gelmeyene sınıf farkı yarattığına hayır demen işte orada peşkeşçiliğin iğrenç kokusu etrafa yayılıyor.

  İstanbul nereyeeee?? Korkuyorum artık gerçekten otoban geçmeyecek biryere taşınmak istiyorum ama ampul hükümeti gelecek projelerini açıkladı özellikle Marmara Bölgesinde başka İstanbul’lar kurulacak İznik , İğneada, Bursa civarları, yok sağlık kentler, yok spor kentler bir sürü beton ve kendi yandaşlarına inşaat ihaleleri çıkaracakları, Global güçlerin işine gelen iğrenç ve doğa katili pis işler. İstanbul ise öyle güzel bir şehirdi ki ama özellikle bu peşkeşçi hükümet sonrası o mavi gözlü kıvrımlı bir kadına benzeyen şehrin ırzına geçildi. Trafik kilit toplu ulaşım kilit yaşamayan bilmez dışarıdan turist gibi gelenler de bilemez. Metromuz Çin metrosu, haberlerde Şirinevlerde yayaların geçtiği üst geçit bile insan geçişi sırasında tıkanıyor araba geçişi değil dikkat edin o derece kalabalığa hangi sistem yeter. İdo seferleri iş saatlerinde kaldırıldı, kardeşim deniz otobüsüyle rahatça işine giderken hiçbir sebep gösterilmeden ama biz öğrendik bir ihale sonucunda seferler kaldırılıyor ve kardeşim Beykoz’dan Beşiktaş’a kullanmak istemediği o trafiğe girmek istemediği özel otosuyla gitmek zorunda kalıyor. Siz bakmayın bunların toplu taşıma kullanın demesine o yetersiz tıklım tıkış toplu taşımayı nasıl kullanıcaz takım elbiseyle işe giderken daha neleeer neleeer İstanbul’dan karanlık masalllar size :))) İstanbul’da sadece Boğaz’da çay içmek keyif kaldı denize bakarak o kadar, ne kültürü ne şehirciliği… Bunlar Globalleşmenin sonuçları ve hedeflerinde diğer Anadolu şehirleri var heryere AVM açıp markalrını sokacak yer arıyorlar çünkü Türkiye buna müsait Ali Ağa’nın dediği gibi. Para dergilerine bakın bütün markalar Türkiye’yi en büyük pazar olarak gösteriyorlar çünkü başımızdaki onların maşası ve o da onlardan zaten. Peşkeş peşkeş peşkeş….

  Belgesel harika çekenlerin eline sağlık…İstanbul’a yerleşmeyi düşünenler bir seyretsin ne kanlı paralarla, nelerin üzerine kuruluyor o sosyallikten uzak kibrit kutusu daireler ve Residance’lar.Hiçbir sosyal ve kültürel politikası olmayan bir hükümet tarafından yoz şekilde yönetiliyoruz ve bunun sonuçları felaket. Şimdi ben ve ailem Kuzey Ege’ye bir köye yerleşmek istiyoruz ama bakın o bile bir ranta dönüşmüş zeytinlikler satılıyor villa yapılıyor villalardan nefret ediyorum senede bir ay bile oturmazsın oraya betonu dikersin. Ne efendim Adatepe, yok Kazdağları rantı doğal yaşam…Oraya gidenler de dikti korumalı, havuzlu villalarını, çektiler su kaynaklarını köylüler su kaçtı diyorlar…. Rantın sonu yok.. Gelecek doğayı korumakta, temiz enerjide ve herkesin kendi tarımını yaparak kimseye köle olmamasında.Resmen içimi döktüm çünkü bu belgesel bizi anlatıyor ailemin kaç kuşaktır yaşadıklarını…

 12. Mısto dedi ki:

  Çalışmayan insanların yıkılmak üzere olan evlerini alıp, yerine zamanla ödemek koşuluyla ev yapıp vermek, ya da satmak sorunu çözmüyor ne yazıkki… Çalışmayan kişi ödemesi gereken parayı nerden bulacak?
  Diğer yandan gelişen çağda yıkılmak üzere olan evlerde oturmak zorunda kalamak bir başka sorun. İki tarafı şeyli değnek misali çözümü zor bir sorun yeniden kentleşme. Bakıyorsunuz herkes haklı ama sorun ortadan kalkmıyor. Birlikte düşünebilmek için izlenlenmesi gereken bir belgesel olararak görüyorum. Acaba çözüm sosyal devlet mi? diye düşündüm izledikten sonra.

 13. kaos77 dedi ki:

  belgeseli belgesel tadında izlemek amacıyla birşeyler öğrenmek maksadıyla seyrettim ama malesef bu belgeselde bilgi yok iki lafın biri bilindik siyaset kokan söylemlerden başka birşey değil. insanların ideolojik at gözlükleri gerçekleri görmelerini engelliyor ve kısıtlıyor, belkide bu belgeseli yapanlar art niyetsiz bir şekilde insanları bilgilendirmek amacıyla işe başlamışlardır ama ideoloji bilginin bayaa bir gölgede bırakmış, doğru yada yanlış kendi ideolojisini empoze etme çabasına dönmüş. ben hiç büyükşehirde bulunmadım ve yaşamadım anca içinden geçtim büyükşehirlilik ne demektir nasıl yaşanır yada ne bileyim bilmiyorum işte büyükşehirin ne demek olduğunu, yürüme mesafesinden daha büyük bir şehirde yaşam nedir? bu belgeselde bunun cevabını bulurum sandım ama malesef yok.

 14. alper dedi ki:

  Arkadaşlar yeterince güzel anlatmış diyecek birşey yok izleyin bilinçlenin

 15. terapi dedi ki:

  admine paylaşım için teşekkür ederim ; 45 ten sonra kapattım midem bulandı gariban insanların haklarını yiyip yerlerinden eden ve hak yiyen kişilere inşaatları yapan yine gariban işçiler… ideoloji kokabilir belgesel fakat bunlar gerçekler…

 16. edin dedi ki:

  mükemmel bir uyary belgeseli. 12 ye 5 var!

 17. blacklord dedi ki:

  hırsızlar çalınacak bişey bulamayınca ne yapar acaba cevabı bilen varsa yazarsa sevinirim?

 18. adamın dibi dedi ki:

  Beğenmedim ve bunun tek sebebi aşırı duygu sömürüsü yapılması. Tamam güzel şeyler anlatılmış olabilir ama keşke belgeselcilik anlayışıyla yapılsaydı yani objektif bir gözle.

 19. sevgi dedi ki:

  Yoruma ihtiyacı yok.Bana sadece,altına kendi imzamı da atmak kalıyor!!!!

 20. seranser dedi ki:

  Admin rica etsem zeitgeist belgelsellerinide eklermisin.

 21. warmman dedi ki:

  Dogma büyüme Istanbul`lu biri olarak üzülerek izledim.Bu zararlari görmemek icin kör olmak lazim§. köprüye hayir kampanyasi baslatalim Facebook `ta Belgeseli önerelim ve paylasim isteyelim.Insanlik namina .Ben basliyorum.

 22. bir sinema sever dedi ki:

  yillardir rant, kopru, imar diye diye bogazimiz patlamisti ki yine de sevgili Turk halkindan bir destek bulamamis ve kendimizi yabanci diyarlara atmistik. sonunda yillardir bu dogru yolda yuruyenlerin soylemlerinin dokumanterlestigini gormekten, hala daha bir kac serefli, onurlu ve haysiyetli insanin Turkiye’de de olsa var oldugunu bilmekten gurur duyduk.
  filme emegi gecen herkese, paylasimimiza sunan site yoneticisine sukranlarimizi sunariz.
  Mimar Huseyin Kaptan hocam, sevgili Mimar Oktay Ekinci, Mimar Mucella baskan sag olun, var olun. Dogup, buyuyup, okudugumuz, yasadigimiz sehrin hazin durumunu -cook uzaklardan- irkilerek, tuylerimiz diken, diken, gozlerimizde yas izledik, ibret icin, duyarlilik sahibi herkese de oneririz.

 23. FANTİ CARLOS dedi ki:

  BİR BELGESEL DAHA NE KADAR OBJEKTİF OLABİLİR Kİ?GAYET GÜZEL ÇOK AKICI.

 24. themeret dedi ki:

  Adam diyor ki; biz doğudan geldik, evet güzel kardeşim/abicim rizeden gelseydin böyle olmazdı. ne yazık ki. Bu dünyadan kimse sağ çıkamayacak, liderlerin amaçlarını anlamak çok güç!

 25. hohori dedi ki:

  Filmi uzun zaman once izlemiştim gerçekten beğenilebilecek bir yapım. Bu tarz yerli belgesel severlere Ümit Kıvanç’tan 16ton’u oneririm.

 26. kunter dedi ki:

  gerçekleri görmekten aciz ampül kafalılar her yerde.

 27. seyirci33 dedi ki:

  dakika 15 miydi 20miydi geceKONduları gördum ve kapattım. Sen memleketinden kalk gel devletin arazisine KON. 5-10 yıl 1-kaç bin liraya diktiğin barakada otur ama çalışma! düşünme geleceğini, ne kira, ne elektrik, ne su parası, ne vergi ver. Sonra devlet senin barakanı yıktığında utanmadan birde devletten yeni bir ev, uygun kosullarda yaşama hakkı iste. dünyanın en büyük ikiyüzlülüğü bu olmalı! Devlet yıkmadığı zaman da aman efendim sel oldu-deprem oldu-afet oldu devlet neden bu barakaları yıkmayıp bu insanların ölmesine göz yumdu oluyor. Zaten gecekondularda yaşamış ve birazcık kafası çalışan bir adamsan 5-10 yıl süreyle kira-elektrik-su-telefon-vergi gibi hiç bir harcama yapmadan (en az 5-6kişilik aileler olarak) çalışarak kendine bir ev alabilecek parayı biriktirebilirsin. ama ben beleşe oturayım ömür boyu dersen evdeki hesap çarşıya uymadığında kalırsın sokakta.
  Devletin her yaptığı icraat mantıklı veya doğru olmayabilir ancak. bir atasözümüz var ne ekersen onu biçersin.

 28. semtsakini dedi ki:

  “seyirci33” senin tepkin bilgisizlikten ve bence biraz da particilikten. Sana şöyle söyleyeyim bizim tapumuz var da ne oldu, bunların çoğunun adı gecekondu. Bak yukarıda geçmişten bugüne açıkladım örnek sana, benim atalarım direkt tapu sahibinden ki o zamanlar Tapu Senedi denilen bir belge olurdu onunla kendi emekleriyle arazilerini yasal olarak satın aldılar ve 70 seneyi aşkın süredir tapulu bir arazi ama nasıl, müşterek mülkiyetle tapulu. Bunlar hep devlet politikaları ve siyasi rantların sonucunda oluşan durumlar. Sende de aynı gecekondu küçümseme ve gecekondular asalaktır düşüncesi mevcut. O zaman devlet bu baraka dediğin yerlere neden altyapı götürüyor bunu da sor kendine. Önyargılı olup sosyal bir sorunu aşağılama malzemesi yapman çok yazık. Örneğin biz alnımızın teriyle kanuni yoldan satın aldık, tapulu mülkümüz ama biz hiçbirşey yapamazken senin bu övdüğün devlet orman ve deniz gören yasak bölgeye peşkeş karşılığı villa blokları dikiyor biz bir tek çivi çakamıyoruz aynı bölgedeyiz dikkatine. Ayrıca artık öyle bulduğun sahipsiz araziye konmak diye birşey kalmadı İstanbul’da, aralıksız devlet uyarısı olmadan 20 yıl nereye sahipleneceksin bakalım el koyma yoıluyla. Yani biraz ufaktan atıp ufaktan küçümse bari. Belgeseli tam seyretmemişsin 250 yıllık suriçi, sulukuledeki sakinlerin durumu ne peki???? O adamlar öyle şurdan burdan kalkıp da mı gelmiş, sevgili ampul devletimiz açıkça “çingeneler defolsun gitsin politikası yaptı” oysa o yerler onlara aitti hem kültürel hem de yasal olarak, kanundaki mülkiyet esaslarını da anlatmayayım burada. Buldular gariban, saf sulukuleliyi adamlar ispat edemiyoruz diyorlar dikkat et, işlerine gelseydi öyle çok ispat vasıtası vardı ki kabul olurdu, ama yer çok değerli Sulukule’deki. Yapamazlar mıydı orayı çok güzel mis gibi bir Roman mahallesi, şöyle turistik, yooook asla böyle kültürlerin kalmasına izin vermezler o adamlar 250 senedir orada.

  Hani küçümserken, dışlarken biraz da neler olduğunu işlerin arka yüzlerini küçük insanlara her türlü defolun gidincilik yapıldığını, kodamanın yasadışılığının ise legalleştirildiğini unutma derim. Bakınız AC.RKENT olayı. Bir de bu insanlar zaten doğuda iş bulamıyorlar İstanbul’a geliyorlar 1 tane hadi olsun iki asgari ücretli işi çok görmüşsün, adam terörden kaçıyor yokluktan kaçıyor ve barınıyor diye ne ekerse onu mu biçmiş oluyor. Ali Ağa birkaç tane hayrına konut veremiyor onca yeri peşkeşle iç ederken, başının gözünün sadakası olur ama yok asıl sorun sınıf farkıyla ötelemekte….Ben dem,yorum ki kanunsuzlukla, beleşten herkes el koyduğu yere sahip olsun ama kanunlar herkese ayrı işlemesin fakire ayrı zengine ayrı orta sınıfa ayrı kanun olmaz. Öngörünüm yasağının boğazda para karşılığı kevgire döndüğünü görebilirsin, son çıkan özel yasa da Arap şeyhine çıktı hatırlarsan :)))) Yani görünüşte herkes eşit ama bazıları daha eşittir.

 29. semtsakini dedi ki:

  Şunu da ekleyeyim kimse farklı algılamasın tam 70-80 yıldır bu yukarıda bahsettiğim yerin vergilerini veriyoruz emlak, gelir, temizlik vs. vs. birsürü intikal vergilerini yeni yatırdık örneğin dedem öldüğünde :))) Bütün mahalle de bizim gibi, herkes siding’li lux apartmanlar yaptırmış, mülkiyet bize ait ama sonuçta biz de devletin sınıf farkı politikaları yüzünden aslında gecekonduyuz, bir tek çivi çakamıyoruz 50 metre yanımıza ise LÜXXX VİLLA PROJESİ DİKİLİYOR DİRKT DENİZDEN BETON YIĞINI GİBİ GÖRÜLEN. Paşabahçe’de Tekel fabrikası yıkıldı yerine ne yapılıyor LÜX 5 YILDIZLI OTELLLL. Peki seyirci33 söyle bakalım kim gecekonducu???Senin gibilerin gözünde villa tipi evi olmayan herkes gecekonducu :))) aynı bölgeye dizilerce villa konuluyor, al en yeni skandal şu anda yeni çıktı Riva ve Şile’ye tam deniz kenarına mega villa projeleri onaylandı deniz kıyısına betonu dolduracak Ali Ağa :)) Senin benim yerim olsa orada yaptırır mı dersin her türlü yasal sahiplenmen olmasına rağmen yaptırmaz. Sonuçta devlet kodaman denilen zenginleri ayrı bir yere koyuyor ve onlara farklı kanunlar uygulanıyor ve herşey heryer istersen mezarlık olsun satılık tek gerçek bu. Öylesine satılık ki yine Beykoz’dan örnek veriyorum Beykoz’dan Kavacık’a o özel sitelere yol yapmak adına koskoca mezarlık ölüleriyle birlikte kepçelerle dağıtıldı, ilk günlerde gelip geçerken görüyorduk kefenler ortalara saçılmış, kemikler yarıya bölünmüş mezarlar, ha bunu yapan kim biliyorsun işte hani bu DİNİ SİYASET YAPAN AMPUL HÜKÜMETİ. HANİ ÖLÜYE SAYGI HANİ NEREDE MEZARLARA SAYGI …. Yani herşeyleri satılık, hiçbir değere saygıları yok kısa ve öz o nedenle sen sadece adı gecekondu olan garibanları küçümseyeceğine bunlara bir iki eleştiri ver de göreyim, sıkılmış mış yok gecekondu görünce kapatmış mış, bunlar beleşçiymiş bunlar insan sevmeyen birinden çıkan peşkeşçi zihniyetin sözleri. Kanun önünde sözümona herkes eşittir ama bazıları daha eşittir:))İnsanları böcek gibi ezilecek varlıklar olarak göreceğine bir gün senin de o kitle arasına sokulacağın ihtimaline yoğunlaş bence, çünkü YETERİNCE ZENGİN DEĞİLSEN HİÇBİRİNDEN FARKIN YOK TABİ BİR DE AMPULCÜ DEĞİLSEN….

 30. at gozluksuz dedi ki:

  Is maalesef ki vatanini sevmeyen insanini koyun olarak guden yoneticilere dayanir. Secim sistemindeki bozukluk sebebiyle cahil, bilgisiz, tecrubesiz insanlar birdenbire basa gecerler ve ulkenin sonsuz kaynaklarini kendi mallari olarak gormeye baslarlar. Koltugun verdigi gucun sarhosluguyla kendilerini ulkenin sahibi sanirlar. Sadece Istanbul orneginin verildigi belgesel bugun ulkenin icinde bulundugu genel problemlerin ufacik bir bolumunun yansimasi. 1950 lerden bu yana ince ince planlanarak dis gucler tarafindan tarimi yokedilmis, uretimi durdurulmus, ciftcisi, iscisi yoksullastirilip, egitimden uzaklastirilmis, tas yiginlari arasina gomulmus bir ulkenin aci manzarasi. Artik bu ulkede ne dogal kaynaklar, ne ormanlar ne de insanlar onemlidir. Varsa yoksa bir avuc sermayedarin, bitmek bilmez acgozlulugu, para ve guc hirsi tum degerleri yikarak bir canavara donusmesi, insanliktan, cikisinin cok guzel bir ornegi anlatilmakta.
  Derim ki yerinizi koyunuzu topraginizi terketmeyiniz. Haklarinizi goc etmeden once arayiniz. Fabrikaya gitmeyiniz. Fabrikayi ayaginiza getirtiniz. Kendi yerinizin efendisi olun ki baskalari size hukmetmesin. Sonradan hem topraginizdan hem de evinizden olmak iste bu kadar kolay…

 31. at gozluksuz dedi ki:

  TARIM NERDE, NERDE URETIM, NIYE SENIN CIFTCIN ISTANBULDA!! NERDE FABRIKALARIN DOGUDA, GUNEYDOGUDA, IC ANADOLUDA, KARADENIZDE?? NASIL UYURSUN GECELERI RAHAT BIR INSANIN BILE AC, SOGUKTA , EVSIZ, CADIRLARDA!!

  1 SEHRI ALIP 10 KOPRU YAPSAN NE YAZAR??

 32. MAFO dedi ki:

  lütfen, SONUNA KADAR OKUMADAN KENDİNİZCE YORUMLAMAYIN…

  BELGESELDE GENEL OLARAK DOĞRU ŞEYLER VAR YÜZDE SEKSENİNE KATILIYORUM FAKAT YİNEDE SİYASİ MEVZUATLAR… VAR MUHAFAZEKAR KESMİN HER DÖNEMDE YAPTIĞI ŞEYLERİ KÖTÜLEME ADIANA YAPILMIŞ.;( SİYSATTE BU MEVZUATLARDA HER HÜKÜMET VE HER DEVLET HATALARDA BULUNMUŞLARDIR ,BEN İSTERDİMKİ SİYASET ÜSTÜ BİR UYANIŞ SAĞLAMAK GEREKİYOR HEM HALK HEM SİAYSET ADAMLARINI HEMDE DEVLETİ UYNDIRMAK LAZIM…
  BU GÜN DOĞRU YAPTIKLARINI ZANNDENLER ,YARINLARDA HEP YANILDIKLARINI ANLAMIŞLARDIR… AYNI BU GÜNLERİMİZİ KARARTANLAR GİBİ..

  EN BASİTİ BU KENTSELLEŞMEDE YEREL BELEDİYELER AVUÇLARINI OVUŞTURARAK, AMATÖR SAHALARA VERDİKLERİ ALANLARI OKUL BAHANESİYLE GERİ ALIP SONRADA KENTSEL DENİLİN ŞU YÜKSEK UCUBELERDEN YAPMA PEŞİNDEDİRLER.
  BU KONUYLADA İLGİLENMENİZİ İSTERİM TÜM AMATÖR STADLARI YIKMA PEŞİNDELER BEDEVA SPOR YAPAN ÇOCUKLARIMIZIN SAHALARINI KURTARMA ÇALIŞMASI İSTİYORUM SİZDEN … NEDENİYSE BELDİYEYE AİT OLAN BU ARZİLER ELLERİNDEN GİTTİ İÇİN BU PROJELERLE GERİ ALMA, CEP DOLDURMA VE BAŞBAKANA OKUL YAPMA YALAKALIĞIDIR…

 33. Edin dedi ki:

  Mükemmel bir belgesel. Çok teşekkürler.

 34. aytekin dedi ki:

  gercekten kime hizmet ettiginizi cok merak ediyorum adnan Menderes ,Ozal, erdogan ,belki siz bile farkinda degilsiniz ama sizin tek derdiniz ALLAH diger isimler bahane diger icraatlar bahane .bakin birbirinize tek ortak yaninizin ne olduguna bakin

 35. AYRTON SENNA dedi ki:

  okadar GECEKONDU yikildi yerine guzel binalar yaptildi ISTANBULLLULAR SU ICEMIYORDU SU ICIYORLAR sizin gibiler anlamas butun MEGA SEHIRLER AYNI BU KACINILMAZ BIR SON istersen yasarsin istemezsen CEK GIT GOZUM GORMESIN SIZIN GIBI SEYTANLARI

 36. hakan dedi ki:

  bazıları bu belgeseli büyük şehirde yaşama kılavuzu zannediyo heralde. Milletin anasının nasıl ağlatıldığı anlatılıyo burda kardeşim. Çok bilirmiş gibi yok ideolojik yok yanlı diye yorum yazanlar eminim ki havuzlu villalarda,lüks dairelerinde oturan ya da başına böyle şeyler gelmemiş insanlardır.

 37. ayyapim dedi ki:

  dünyanin kanunu,büyük balik kücük baligi yutar…yukarda yorumlarda hep bir hükümeti elestiri hep bir assagilama,durumdan rahatsiz olma,size söylüyorum ey bu yorumlarin sahipleri hangi zamanda,hangi ülkede,hangi yüzyilda,hangi imparotorlukta,zengin olanlar ezilmisir?…yada diger insanlarla ayni esit haklara sahip olmuslardir ..yok,bulamassin…AMERIKA dami AVRUPA dami ?yok böyle birsey..olsa olsa ecdadimiz OSMANLI zamaninda olmustur…eger HAKKININ yendigini düsünüyorsan mahkemelere müracaat edersin,yok ben ADALETE inanmiyorum dersen yarin MAHSER de o hakkini alicaksin…saygilar…

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle