VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 6.9/10 (53 votes cast)

-Tersyüz / Adaptation 2002 ABD / Türkçe Altyazılı-

IMDB Puanı: 7.8/10
Tür: Suç, Dram, Psikolojik
Yönetmen: Spike Jonze
Senaryo: Charlie Kaufman
Oyuncular: Nicolas Cage,
Meryl Streep, Chris Cooper
Müzik: Beck, Elvis Costello
Süre: 1 saat 54dk

Susan Orlean, The Orchid Thief (orkide hırsızı) adlı yeni bir kitap yazmaktadır. Charlie ve Donald Kaufman (Nicholas Cage ikiz rolde) ise bu kitabı gerçek hayatlarına uyarlamaya karar verirler. Charlie, büyük zorluklar çekerek yaşadığı gibi yazmaktadır. İkiz kardeşi Donald ise aptalca, yazdığı gibi yaşamaktadır. Susan hayat hakkında yazmakta fakat yaşayamamaktadır. John’un hayatı ise bambaşka bir kitaptır. Ve doğal adaptasyonu (evrimsel uyum sürecini) beklemektedir.

Nicolas Cage’in başrolünde oynadığı film, ikiz kardeşlerin bir kitap ekseninde gelişen hayatlarını ve çevreleriyle olan etkileşimlerini konu ediniyor. 2003 yılında OSCAR ÖDÜLÜ kazanan ve 3 dalda da aday gösterilen film, çeşitli festivallerden de toplamda 48 ödül kazanmış bir yapım. VizyonFilmizle.org olarak bu filmi sizlere altyazılı olarak sunuyor; yorumlarınızı bekliyoruz. (FİLMİ ÖNEREN İZLEYİCİMİZ: SUPPORTER)

Part 1

PARTLI İZLEME SEÇENEĞİ:

PARTLI VİDEOLAR AÇILMAZSA , diğer izleme seçeneklerini (Vkontakte, Putlocker vb) kullanabilirsiniz.

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

Part 6

Vkontakte Play’e basıp bir süre yüklenmesini bekleyin. Kesintisiz izleyebilir ve istediğiniz yerden başlatabilirsiniz.

ModoVideo

ModoVideo SİTESİNDEN HIZLI İZLEMEK İÇİN BU YAZIYA TIKLAYINIZ.


VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 6.9/10 (53 votes cast)
Tersyüz Filmi - Adaptation. izle, 6.9 out of 10 based on 53 ratings


Toplam 17 Yorum Yapılmış.

 1. Tozmik dedi ki:

  Nicolas Cage’in izlemediğim tek filmidir.ve nedense bu filmi izleyesim gelmiyor.çok sıkıcı bir filmmiş gibi hissediyorum.Nicolas Cage’in iki rolde olmasıda bunun sebeplerinden biri.7-8 yıl önce dublajlı olarak piyasaya sürülmüş bir filmi Altyazılı olarak zaten hiç izlemeye niyetim yok.İzlersem dublajlı izlerim bu filmi o kesin.ama o şekilde bile izlemeye kararsızım.O kadar çok durağan olduğu hakkında yorum duydumki insanlardan bu film hakkında o yüzden izleyesim gelmiyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -8 (from 18 votes)
 2. chowalye dedi ki:

  Harika replikleri olduğu konusunda hemen hemen izleyen herkes hem fikir;Ama ben genel olarak filmi sıkıcı buldum deyebilirim size. Şu ana kadar Nicolas Cage’nin izlediğim en kötü filmi denilebilir,her ne kadar imdb puanı 7.1 olsada bunu haketmediği aşikar…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 7 votes)
 3. Senarist dedi ki:

  Film kendi içinde birkaç katmana bölünüyor; Meryl Streep ayrı bir hikaye, Nicolas ve ikizi ayrı bir hikaye, seyrettiğimiz bu filmin senaryosunun yazılışı ayrı hikaye ve bir de filmin adına konu olan evrim teorisi ve adaptasyonla ilgili felsefi düşüncelere yer veren ayrı bir konu var. Yani izlemesi çok kolay değil, bir hayli zor. Ama senaryosunun çok katmanlılığı VE ARADA GEÇEN ÖYLE ANLAMLI VE VAROLUŞUMUZA dair cümleler filmi özel yapan nokta. Kısaca film kendi senaryosunun yazılışını filme almış. Bir başka güzel nokta da oyuncuların gerçekten yıldız olmaları..Tilda Swinton-Nicolas Cage -Chris Cooper-Meryl Streep- John Malkovich gibi harika oyuncuların renklendirdiği bir film. Yani film sadece bir Nicolas Cage filmi değil. Senaryo yazmak isteyenler bir senaryo ne sancılardan geçiyor görmek isteyenlere de ideal. Benim en etkilendiğim yerler ve konular ise insanların içsel sorgulamaları, geçmişlerine, görünümlerine takıntıları, evrimleşme çevreye uyma ile ilgili anlamlı cümlelerdi. Hani son kez söyleyeyim izlemesi gerçekten dikkat isteyen çok katmanlı senaryosuyla dikkat dağıtabilen ve sırf bu yüzden yüzeysel film izlemek isteyen izleyici tarafından sıkıcı gibi algılanabilen, felsefi konulara değinen ve yukarıdaki arkadaş gibi peşin hükümlülerin izlememesi gereken bir film. John Malkovich olmak filminin setinde başlıyor film yani en az onun kadar uçuk yanları var :) Admin teşekkürler….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +8 (from 10 votes)
 4. Tozmik dedi ki:

  John Malkovich Olmak harika bir filmdi.Senarist onun kadar iyi diyosan izleyebilirim.ama aynı türde değiller sanırım.o fantastik bir filmdi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 9 votes)
 5. Senarist dedi ki:

  Tozmik istediğini izleyebilirsin… John Malkovich’le aynı, tamamen aynı demedim zaten, onun gibi uçuk tarafları var en azından zihinsel anlamda neredeyse çıldıracak bir yazar var. Tozmik siz kendi önerdiğiniz filmleri bile sonuna kadar izlemiyorsunuz ki, hatta bazıları hakkında hiç fikriniz yok ona rağmen filmi hiç beğenmedim diyebiliyorsunuz bunu yorumlarınızdan açıkça görüyoruz…Bazı filmler tamamen sonlarıyla olaya damga vuruyor oysa. Siz en baştan tamamen duyumlarla filmi kestirip atmışsınız izlemeden. Ben ne kötü filmler izledim de yine de böyle yorumlar yapamıyorum doğrusu, en azından izlemeden yapmıyorum. Yoksa istediğinizi izleyin ya da izlemeyin bu biraz da tercih, zevk, anlama isteği ile alakalı bir durum. Ama baştan önyargı yapmaya anlam veremiyorum sadece onu belirteyim. İzleyicinin türüne göre sıkıcı da gelebilir çok aydınlatıcı, psikolojik-felsefi anlamda çok geliştirici de.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 12 votes)
 6. burus li dedi ki:

  Yazarlık bilinmeyene yapılan bir yolculuktur,” repliği ile daha on birinci dakikadan edebiyat severleri yakalayan bir film. Nikılıs Keyç sürükleyici aksiyon filmlerinden vazgeçip delicesine edebiyata sarmış. Bu onu birkaç on yıl ihtiyarlatmış. Dedeye dönmüş Niko.

  Nico baktı tek kişi idare edemeyecek bir de tek yumurta ikizini koymuş filme. Böylece kotarılıyor yalnız şövalyenin ağır yükü. Yardımcı baş rol yine kendisi.

  Dünyanın devam etmesinin ve hayatlarımızın sağlıklı bir şekilde sürmesinin bitkilerle olacağına kafa yorulup duruluyor. Gafalaa yanyo. Darwin aşağı, Darwin yukarı, Orkide sağa, Orkide sola takılıyorlar sürekli. Çiçek, böcekle sevişiyor, polenleniyor gönüller ve dediğim gibi gafalaa hiç soğumayo sevgili izleyiciler. Acı gerçek şu ki, bitkiler hakkında hiçbir şey bilmiyorum ve asıl önemli nokta, şimdiye kadar doğaya hiç kalıcı zarar vermedim. Oturdum evimde efendi efendi. Ama bu bilgiç insanlar afedersiniz toprak beller gibi belliyorlar doğayı.

  The Orchid Thief kitabını okuyan Niko’nun da haliyle gafalaa yanyo, yanım yanım yanyo! Abazalık çekmeye başlayan Niko, aradığı aşkı hemen hemen her yerde bulabilecek kıvama geliyor.

  Bitkiler hiç değişmiyorlar. Adaptasyon onlar için derin ve değişmeyen bir süreç. Bunun nedeni, bitkilerin hafızaları olmamasından öte geliyor. Takılacakları bir şey yok, her seferinde bir sonraki adıma geçiyorlar.

  Annesini ve dayısını bir trafik kazasında öldüren Seracı Adamın karısı da bu kaza neticesinde üç hafta kadar komada kalıyor. Ve bilinci yerine gelince de hemen Seracı Adamı boşuyor. “Ben de ölümün kıyısına gelseydim, evliliğimi bitirirdim. Çünkü bunu yapmaya hakkım olur. Ölümün kıyısına geldiysen, kimse seni yargılayamaz, ” diyor bir diğer kadın oyuncu. Bu sayede enteresan bir derinlik kazanıyor filmimiz.

  Kolayca görülebildiği gibi filmdeki ikizlerin tek sorunu aynı evde yaşamak zorunda kalmaları. Onlar ayrı ayrı yaşasalar hayatları çok daha verimli olacak, fakat senarist böyle bir şeyi istememiş ki, film çıkmaza süreklensin ve dertler derya olsun, izleyici sıkılsın uzun süre.

  Niko, editörlüğünü yaptığı yazar tarafından tuhaf bir pusuya düşürülüyor. Gafalaa yanmağa başlıyor. Başarısızca kendini savunmaya çalışan Niko ve ikizi Fiko, tüm rezilliklerini ön plana sürüyor.

  Fiko’dan laf geliyor, “Sevdiğin şeyi istersin, seni seven şeyi değil.” Fiko sonrasında bu lafı ettiğine edeceğine pişman oluyor hacı. Allah bin türlü belasını veriyor Fiko’nun. Bi’ fena oluyor.

  Dünyanın en sinir bozucu yazar kadın rolü bu filmde. Yemin ediyorum ne insan hakları kalıyor, ne kadın hakları, o kadını tek bir yağmur damlasıyla boğmak geliyor tüm izleyicilerin içinden.

  Film bittiğinde ise hem teröre, hem depreme adapte olmuş oluyoruz.

  Hayatımda izlediğim en gereksiz en saçma sapan film senarist arkadaş neresinden izledi anlamadım bu kadar yorum yapılacak ve övülecek bir film değil hatta hiç değil,böyle feslefik film yorumlayanlara aldanmayın uzak durun bu filmden …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 9 votes)
 7. faran10 dedi ki:

  donnie darko ve stalker(iz sürücü ) bunları izleyin

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 8. Tozmik dedi ki:

  Kendi önerdiğim filmlerden izlemediğim tek film Survive Style 5+ oda öneri değildi zaten.istekti.yorumda bunu belirtmiştim.Eksi puan alanların bile hepsini izledim.Macar yapımı Kontroll filmi konusunda mesela eksi puan almasına rağmen hala iyi film olduğu konusundaki görüşümden taviz vermiyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -5 (from 7 votes)
 9. redbull71 dedi ki:

  GÜZEL FİLM SEYREDİN,TŞK ADMİN:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 10. karate kid :) dedi ki:

  Evet evet Tozmik belli oluyor senin şahsına münhasır egosantrik kişiliğin nedeniyle “he he” “hı hı” diyorum, uzun süredir hem filmleri hem yorumları takip eden birisi olarak çoğu filmden, önerinden bihabersin sadece o bahsettiğin film değildi bu bir gerçek, çoğunu ne izliyorsun ne konu derinliğini kavrayabiliyorsun. Brus Li’nin de kafası güzel galiba tarzından belli oluyor:)) Komik adam velhasıl…bir de aynen tüm filmi geçmeseymiş güzel olurmuş.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 11. Tozmik dedi ki:

  dediğin şu bakımdan doğru %75’i öneri %25’i istek yayınlanan filmlerin.yani %25’i daha önceden izlemediğim filmler oluyor.ama yayınlandıktan sonra onlarıda izliyorum.ama survive style 5+’yı beğenmediğim için yarıda kestim.ben bunu kabul ediyorum zaten 100 defa söledim.%25’i önceden izlemediğim filmler oluyor diye.görmedin herhalde o yorumumu yada işine gelmiyor.imbd notu 7 ve üzeri filmleri genel olarak öneriyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 5 votes)
 12. sel dedi ki:

  Berbat bir film. izleyenlerin zekasına hakaret eden bir film, insana ” Bir dışkı sadece onu bir sanatçı yaptı diye sanattır denemez” cümlesini telaffuz ettiren bir film…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 13. Filmde anafikir hiçbirşeyin göründüğü gibi olmadığı ve göründüğü gibi kalmayacağı. Sırf bunu anlatması bile güzeldi, farklıydı. Meryl Streep değişti, hayalet orkide hem değişti hem bulunma amacı farklılaştı, iyi adam iyi sevgili değişti, senarist ikizler değişti(ama makyajları iğrençti keşke o da değişseydi saçları falan :))….Orkideyle kafayı bozmuşlar kafalar yanyoo diyen basit algılı zihniyet bu kadarını göremezdi zaten. Olay orkide veya Meryl Streep, Nikılıs’ın çıldırışı değil asıl konu evrim-değişim-aynı kalmamak-bakış açılarımızın bile hep değişebileceği, birşeye farklı açılardan bakıldığında aslının çok farklı görünebileceği, hiçbirşeyi boş bir idealleştirme romantikleştirme derdine düşmememiz gerektiği çünkü o şeyin hep değişeceği, ortama uyum sağlamak ve bunun doğanın, yaşamın asıl şifresi olduğu. Bunu çıldırma eşiğindeki bir senaristin gel-git akıl yürütmeleriyle anlatmaları ise genel izleyiciye hitap etmeyen yönü. O nedenle filmi anlamayanlara, anlamak istemeyenlere de saygım var, filmde tek beğenmediğim Nicolas’ın plastik makyajı ve saçları…:) Mide bulandırıcı yönü o :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 14. burus li dedi ki:

  uyum-evrim-değişim ben film yorumcularının ”SABRİ REİS” iyim,yorumlarım kale hariç her yere gider,nabalım algılama sistemimiz bozuk gafam yanyoooooo :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 15. Yetkin dedi ki:

  Psikolojik filme iyi bir örnek denilebilir. Tabii biz amerikalılar bu anlatış biçimini pek anlamıyoruz.
  Türkçesi bkz. : Yeraltı

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 16. MATU dedi ki:

  Başlarda filmin beni yakalamadğını düşüürken birden içinde hissetdim kendimi,tüm gel gitlerimizle ilintili güzel bir filmdi diyebilirim kendi adıma ben seyredin derim ,tabi bence.Öneren ve yayınlıyana tşk.ler!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 17. GK dedi ki:

  Bu filmin kalitesi ne arkadas, dalga mi geciyorsunuz? 360p nedir?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle

Kapat [ x ]