VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 8.2/10 (284 votes cast)

-Morgan Freeman ile Evrenin Sırları / Through the Wormhole: Is There a Creator? 2010 ABD / TÜRKÇE DUBLAJ-

IMDB Puanı: 7.8/10
Tür: Belgesel, Gizem, Aile
Yönetmen: Morgan Freeman
Oyuncular: Morgan Freeman,
Janna Levin, Garrett Lisi
Süre: 44 dakika

Morgan Freeman’ın seri halinde Discovery Channel kanalında çektiği ve bilim insanlarının öncülüğünde hazırladığı program olan Evrenin Sırları oldukça ilgi gören bir yapım (yurtdışında).
Bir çok bölüm halinde çekilen ve bunlardan birisi olan Is There a God (1. bölüm) kısmını sizlere Türkçe Dublajlı sunuyor; yorumlarınızı bekliyoruz. İyi seyirler.

Daily Motion Play’e basıp bir süre yüklenmesini bekleyin. Kesintisiz izleyebilir ve istediğiniz yerden başlatabilirsiniz.

Youtube HD

VN:F [1.9.22_1171]
BU FİLME KAC YILDIZ VERİRSİNİZ?
Rating: 8.2/10 (284 votes cast)
Morgan Freeman ile Evrenin Sırları izle, 8.2 out of 10 based on 284 ratings


Toplam 98 Yorum Yapılmış.

 1. Ebru dedi ki:

  Tanrının varlığını ispat edebilirmisin? Kuşlara bak ağaçlara bak insan vücuduna bak diyerek tanrının varlığını kabul etmek bir şeye kendini inandırmaya zorlamak demektir. Kaldıki tanrı varsada senin ona kulluk etmesine ihtiyacımı var? Madem bahsettiğin gibi tanrı bu kadar kendi varlığını kabul edilmesini kendine bu kadar hizmet edilmesini istiyor tanrı bu kadar bencilmi?

  Din bir kültürdür. Bunu artık anlayın. Hangi ülkede doğdu iseniz o ülkenin inancına sahipsiniz. Bugün herkez dyorki islamiyet en mücizevi inanç. Rusyada doğmuş olan en mücizevi inanç ortodoks hristiyanlık, italyadaki katolik, almanyanın yarısı protestan hristiyanlık. , uzak doğudaki budizm, hatta yeni yeni yüzlerce değşşik inancı insanlar en mükemmel olarak görüyor.

  Herkezin inancı diğerlerinden üstün. Sen nerede doğdu isen anan baban ne ise inancında budur. Bunun başka birşeyle alakası yok.

  Sen daha 7 yaşında iken dünyadan haberin yok iken gelipte seni sünnet ettiler. Sen daha 5 yaşında iken kendine müslüman yada hristiyan diyordun.

  Bu sadece dinde değil . Bakın gençliğinizde sosyalizmi savunursunuz Bu sizi bir hayat götürür, islamcı olursunuz bir ömür götürür,Milliyetçisindir bir ömür götürür, Doğa seversindir, hayvan seversindir bu seni bir ömür götürür.

  Nadir olarak zaman içinde erezyona ugrarsın uğrasan bile gene gene bazı şeyler sende kalır.

  Din ise dahada yüksek seviyelerde kalıntı bırakır. Ben tanrıya inanıyorum. Lakin tanrının peygamberleri olduguna inanmıyorum. Tanrının peygamber göndermeyede ihtiyacı yok.

  Tanrının ona kimsenin kulluk etmesinede ihtiyacı yok.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +21 (from 107 votes)
  • ado34 dedi ki:

   insanlar oldukten sonra yokolmaktan korktukları için bir tanrıya ihtiyaç duymuştur hep, brirleride insanların bu zayıflıklarını cok güzel kullanmıştır. keşke tanrı varolsaydıda bu kadar cinayet, zulüm savaş, kan, goz yaşı olmasaydı. hele dinlere ne demeli!!! dinler başlıbasına savaş sebebi varlıklarıyla

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. xxx dedi ki:

  peygambere inanmayan tanrıya nasıl inanır? ne kendini ne baskasını kandır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -34 (from 58 votes)
 3. Yusuf dedi ki:

  :)) Allah’ın zaten senin onu tanımana ihtiyacıda yok o seni özgür bıraktı kendi seçimini yapman için,ancak şunuda söylüyor;

  Sebe Süresi 6. ayet ;
  Ve kendilerine ilim verilenler, sana Rabbinden indirilenin hak olduğunu ve onun Azîz (ve) Hamîd Olan’ın (Allah’ın) yoluna (Allah’a ulaştıran Sıratı Mustakîm’e) hidayet ettiğini (ulaştırdığını) görüyorlar.

  Bu ayet 1400 yıl öncesine ait.Ve ilim’in ampül bile yakamadığı,insanların verem,grip vs.den öldüğü zamanlarda ALLAH İLİM İLE UĞRAŞANLARIN İLİM SAYESİNDE ALLAH’ın VARLIĞINI ALGILAMASINA YARDIMCI OLDUĞUNU SÖYLÜYOR… Tabi şartlanmamış beyinler için…Günümüzde Fizik ,Kimya ve Biyoloji ile ilgilenen bilim adamlarının arasında ateist kalmadı bile…En büyük Fizikçi Aynştayn bile Allah’ın varlığına inanıyorken kendine bilimi kalkan olarak kullananların vay haline…

  Ben kuşlara bakarak değil bilime bakarak İnanıyorum Allah’a , çünkü bilim’in 1500 küsürlü yıllarda öğrendiği dünyanın yuvarlak oluşunu Kuran-i Kerim’de Allah 1400 yıl önce söylemiş..Bing Bang’i ,Tatlı ve Tuzlu olarak suyun ikiye ayrıldığını ve bunların karışmadığını! Dünyadaki tüm canlıların sudan yaratıldığını,Kuran-i Kerim 1400 yıl önce söylerken Bilim bunları daha yeni yeni ortaya çıkardı…Din Kültür değildir İNANÇ’tır.Sen bana diyorsun ki aileden gördüğün için kültür bu?? ben de sana aklı başında biri oalrak diyorum ki ARAŞTIRDIM! VE ÖYLE İNANDIM! Bir insan hiçbirşey bilmeyen bir kabilede yetişince bir yaratanın ondan daha büyük bir gücün olduğuna doğal olarak inanır! Şamanizm,Put perestlik buna örnektir.Buda insanın doğasında zayıflığını kabul ettiğini gösterir.Cahil yada okumamış diyerek işin içinden çıkabilirsiniz , bilim şemsiyesi altında kendinizi haklı görebilirsiniz.Ama bir insan’ın organlarının nasıl çalıştığını? Hiç bir biyolojik sebebi yokken insanın neden öldüğünü anlamdıramazsınız.Şuna inanırsınız teknolojimiz daha gelişmemiş?Bilim ilerledikçe cevabı bulunacak…Ancak onun hakkında da Kuran-i Kerimde bahsediliyor;

  İsa Suresi 85.Ayet;
  Ey Muhammed! Sana ruhtan soruyorlar. De ki: “Ruh Rabbimin bildiği bir iştir ve size ilimden ancak az bir şey verilmiştir.”

  Allah’ın ihtiyacı yok ancak imân etmeni istiyor eğer bir yaratıcının olduğuna inanıyorsan bunu dos doğru yap diyor! Allah var ancak Peygamberi yok diyorsan imanın’ın zayıf olduğunun göstergesidir.Bunu ben yargılayamam Allah ile senin aranda..Ama yanlış düşünüyorsun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 62 votes)
 4. Yusuf dedi ki:

  Mesut Arkadaşım;

  Sorgulamak ayrı ancak senin yaptığın ap ayrı, benim yorumlarımda kendine inceden ” Cahil ” dememi anlamdırman gibi senin ve üsteki aklımda olmayan bir arkadaşında benim inandığıma ve saygı gösterdiğim Peygamberim hakkında Ahlaksız’a kadar getirmenizide ben anlamlandırdım çünkü yaptığın açık şekilde budur ve bunuda küfür olarak algılarım…

  Ben beni öldürmek üzere olan birine ondan önce hamle yapıp kendimi korumak adına onu öldürürsem ve sen sadece benim hamle yaptığım anı görürsen kim suçlu? Bu örnekteki mantığa benziyor bizim konuşmamız. Sen sadece kendi gördüğün alan üzerinden yargılarda bulunuyorsun…

  Evet en başta ki gibi kendinize çıkar yol için Kuran-i Kerim’i seçmişsiniz eğer onda açık bulursak biz haklıyıza kadar gelmişsiniz ancak şunu bilmek gerekir beni yanlış anlamanı istemem ama sen ve senden daha zeki Ateist öncülerinin bile bulabildikleri bir açık yok.Sadece insani konuları kendinize göre yorumluyorsunuz yazımda belirttiğim gibi.

  Nisa Suresi 127. Ayet-
  “Kadınlar hakkında senden fetva isterler. De ki: Onlar hakkındaki fetvayı size Allah veriyor: Yazılmış hakları olan mirası kendilerine vermediğiniz ve nikahlanmayı istemediğiniz öksüz kızlar ve zavallı çocuklara ve bir de yetimlere adaletle davranmanız hakkında Kitap’ta size okunan âyetler vardır. Sizin her yaptığınız iyiliği, muhakkak Allah bilir.”

  Evet Erkek üstünlüğü var islamda ancak siz bunu kendi açınızdan kadını ezmek olarak görüyorsunuz.Ama unuttuğunuz şey Kuran-i Kerim’in insan ilişkilerinde tamamen Güzel Ahlak üzerine öğütler verdiğidir.Eğer bir mümin Kuran-i Kerimi tam anlamıyla anlamışsa (Onun karısıda) Zaten ortada bir zulüm yahut senin anlattığın gibi bir ezilme söz konusu değil kaldı ki;

  Nisa 34. Ayet – “Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.”

  Sana bulduğun kadını döv ez yahut kır/dök demiyor.Allah diyorki fenalık yapan(Başka erkeklere bakan vs. , Kocasının sözünden çıkan onu dinlemeyen) Önce öğüt ver sonra yatağını ayır oda yetmezse dövebilirsin diyor.Arap halkının sapkınlığını kendin söylüyorsun DİRİ DİRİ KIZ ÇOCUKLARINI TOPRAĞA GÖMEN BİR MİLLETE ALLAH FENALIK YAPAN KADINA BİLE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAMADAN ÖNCE İKİ KEZ UYARMANI EMREDİYOR.Evli bir adamın karısının başka bir adamla kendi rızası olmadan görüştüğü görse bile direk dövemez tabi gerçek inanan biri ise…Uyarır ve hala kadın gidip görüşse bile döv demiyor…Artık son çare boşamak istemeyen erkek gidip döver…

  “Anne cennet kapılarının ortasındadır.” (İbn Hanbel, V, 198);

  “Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihad, 6)

  Bana ozamanda hangi avrupa devletinin ANNELER için söylenen sözü Kadınların geneli için üsteki korumayı sağladığını gösterebilirsin? Bizans-Roma vb. diğer Avrupa devletlerinin o zamanlarda nasıl olduğunu benden daha iyi biliyorsundur heralde…

  Nisa Suresi 124.Ayet
  “Erkek veya kadın, mümin olarak kim yararlı işler yaparsa, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar da haksızlığa uğratılmazlar.”(Nisa, 4/124)

  Sen dünyevi olarak düşündüğün için anlayamazsın bazı şeyleri

  Sigaradan örnek vermişsin,M.ö pramitlerden bahsetmişsin.

  Sigara için şunu söyleyeyim o dayak’ı atan bir kişi için TÜM İSLAM ALEMİNİ suçlar tarzda yazman ne kadar mantıklı? Diyanet bunu kınamakla mı görevli? Eğer Devletimiz İslami kurallara göre yönetilmesini istiyorsan birşey diyemem ama şuan HUKUK devletiyiz.Diyanet her olay için bir bildiri yahut kınama yayımlasaydı çıkıp şeriat mı geliyor diyecektiniz bu seferde.Kaldı ki Diyanet’in bunu kınamasına gerek de yok Müslüman olan herkes o dayak atan(lar)ın zaten akli dengesinin o an için yerinde olmadığını biliyor.Bu neye geliyor biliyormusun? Canlı bombalarında bunu islam Dini adı altında yaptığına inanmak gibi birşey…Herşeyi geçtim oruç tuttunmu hiç? Yada uzun süreli açlık çektinmi? Sigara içip oruç tutmaya çalışan biri için empati kurmayı denedin mi yada? Sigara içmiyorum ancak içen arkadaşlarımın en ufak iş aralarında bile dışarı sigara içmeye kaçmaları bu soğukta nasıl bir bağımlılık olduğunun göstergesi ve bunu 1 saat aralıklarla can atarak yapmaları.Oruç tutan için 10 küsür saat sigarasızlık artık ne anlama geldiğini biraz hayal et.Tabiki dövmelerini tasvip etmiyorum ancak saygısızlık olduğu konusunda hem fikirim.Sen benim oruç tuttuğumu bilerek önümde sıcaklığın 30 derece olduğu yaz ayında kalkıp soğuk suyu lıkır lıkır içebilirmisin? Eğer içebilirsen bu saygısızlığı yaparsan benimde sana yumruk atma saygısızlığını göstermemi ayıplayamazsın…

  Pramit , Astro bilimci yada gelişmiş dediğin medeniyetlerin sana bugün bilimin daha yeni bulduğu şeyler hakkında önceden bahsettiği birşey varmı? Yani onlar hakkında kesin kanıt olabilecek bir delili? Yazılı yada temsili ? Eğer varsa tamam, ama sen onlar gelişmiş ve akıllıydı diyorsun o kadar akıllı insanlar arkalarında kalıcı miras bırakmayı kuşaktan kuşağa iletmeyi düşünemediler mi?

  Savaş konusu apayrı bir olay , İslam dini SAPKINLIĞI BİTİRMEK üzerine indirilmiştir zaten.O ayetleri bunu göz önüne alarak tekrar okumalısın ki yine aynı şeyi söyliyeceğim İYİ AHLAKLI İNSAN TOPLULUĞUNUN YAPTIĞI SAVAŞ ONA GÖRE OLUR! Yani önüne geleni öldürme ile değil kendisine tehdit oluşturanlar ile Din’ine düşmanlık besleyenler ile savaşmasıdır…Onun haricinde Dini yaymak için öldürmek emredilmiyor.Sen koca bir konuyu tek bir ayet ile açıklıyorsun ama Kuran-i Kerim BİR BÜTÜN’dür ve yarım bir inanç olmaz…

  Hz.Aişe ile nikah’ı 9 yaşında Evlendiğinde ise en az 17 yaşında idi lütfen doğru bilgi verelim ve bu Allah’u tealanın emri ile gerçeklemiş bir nikah ve ardından uzun süre sonra evlilik.Bu konuyu kendinize göre sorguluyorsunuz ancak Allah’a bile inanmayan birisinin Allah’ın emridir dediğim birşeyi mantıklı görmesinide beklemiyorum… Dediğim gibi kız çocukları diri diri gömüldüğü bir zamanı bugünün ahlak bilinci ile yargılamak gerçek ve mantık dışıdır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 34 votes)
  • harun canbay dedi ki:

   bulurlar arkadaş tabiiki bulurlar zira elmalılı hamdi ve bunun iz düşümünde çevirisi olan kuran larda çok rahat bulurlar aynı konular bizede tezat geliyor ama biz vardır bir hikmet diye saygı ve korkudan geri çekiliyoruz. aslında bir çok konu bizim tercümeden okuduğumuz gibi değil. mevcut tercümelerin geneli burda senin tartıştığın tipler gibi dinsizleri veya inanlardansa kafa karışıklıkları yapıyor. daha uzun bahsetmemek için ziraçok uzun sürer tavsiyem “kuran ışığında doğru bildiğimiz yanlışlar” isimli kitabı okumanı tavsiye ederim. ha buradakilere gelirsek onlara cevap vermek için isteğini anlıyorum çok doğal bir tepki ama şunuda unutma: eğer haklılığını kanıtlayabilseydi, büyük ihtimalle beyninin tamamına yakın bölümü aktif olan SAV efendimiz akrabalarını inandırırdı. bence bırak kendi aydınlıklarının foseptiğinde otursunlar, aşağı indiklerinde birileri anlatır onlara hanyayı konyayı. ayrıca bazılarıda gerçekten çok acınası yazılar yazık!

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Dunyadan bırı dedi ki:

  diyelimki tanrı yok. Inanın ozaman ınsanın ınsanı yok etmesınınde onunde hıc bır engel yok ! Sayet tanrı yok dıyebılseydım hıc bır ınsanın yasamasına ızın vermezdım. Yada bana yararı olmayan hıc bır varlıgın ! Oldugumde yok olacaksam sızın le kardesımle annemle babamla ne ısım var kı benım. Kımseı dusunmezdım sadece ve sadece kendımı dusunurdum. Yenı dogmus bır bebegın bıle gozunun yasına bakmazdım aglıyor benı rahatsız edıyor dıye cok rahatca onu oldurebılırdım. Bana ne kı benım bebegım mı vs vs. Bunlar olmuyorsa ınanın tanrı var ! Cırpının durun o var yada yok dıye kanıtlamaya. Zaten kanıtlayabıldıgınız anda bu dunyanın hıc bır kıymetı kalmayacak. Belkıde ınsan kanıtladıgı anda o meshur kıyamet kopacak velhasıl öleceksiniz ve bunu kendi gözşerinizle göreceksizin! KACIS YOK… Yok dıyerek bu dunyada rahat edıp onu bunu becerıp veya becerılıp parayı har vurup harman savurup onu bunu oldurup veya yasatıp huzur bulmak yok !!! Veya ınanıp tamam ben cennete gıdecegım dıyebılmek yok DAIMI BIR RAHATSIZLIK HUZURSUZLUK BILINMEYENE GOMULUP GITMEK VAR ASLAAAA INSANA RAHAT YOK. Patates kızartması cok guzeldır ama kanser yapabılırmıs sıgara keza oyle ıckı de. Dıkkat edın hos olan herseyyy ya gunah ya saglıksız ya o ya bu. INSANA RAHAT YOK !!! NEDEN BILIYORMUSUNUZ. Cunku ınsan a rahat verıldı hersey verıldı denıldıkı su elmayı yeme gerı ne ıstıyorsan yap ! Ama ınsan yedı. Hepınız sımdı ugrasıp durun bunun ıcın….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -16 (from 32 votes)
 6. DALKILIÇ dedi ki:

  Merhaba bu ateist yorumda nereden çıktı okadar yazmışsın ebru arkadaş yazık tanrı dediğin ki o ALLAH cc dir tanrı sözcüğü onu anlatmaya az kalır yoksa ki bu saçmalık, yanılsama ve perişanlıktan başka birşey değil etrafa bakmana gerek yok aynada kendine bak eğer herşey evrimse ve tesadüften ibaretse neden ellerimi 5 parmalıda 15 parmaklı değil burnumuz neden en önemli yerdede arkamızda değil neden kulaklarımız ayaklarımızda değiil de şekli itibarı ile bulunması gereken yerde, iç organlarımız neden hepimizin farklı yerlerde değil hiiçbirşey tesadüf değildir herşeyin bir amacı vardır, tıpkı bizim yaşama amacımızın olduğu gibi bağışıklık sistemimizii bir düşünün mesela en can alıcı örnek hiç mikroskopta ALLAH’ın izniyle oluşmamıza sebep olan sperm hücrelerini gördünüz mü? Hiç kemik yappısına dikkat ettiniz mi bunlar tesadüf değil. Peki sınırsız uzay boşluğu o gezegenler neden dünyamız pat diye düşmüyor neden güneş bizi yakmıyor ki 1 cm yaklaşması yeter bunun için neden Neptün gelip pat diye atlas okyanısına düşmüyor mayetik alan dicekseniz onu yaradanda ALLAH’tır onun herşeye güücü yeter. ALLAH ‘ı anlatmaya kelime yetmez kullandığımız allfabeler tükenir kalır seni, bizi yaradıp kendi nurundan üfleyen ve hepimizde ondan bir parçanın bulunduğu (merhamet, birşeyler yapabilme yetisi) ALLAH ‘a hamd olsun lütfen biraz daha dikkatle düşünün karar sizlerindir kimse zorla bir şeye inanamaz ancak haksızlık yapmayalım lütfen. Yorum yapan arkadaşlarım Kullandığı isim gibi düşünceleride güzel YUSUF kardeşime sonsuz katılıyorum. İyi seyirler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -16 (from 34 votes)
 7. Mesut dedi ki:

  Yusuf bu mevzuyu uzatmak istemediğimi ve devam etmeyeceğimi yazdım. Boşa harcıyacak vaktim yok benim. Tek kelime ile sana şunu diyeyim. Bana okuduğun hikaye . O okuduklarına sen inan . Bu insan oğlu ne nankördür. Her dönem tanrılar yaratmış ihanet etmiştir. Zeusa tapmıştır , ra ya tapmıştır. İnsanoğlu için hep tanrılar vardır. Ve olmayada devam edecektir.
  Aişe ile evlendiğinde 9 yaşındaydı senin inanmak istediğin 17 yaş hikayesini biliyorum. Bu hikaye uydurulmuş hiç bir kaynağı olmayan bir yalan.
  Bana 1 tane hadis göster? Ben sana hadisle cevap veriyorum yAlan diyorsun .
  Sen müslümansın ama hadise inanmıyorsun öylemi?
  Muhammed’in en küçük karısı Aişe’dir. Muhammed 52 yaşında iken, 9 yaşında olan Aişe ile gerdeğe girmiştir (Aişe, Muhammed ile evlendiğinde 6 yaşında idi (Bkz:Buhari, e’s Sahih, Kitabu Menakıbı’l-Ensar/44; Tecrid, Hadis no:1553; Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikah/69, Hadis no:1422) ,demek ki 3 yıl beklenilmiş).Bunun üzerine, islam hukuku bundan bir sonuç çıkarıyor ve “9 yaşındaki bir kız, “müştehat” (şehvete konu olabilecek çagda sayılır) deniyor. Ve de bu nedenle, bir erkeğin 9 yaşındaki bır kızla evlenebileceğini bildiriyor bır fıkıh hükmü olarak(Bkz:Muhammed Ali Tehanevi, Keşşafu ıstılaha-tı’l-Fünun,1/788).
  M. Sofuoğlu (Cilt 4, Syf – 318,319)
  Sahih-i Müslim ve Tercümesi
  Babanın Küçük Bakire Kızı Evlendirmesi Babı
  1422…….: Aişe şöyle dedi: Ben altı yaşımda iken Resulullah beni (nişan) akdi yaptı. (Üç yıl sonra) ben dokuz yaşında bir kız iken de benimle evlendi. Aişe dedi ki: Biz Medine’ye geldik. Akabinde ben bir ay sıtmaya tutuldum, hummanın şiddetinden saçım döküldü. (Hastalıktan kurtulunca) saçım gürleşti ve omuzlarıma kadar uzadı. Bir kere ben arkadaşlarımla beraber bir salıncak üzerinde oynarken annem Ummu Ruman bana doğru geldi ve beni çağırdı. Ben de annemin yanına geldim. Benden ne isteyeceğini bilmiyordum. Annem elimden tuttu sonunda beni evin kapısı önünde durdurdu. Bende yorgunluktan dolayı “heh, heh” diyerek kaba kaba soluyordum. Nihayet derin derin soluyuşum geçti. Sonra beni eve soktu. Evde Ensar’dan birtakım kadınlarla karşılaştım. Bu kadınlar: Hayır ve bereket üzere, en hayırlı kısmete dediler. Annem beni bu kadınlara teslim etti. Onlar da başımı yıkadılar ve üstümü başımı düzelttiler. Duha vaktinde Resulullah’ı habersizce görmekten başka beni hiçbir şey heyecanlandırmadı. Akabinde Ensar kadınları beni Resulullah’a teslim ettiler.
  Aişe: Peygamber beni altı yaşında bir kız iken akid yaptı, dokuz yaşında bir kız iken de benimle evlendi demiştir.
  Ma’mer, Zuhri’den, o da Urve’den, o da Aişe’den haber verdi ki: Peygamber Aişe’yi yedi yaşında bir kız iken akid yaptı, dokuz yaşında ve oyuncakları beraber iken de evlendi ve nihayet Aişe on sekiz yaşında bulunduğu sırada Resulullah vefat etti.
  Aişe şöyle demiştir: Resulullah Aişe’yi altı yaşında iken akid yaptı. Aişe dokuz yaşında bir kız iken Resulullah’ın evine gidip zifaf oldu. On sekizlik bir kadın iken de Resulullah vefat etti.
  6542 – Abdullah İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe radıyallahu anha ile yedi yaşında iken onunla nikahlandı, dokuz yaşında iken zifaf yaptı. Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe onsekiz yaşlarında iken vefat etti”
  5607 – Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm benimle Şevvâl’de nikâh yapmıştı. Şevvâl’de gerdek yaptı. Yanında hangi kadını benden daha bahtlı idi?” (Urve der ki: “Hz. Aişe radıyallahu anhâ) yakınlarından olan kadınları şevvâl ayında gerdeğe sokmayı müstehab addederdi.”
  Müslim, Nikah 73, (1423);
  Tirmizi, Nikah 9, (1093);
  Nesai, Nikah 77, (6, 130).
  5575 – Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine’ye geldik. Benî’l-Hâris İbnu’l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (İyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Rumân, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, Ensârdan bir grup kadın vardı. “Hayırlı, bereketli olsun!”, “Uğurlu mübarek olsun!” diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık-kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, (kuşluk vakti aniden) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm(ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O’na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim.”
  Buhari, Nikâh 38, 39, 57, 59, 61;
  Müslim, Nikah 69, (1422);
  Ebu Dâvud, Nikâh 34, (2121); Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937);
  Nesai, Nikah 29, (6, 82).
  5574 – Urve merhum, Hz. Aişe radıyallahu anhâ’dan şunu nakletmiştir: “Hz. Peygamber aleyhissalâtu vesselâm bana dedi ki: “Rüyamda sen bana üç gece gösterildin: Melek seni bana bir ipek parçası içerisinde getirdi ve “Bu senin zevcendir, aç onu!” dedi. Ben de açtım, içindeki sendin. Ben: “Bu rüya Allah katından ise, onu gerçekleştirecektir” dedim.”
  Buhari, Nikâh 9, 35, Ta’bîr 20, 21;
  Müslim, Fezâilu’s-Sahâbe 79;
  Tirmizi, Menakıb (3875).
  4448 – Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “”Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın hanımlarından hiçbirine, Hz. Hatice radıyallahu anha’ya karşı duyduğum kıskançlığı hiç duymadım. Halbuki onu hiç görmüşlüğüm de yok. Ancak, Aleyhissalatu vesselam onun yâdını çok yapardı. Ne zaman bir koyun kesip parçalara ayırsa Hatice’nin dostlarına da gönderirdi. Bazan ona: “Sanki dünyada Hatice’den başka kadın yok!” derdim de bana: “(Onun gibisi var mıydı, o şöyleydi, o böyleydi..! (Öbür kadınlar beni çocuktan mahrum ederken) benim çocuklarım ondan oldu” diye karşılık verirdi. (Hz. Aişe derki: İçinden ” Bir daha Hatice hakkında kötü söz söylemeyeceğim” dedim).” Hz. Aişe devamla der ki: “”Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, Hatice’den üç yıl sonra benimle evlendi.”
  Buhari, Menakıbu’l-Ensar 20, Nikah 108, Edeb 73, Tevhid 32;
  Müslim, Fezailu’s-Sahabe 73, 74, 77, 78, (2434, 2435, 2436, 2437);
  Tirmizi, Menakıb, (3885, 3886).
  6577 – Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam’ın yanında iken bebeklerimle oynardım. Aleyhissalatu vesselam da benim kız arkadaşlarımı bana gönderirdi. Arkadaşlarımla beraber oynardık.”
  5607 – Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm benimle Şevvâl’de nikâh yapmıştı. Şevvâl’de gerdek yaptı. Yanında hangi kadını benden daha bahtlı idi?” (Urve der ki: “Hz. Aişe radıyallahu anhâ) yakınlarından olan kadınları şevvâl ayında gerdeğe sokmayı müstehab addederdi.”
  Müslim, Nikah 73, (1423);
  Tirmizi, Nikah 9, (1093);
  Nesai, Nikah 77, (6, 130).
  6542 – Abdullah İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe radıyallahu anha ile yedi yaşında iken onunla nikahlandı, dokuz yaşında iken zifaf yaptı. Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe onsekiz yaşlarında iken vefat etti”
  6547 – Ebu Saidi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe radıyallahu anha’yı, elli dirhem değerinde ev eşyası mukabilinde nikahladı.”
  14- Aişe(rah)anlatıyor;
  ‘’Resullah ‘ın yanında kızlarla oynuyordum ,benimle birlikte oynayan arkadaşlarım vardı.Resullah (s.a.) eve girdiği zaman onlar gizlenirlerdi. Kendisi evde olmadığı zaman – onları bana gönderir,benimle oynarlardı..’’204

  Burada fikir teatisi yaparken arkadaşlar ne yazık ki ”Müminin El Kitabı”;
  ”Çocuklara dini Masallar”; ”Diyanet’in Sesi” düzeyinde tevatür ve rivayete dayalı laflar yerine: ADAMAKILLI s a h i h & mütevatır hadis vb kaynakları göstererek kelam ederlerse onlara kulak verirken site sakinleride -benim gibi- sıkılmazlar diye düşünüyorum.
  Bu kadar hassasiyet ve itina gösterilmesi gereken konularda biraz emek ve gayret göstererek, görüşlerinizi kaynaklarla desteklemeniz gerekir. Aksi takdirde bir İmam Buhari, bir Fahruddin Razi ya da bir Gazali ayarında ulema olmalısınız ki; ”Görüşlerim bunlar” diye ortaya koyduklarınıza kulak verirken gülümsemeyelim.Bunları daha önce de ifade etmiştim ama anlaşılan beyhude nefes tüketiyoruz. islamı ‘Kafirlere’ karşı ne bahasına olursa olsun savunmak içgüdüsüyle birşeyler karalayan
  arkadaşlar: Sizin islamda ve Kuranda çelişki yoktur- Kuran en mükemmel doyurucu bilgiler ihtiva etmektedir- Peygamber örnek insandır şeklindeki
  ucuz propaganda cümlelerinizi, Kuran kursuna giden yeğen ve amcaoğullarınıza saklayın. Kaynaklarla yüzleşmekten korkuyorsanız, abdestinizi alıp kıbleye dönün, ve Allahınıza size bu güzel dini bahşettiği için hamd edin.
  Laf kalabalığı olsun, cevapsız kalmasınlar diye birşeyler karalamak mecburiyetinde mi hissediyorsunuz kendinizi? Ayetel Kürsüyü tekrar hatmedin.
  ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışanlar’ (Uğur Mumcu ağabeyi- mizin veciz sözüdür) mümkünse uzak dursun. Cevap mahiyetinde yazılan her zırvayı okurken ömür tüketmeyelim burda.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 32 votes)
 8. Mesut dedi ki:

  Yusuf kardeşim son olarak yukarıda ayşe ile yazdıklarımın birer bir kanıtlı ispatlı ve sana bu yukarıdaki hadislerin haricinde bu hadisleri kabul etmiş Tüm dünyanın kabul ettiği islami ulemaların sözlerinide yazarım. Lakin birileri işin farkına varmış. Ve bu 9 yaş muhabbetini örtmek için türlü yalanlar ile oynamaktadır. Sana bu adamların yalanlarını bile ispatlarım burda bu kadar açık konuşuyorum sana..

  Son olarak kendine şunu sor Ben Muhammedin Allahın peygamberi olduğuna neden bu kadar eminim?..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 25 votes)
 9. yazık dedi ki:

  arkadaşlar.. bu kadar laf kalabalıgına gerek yok tek kelıme ile allaha ve peygamberıne ınan mayan arkadasım ataıstsen gıt ataıstlıgını yasa bıze ne yada sanane mılletın ınancından sacma sapan seyler yazıp duruyorsunuz…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -15 (from 31 votes)
 10. Yusuf dedi ki:

  Mesut Arkadaşım;

  Sen kendi hikayeni kendine göre kurmuşsun yukarda ki yazını okuduktan sonra içinde boşluk tan çok nefret olduğunu fark ettim sen inanmayan birisi değilsin, senin inandığın ve içini nefret kaplamış olan birşeyler var. Benim anlamdıramadığım , Allah’a inanmayan birinin bu kadar Hz.Muhammed (S.A.V) üzerine kafayorması??
  Şunları araştır birde istersen yukarda toplama hadislerle kendini haklı çıkarmaya çalışmışsın gel birlikte gerçeği görelim;

  Hz. Aişe’den bir rivayette;
  “Hz. Muhammed henüz Mekke de iken ve bende oynayan bir çocuk iken “onların vadeleri kıyamettir. Kıyamet ne dehşetli ve ne acıdır!” mealindeki (kamer s. 46) ayet inmişti… (Buhari 1.cilt Telifil Kur’an bahsi)”

  Bu sûre Mekke devrinin birinci döneminde(4.yıl) inmiştir. Hz. Aişe validemiz bu sure ve ayetleri net olarak hatırladığına göre en az 7-8(ya da daha büyük) yaşlarda olması gerekir. Resulullah’ın Hz Aişe’yi istetmesi vahyin başlangıcından 10 yıl sonradır. Hz. Aişe vahiy başlangıcından beş altı yıl önce doğmuştur. Dolayısıyla Hz. Aişe’nin peygamberimizle evlendiği yaşın en az 15-16 olduğu ortaya çıkar. Bu konu, daha detaylı bir şekilde Mevlana Şibli’ nin “Asr-ı saadet” kitabında geçer. (İst. 1928. 2/ 997)

  Bunu doğrulayan bir başka delil ise kız kardeşi Esma’nın durumudur. Kardeşi Esma Abdullah bin Zübeyir’in annesidir. Esma yüz yaşına kadar yaşamış ve Hicretin 73. yılında vefat etmiştir. Hz. Aişe validemizden on yaş daha büyüktür. Hz. Ebu Bekir (r.a) kızı Esma ve oğlu Abdullah Abdul Uzza’nın kızı Kayleden, Hz. Aişe ile Abdurrahman ise Ümm-i Rümandan doğmuşlardır. Hz. Esma yüz yaşında ve hicri 73. yılda öldüğüne göre hicret esnasında 27 yaşında olması gerekir. Bundan on yaş küçük olan kardeşi Hz. Aişe validemizin de 17 yaşında olması gerekir ki bu da aşağı yukarı Buhari de Hz. Aişe’nin kendi hadisindeki ifadeye uygun .

  Böyle olmasını gerektiren bir başka sebep ise Hz. Muhammed (S.A.V) ın eşinin vefatıyla çocuklarının bakıma ihtiyacının olmasıdır. Kızı Fatıma henüz çocuk yaşta ve bu işin üstesinden gelecek durumda değildir. Bu nedenle evini idare edip çocuklarına sahip çıkacak bir eşe ihtiyacı vardır. Dokuz yaşında bir çocuğun bunları yapması mümkün değildir. Ayrıca peygamberimizin kızı Fatıma (r.a) nın peygamberlikten bir yıl önce doğduğu ve hicretin ikinci yılında da Hz. Ali ile evlendirildiği bilinmektedir. Evlendiklerinde Hz. Ali 21 yaşından biraz büyük Fatıma’nın ise 15 yaşından biraz fazla olduğu bilinmektedir. Hz. Fatımayı Hz. Ali ile evlendirmeden önce Ebu Bekir ve Ömer(R.A) onunla evlenmek için peygamberimizden istemişler, ancak peygamberimiz onlara cevap vermemiş ve Hz. Ali ile evlendirmiştir.

  Buradan hareketle : O bölgede ve o zamanda kız çocukları dokuz yaşında evlenecek çağa geliyor ise niçin peygamberimiz evinde büyüttüğü Ali ile Fatımayı evlendirmek için 15-16 yaşına kadar beklemiştir? Yine dava arkadaşları onunla evlenmek istediklerine göre bu kadar süre (6-7 yıl) niçin beklemiş olsunlar? Hz. Muhammed (S.A.V) ile kendi kızını dokuz yaşında evlendirmiş olan Hz. Ebu Bekir niçin aynı yaşa gelince bu teklifi Hz. Muhammed (S.A.V) a yapmadı da yedi yıl bekledi? Bu noktadan bakıldığında doğru olması imkansız.

  Ama sen bu yazılanlara inanmayacaksın senin gibi bir kaç ateistin yazdıkları sana doğru gelecek ve içinde ki nefreti kusmaya çalışıcaksın…

  Talâk sureside ancak bukadar art niyetli görülebilirdi sen hangi tasfire göre ne düşünüyorsun bilemem ama ;

  Diyanet işleri;
  Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.

  Sizin aklınıza Adet görmeyenler denince direk sabi sübyan geliyorda menapoz’a girenler neden gelmiyor biliyormusun? İçiniz fitne fesat dolu….O sureyi o kadar sapık bir niyetle okuyorsunuz ki gözünüzün önünde olanı göremiyorsunuz….

  Sen kadın haklarından bahsediyordun? Ne oldu??

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 17 votes)
 11. Mesut dedi ki:

  Ben kimseye nefret kusmuyorum. Ama senin inancın gereği sen nefret kusuyormuşum gibi algılıyorsun. Bunun sebebi senin dinin ve inancının yargılanamamasından kaynaklanmaktadır.

  Yukarıda bana anlattıklarını hadislen cevapla . Bir hadis göster o hadiste aralarındaki yaş farkı olsun.
  Bana bu yukarıda yazdıklarını Kurandan yada hadislerin nosunu yazarak ispat et. Bu anlattıkların hikaye çünkü..

  Ayrıca sana bir soru sen hangi mesheptensin? Hanefi misin? Peki onu görüşüne göre

  9 yaşma gelmiş olan kız, şehvet konusudur, onunla evlenilebilir. İmam Azam Ebu Hanife’den ve Ebu Yusuf tan aktarılan bir görüşe gö­re de 5 yaşındaki bir kız da Şehvet ve evlilik konusu olabilir.” (Bkz. Tehanevi, Keşşaf, 1/788.)

  Ne düşünüyorsun?

  Yukarıda sordum cevap gelmedi tekrar soruyorum sana.

  Son olarak kendine şunu sor Ben Muhammedin Allahın peygamberi olduğuna neden bu kadar eminim?

  Bana sadece buna cevap ver başka kelam istemez..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 25 votes)
 12. Mesut dedi ki:

  Son olarak aklıma gelmişken.

  9 yaşında evlendi dedik muhalefet oldu düşmanlık yapıyoruza çıktık.

  Hadisler yalan söylüyormuş. 18 yaşındakı kazık kadar kadına 9 yaşında demiş herkez çok ilginç

  Her ne ise kendi öz evlatlığının karısını aldı dedik . Siz hiç kız arkadaşınla çıkmadınızmı dediniz. Hadi bunada eyvallah.

  11 tane karısı var ? Neyse bu konuyada girmeyelim.

  İmam Azam Ebu Hanife’den ve Ebu Yusuf un bu konuda sözleri var? Neyse onlarda bir yanlışlık olmuş konuşmuşlardır.

  Peki adaletin simgesi Hz. Ömer? 60 Yaşında 12 yaşındaki ümmü gülsümle evlendi? Hatta görmesi için yanına gönderilen ümmü gülsümün eteğini kaldırıp baktığı ?

  Yok canım 60 yaşındaki biri 12 yaşındaki birinin eteğini kaldırıp bakarmı? Ama güzelce zevceliğe alır. Evlenebilir.

  Hayatüs sahabe 3. ciltte Hz. Ömer’in, Hz. Alinin kızı Ümmü Gülsüm ile evlenmek istediği ve Hz. Ali’nin kızını Hz. Ömere gönderdiği, Hz. Ömer’in kızın eteğini kaldırp baktığı yazılıyor.

  Ayrıca Osman’ın peygamberin 2 kızı ile birlikte Düşünebiliyormusun 2 kız kardeşle aynı anda evlenen kim?

  bunları yazarken ve sorarken müslüman arkadaşlar gücenecek, rencide olacak diye sıkılırken bu işleri yapanlarda hiç sıkılmak yok muydu?

  Yani biz uyduruyoruz Bu kadar şeyi kötüye yoruyoruz öylemi? Yahu neyi kötüye yormuşuz? Yazan çizilen ortada bilmeyen görmeyen okumayan bu millet görsün işte neye inandığını.

  Bunu dediğim için diyorsunuzki siz nefret duyuyorsunuz. Ne yapalım?

  Turan dursun nun dediği gibi bildiklerimizi mezaramı götürelim? Kimseye düşmanlık beslediğim yok.

  Tam aksine oldukça relaxım. Benim keyfimi böyle şeyler bozmaz. Kimse ilede dalga geçtiğim yok.

  Ben Türk Oğlu Türküm Milletimin uyanması en büyük arzumdur.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +8 (from 32 votes)
 13. salih dedi ki:

  arkadaşlar belgesel güzel mi bu arada?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +14 (from 18 votes)
 14. Adamın Biri dedi ki:

  @Dünyadan Biri , dediğin şeylere göre eğer tanrının olmadığını savunan biri yani ateist olsaydın her türlü kötülüğü ve pisliği yapacağını söylüyorsun. Yeni din olmasa insanlar ahlaksız mı oluyorlar diyorsun?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +10 (from 12 votes)
 15. gülücük dedi ki:

  yazık… Allah aşkına kuranın mealini okuyun… görecek ve anlayacaksınız ki rabbiniz direk olarak size sesleniyor…
  Kur’an okurken farkedeceksiniz ki O’nunla aranızda kimse yok… yalnız ve Allah ile baş başa kaldığınızı anlayacaksınız ve sonunda ulaştığınız kültürel ve imani kaliteniz anlayış ve kabiliyetinizi gerçekleri görmeye ve idrak etmeye ulaştıracak… o zaman hadisleri okuduğunuzda koskoca bir külliyatta zayıf rivayetleri değil sahih delaletleri kavrayabilecek zihi olgunluğunuz oluşacak… kimseyi dinlemeye niyeti olmayan birisinin hiç bir insanın sözüne inanmayacağını biliyoruz. Bari milyonlarca insanın üzerinde ittifak ettikleri islam dininin kitabı olan kur’anı bir kere olsun araya şu ya da bu hocayı, şu ya da bu alimi, internet arkadaşınızın sözünü, kız arkadaşınızın inadını, erkek arkadaşınızın şehvetini ve hatta kendi ön yargınızın şeytani akıl tuzaklarını kenara bırakıp, dingin ve temiz bir akılla sadece az da olsa bir istekle herkesten gizli ve bitene kadar düşüncelerinizi kimseyle paylaşmadan( yani araya başkasının fikrini sokmadan) Kur’anın tamamının mealini okuyunuz. okurken aklınıza takılanı Allah’a sorunuz, okumaya devam ediniz sorunuzun cevabı sizi bulacaktır siz onu bulmasanız bile….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -8 (from 20 votes)
 16. kadir dedi ki:

  allah c.c. herşeyi mükemmel yarattı. bu yaratılanların en mükemmeli insan dır. hd digital 3d 3boyut v.s. aklınıza gelen en mükemmel görüntüleri görmemiz için gözümüz var. bizden daha zeki daha kuvvetli daha yetenekli milyonlaraca canlı var. ancak sadece insanda akıl var. akıl o kadar mükemmel dirki o yaratan allah ın isbatına gerek duymamamıza ve iman ettiğimiz allaha teslim olmamıza sebep oldu. çok şükür aklımız var. ancak aklı kabul etmeyip iman etmeyenler kendilerine verilen zeka yetenek ve güçlerini iman etmediler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -6 (from 18 votes)
 17. engin dedi ki:

  Üzülerek söylüyorumki TANRI diye bişey yoktur ,
  Yada TANRI diye atfedilen başka bir kuvvet sahibide yoktur ,
  UZAYDA derinlerde yada evrenin herhangi bir yerinde insanları
  gözlemleyen bir TANRI inancı ne kadar basit ve uydurma ,
  Akıl sahipleri böyle saçmalıklara inanmaz , benim inandığımsa
  bütün rasüllerin inandığı ile aynı aynı gerçek ,
  ve inandığım bir Tanrı değil ,

  Tanrı yada İlah yoktur
  yalnızca Allah vardır (ve Allah bir Tanrı veya İlah değildir )
  Muhammed (Tanrı veya İlah olmayan) Allahın rasülüdür.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -13 (from 17 votes)
 18. abdullah dedi ki:

  Elmanin neden tatli oldugunu aciklayabilecek bir ateist araniyor..
  Elmanin isi mi?
  Benim dilimin mahareti mi?
  Yoksa her 2 sini de taniyan bir 3. kisi mi var?

  Tesadüf diyen varsa bir sonraki meyveye, sebzeye ya da bal gibi bir doga ürününe gecsin…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -14 (from 22 votes)
 19. sıradışı dedi ki:

  Çok bilen arkadaşlardan bir tanesi bana sadece soracağım 2 soruyu cevaplayabilir mi? 1- İslam fıkıhında “Gerdan vakası” olarak geçen olayda ve o olayın sonucunda zina ile ilgili ayet nasıl kurtarıcı olarak gelivermiş??? 3 tane şahit ( Hangi zinaya şahit olduklarını araştırıp buluverin bi zahmet) nasıl olup yetersiz kalmışda!!! 4 şahit gereklidir diye ayet gelivermiş…!! 2. Tüm kitabi peygamberleri yani Allahın insanlara yolladığı elçileri coğrafik olarak bir işaretleyin bakalım ..Dünya yuvarlağı üzerinde nasıl bir sonuca varıyorsunuz??

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +10 (from 16 votes)
 20. empati dedi ki:

  ADMİN: YORUMLARINIZI DÜZGÜN TÜRKÇEYLE VE SATAŞMA OLMADAN YAPINIZ.. AYRICA YORUMLARDA BÜYÜK HARF KULLANMAYINIZ. TEŞEKKÜRLER.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 21. moruk dedi ki:

  Ebru,peygamberlerin olmadığına inanmanın nedenlerini anlıyabiliyorum ancak senin gibi analiz etme yeteneği yüksek ve farkındalıkla olaylara yaklaşan birisine şunu söylemeliyinki peygamberlere inanmalısın.Tanrının peygamberleri yok demenin arkasındaki fikirlerini merak ettim açıkçası.neden o devirde herşey açıkçası boka sarmışken tanrı tarafından gönderilen ve olması gerektiği gibi iyi dürüst güçlü inançlı saygıyı ve sevgiyi sonuna kadar hakeden doğru yolu gösteren birini göndermesin, insanlara mesajını iletmesin..Bu zamanki mantıkla yaklaşıp ozamanki ayrıntıları kaçırma.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 11 votes)
 22. dmx dedi ki:

  bu ne yapmisiniz din din din hükümet dindar siz degil.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 5 votes)
 23. ulaş gök dedi ki:

  öncelikle belgesel hakikaten güzel izlemeyenler izlemeli. tanrıyı sorgulamak bence herkesin buna hakkı var inanıp inanmamak kişinin iç huzuruna kalmış hem tanrı varsa kimseye benineden sorguluyorsun diye kızmaz herhalde ben gözümün görmedigi şeylere biraz şüpeyle yaklaşıyorum ….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 7 votes)
 24. kutov dedi ki:

  Bazı insanları şiddetten ve bir başkasına karşı kötülğe karşı dinin tutuyor olması hem acı hem de iyi gerçekten. Yazmış eğer din yoksa bebeklerin bile gözünün yaşına bakmam diye. Kendimi bildiğimden beri inancım yok bir dine. Bırakın bilerek bir canlıya zarar vermeyi ne bileyim…kavga bile etmedim birisiyle. Dünyada en çok insanın öldüğü savaşlar din temellidir ama bunu bir tartışma başlakmak için söylemiyorum. Şiddet ve hoşgörü kültürel, genetik kısaca antropolojik bir konudur. Ayrıca inancı olmayan insanları sizin düşüncelerinizi alt etmek için uğraşan şeytanlar olarak görmekten vazgeçin lütfen. Tanrının oluşu olmayışı umurumuzda değil, inanın buna, düşünmüyoruz sizin kadar. Sorulunca fikrimizi söylüyoruz o kadar. Nasıl söyleyeyim gündemimiz bu değil, en azından kendi adıma söyleyeyim ihtiyacım yok böyle bir gündeme….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 7 votes)
 25. alihan77 dedi ki:

  ateşli tartışmalar gerçekten bilgilendiriciydi ama yaşa MORUK :d

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 26. yakamoz dedi ki:

  hz ömer efendimizin ümmügülsüm ün altına baktığını iddia eden arkadaş. 1400 yıl önce yaşandığı iddia edilen uydurulan bir olayı sanki bu olaya şahit olmuş 3. kişi gibi anlatmasını biliyorsunda peygamberimizin varlığına ve ahlakına yönelik bir çok muteber gerçekliği kanıtlanmış hiç bir şeye inanmıyorsun. komedimisin sen.inancına saygı duymaktan başka yapacağımız bir şey yok. ama müslüman kişilikteki insanların hakiki inançlarının temellerini çürütmeye çalışma en azından .aksi taktirde senin eteist inancının çürüklerini bizler sorgularız ki emin ol senin islam tarihi hakkında uydurduğun yalanlara hiç benzemez.yani arkadaşlar tamam herkez herşeyi konuşur anlıyorumda benim inancıma sövecek adam daha matah bir şeye inansın bari

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -8 (from 10 votes)
 27. morfeus dedi ki:

  güzel bir belgesel herkesin izlemsni tavsiye ederim değişik fikir ve görüşler barındırıyor içinde. tartışmalarınızıda okudum ve göz gezdirdim. sonuç olarak; tanrı inancı ve dinler insanın üstesinden gelemediği en büyük korkusunu ölümü ve öldükten sonra yok olup gideceği gerçeğiyle yüzleşemeyen az gelişmiş saf yada adına ne derseniz deyin benim tabirimce 9-12 zeka yaşına sahip insanların yegane avuntusudur.onlar bu korkuyla baş edemezler nedenmi çünki bir korkuyu yenmeniz için bilmeniz gerekli bilgilere sahip olmanız gerekir tanrının var olmadığı gerçeğini kabul etmek 1 günde olabilecek bir şey de değildir zaman alır bir çok dini okuyup araştırmak ardından bilimide üstün körüde olsa bilmek en önemliside insnalık tarihini ve dinler tarihini bilmeyi gerektirir kendi dini kitabını bile okumaktan aciz insanlara bu külfet gelir sonucunda ulaşacağı gerçeklik bir işinede yaramaz karşılaşacağı acı gerçekle kolay kolay da yüzleşemez bakınız adam üstte ne yazmış ben tanrının olmadığına inansam aglıyor diye kendi bebeğimi bile öldürürdüm bunu yazabilen bir adama daha ne denirki iyiki sen innıyorsun da kimseye bu avuntun sayesinde zarar vermemişsin demekki illa bir şeye inanman gerekiyormuş ama diğerleri için yazıyorum bu satırları. allah ismi el- ilah tan türemedir muhammedin amcasının adındada bu harfler vardır allahın kulu anlamına gelir ellah bir puttur kabedeki en büyük putlardan biridir simgesi hilaldir ve ay tanrısıdır. birşeyler kıpraşmaya başladımı o beyin kıvrımlarınızda o zmana devam edim putperes araplar islam öncesi muhammed daha portakal bile değilken ramazan ayında oruç tutarlardı 30 gün , şeytan taşlarlardı, kabede turlar atarlardı ve bilin bakalım putlarına ibadet şekilleride nasıldı evet doğru tahmin ettiniz namaz… günde 5,6 kez evlerinin kabeye bakan tarafına koydukları putlarının önünde secdeye yatarlardı bu onların ibadet şekliydi islam sonrasındada bu dini gelenekler aynen geçmiştir islama. tüm dinler önceki dinlerin kopyası ve araklamasıdır. cehennem misal tevrat öncesi putperes yahudilerin toplumlarındaki suçluları attıkları israilin kuzeyindeki magaralardır suçluları buraya canlı canlı atıp yakarlardı bu magaraların ismi bile değişmemiş günümüze kadar gelmiştir bilin bakalım tevrat gelince ne olmuş bu gelenek yasaklanmış ve ve kitaplarınada bu ceza öbür tarafta çekilen eziyet olarak geçmiş. diğer tüm dinlerinde bu çok işine gelmiş olacakki aynen almışlar bunun gibi milyon tane örnek var sadece aklınızı kullanın yeter v artık uyanın

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 7 votes)
 28. keep the faith dedi ki:

  Bende allahın varlıgına inanıyorum ama dinlere inanmıyorum.Dinler insanları gütmek için imal edilmiş siyasi kurumlardır ki bu 1700 lü yıllara kadar böyle gitmiş ve teknolojinin ve bilimin ilerlemesi karşısında tutunamamış erezyona ugramışlardır. Dinimizde çok şeye hala gavur icadı şeytan yapımı , hristiyanlar da da bir çok bilim adamı 1700 lü yıllara kadar (galileo, newton) kilise tarafından tehditlerle susturulmaya çalışmışlardır. Yani 4 ilahi kitapta aynı allaha ibadet yolu gösteririken hala din çatışmaları olması zaten bunların kendi içinde çelişmelerini göstermekte. hepsi de şunu söylüyor dinin için savaş şehit ol cennete git. ee nası olcak bu. hangimiz şehit hangimiz kafiriz . ama tabi bunları düşünme günah de. O ulu hocalarına da sorma düşünme araştırma koyun gibi güdül sen. Cehaletin içinde yüz. Evren bu kadar büyükken herşey ilimi bilime dayandırılmışken sen hala gece tırnak kesmek günah mı diye hocaların peşinde dolan. oku , izle , araştır , düşün ve düşün. Yok yok size imreniyorum çeşke sizin gibi olabilsem ama yapçak bişi yok gerçekleri gördük artık

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 11 votes)
 29. adem991 dedi ki:

  sadece islam dininde degil,hiristiyan dinindikiler ve budda dinindikiler,yehudiler ve baxka dina inanan her kes biliyorki,inanci olmayanlardan korkulur!hangi dina inanirsan inan bu dinlerin heppisinde ALLAH in oldugunu soyluyor.ve diyorlarki:inanci olmayanlar yani dinsizlardin korkulur.arkadaxlar bunu unutmiyalim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -6 (from 6 votes)
 30. yabidur dedi ki:

  hiç bir şey yok ….. sonra …..herşey var oluyor yetmiyor sonsuzlukta var oluyor….bu işin arkasında kesin laz bakkal var :))Albert Einstein’a sormuşlar peki ya tanrı ….cevap : henüz onu inkar edebilecek kadar zeki değilim … :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
 31. Sen ne dersen O dedi ki:

  Galileoyu da bundan yuzyillarca once iskence ile tehdit etmisler, dunya gunesin etrafinda donemez, incilde oyle yazmiyor, dinimize saygisizlik yapamazsin yaptirtmayuuuz diye. Gariban vazgecmis iddiasindan din alimlerinin huzurundaki mahkemede ama yinede omur boyu ev hapsi vermisler son iki en degerli eserini evinde hapisteyken yazmis. Ama bilimsel gercekleri istesenizde degistiremezsiniz. Siz gozlerinizi kapatsanizda aksini soyleyenleri dogru zannetsenizde gercek ordadir. Evrim teorisine inanmayanlar sadece teoridir diyenler rolativite teorisindende yercekimi teorisindende habersizdirler. Keske bunlar yercekimi teorisine inanmayip bir agaca ciksa ve asagiya atlasa belki asagiya dustuklerinde bati medeniyetinin 200 yil once bitirdigi tartismalar ile ilgili gercek bilim insanlarinin usenmeden arastirip bulduklarini, umarim, dinden para kazanan ve allah adina din adina fetvalar verenlerin dediklerini dogru kabul etmek yerine kendileri arastirarak ogrenirler.
  Dunyaya, insanliga, teknolojiye, bilime, gundelik yada tumden hayatimiza bes kurus faydasi olmayan, ne karninizi doyurup (makarna yardimi yada yandas ihalesi almadiysaniz tabiki) ne sizi bir adim ileri goturen, olum korkunuzu rahatlatmaktan baska hic bir ise yaramayan “inanc” kara deliklerinden ne zaman kurtulacak insanoglu acaba? Siz ne kadar inkar etsenizde canlilar dahil her sey evrimlesiyor, bu evrilmede basarisiz olanlar yok olup gidecekler.
  Oncelikle sunu bilinki ben Ateist degilim siz Teistsiniz bunu anlayin artik. Hindistanda dogmus olsaydiniz Hindu olacaktiniz ve buyuk ihtimalle tanriniz bir Fil olacakti. Tesadufen muhafazakar Hristiyan bir yerde dogsaydiniz her cocugunu kendi din kulubunden yetistiren aileler gibi koyu bir Hristiyan olarak yetistirilecek ve Muslumanlari hic mi hic sevmeyecektiniz. Ayni sey sizede yapildi, dogdugunuzdan beri aksini hayal bile edemeyeceginiz sekilde yetistirildiniz. Hatta aksine dusunenlerin YAKILDIGI bir kulture dogdunuz. Ama hala sucsuz degilsiniz, bazen vicdaniniz sizi yokluyor olmali ama bu yakmalar, olum fetvalari, topraga gomup taslamalar, domuz baglari sizde hic bir isik yakmiyor. Yaksa bile buna bile karsi cikmayi dusunmediniz, suca ortaksiniz en basta. Dinime saygisizlik ettirmem diyorsunuz ama gerceklere en buyuk saygisizligi siz yapiyorsunuz. Ettirmem ne demek o da ayri bir mesele? Ne yapacaksiniz Allahin elcisi olarak sizin gibi dusunmeyenleri ve fikrini icine atmayip ifade edenleri yokmu edeceksiniz? Su dilinizin altindaki baklayi cikarin yada bilinc altinizla yuzlesin bu isin sonu nereye gidecek?
  Ben bir insan, bir birey olarak ahlakli, dogru ve durust bir insan olmamida sizin Teizminize borclu degilim. Sadece o lanet internet kafeye gidin ve bir arastirin dunyanin ne kadari sizinkinden olmayan inanca sahip ve kac bilim adami inancsiz, bu kisiler insanliga ne faydalarda bulundular yada hapishaneler yuzde kac ateistle dolu? Insanlik tarihinde kac insan ilahi dinlerin savaslarinda katledildi? Beni yada sana fetva vereni dinleme sadece kendini dinle kendin dusun kendin karar ver. Sorumluluguda, vebalide boynunadir karsi cikmadigin her zulumun.
  Durustum dedimya o durustlukle sizi kandirmadan gercekleri anlatmam gerektigini dusundugum icin yazdim. Bunlari okumaniz gunah degildi, siz yanlis bir sey yapmadiniz, bunlari dusunmek hic kimseyi uzmeyecek ve acitmayacak en azindan bunu bilin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 6 votes)
 32. lucky dedi ki:

  abdullah
  11 Nisan 2012, 04:21
  Elmanin neden tatli oldugunu aciklayabilecek bir ateist araniyor..
  Elmanin isi mi?
  Benim dilimin mahareti mi?
  Yoksa her 2 sini de taniyan bir 3. kisi mi var?
  Tesadüf diyen varsa bir sonraki meyveye, sebzeye ya da bal gibi bir doga ürününe gecsin…

  toplumların ve ailelerin empoze ettiği bazı konuları açıklığa kavuşturmak için ateist olmaya gerek yok :)
  ben hemen geçiyorum bir iki örenk örnekler ile.
  annen sana elmayı övmesi idi sen elmayı sevmeyecektin. senin tatlı dediğin şeyi hiç tatmamış birine versen ve acı olduğunu söylesen acının bir çeşidi olduğunu kafasında şartlandırabilirsin.
  eğer annen karafatmalar ne güzel çıttır çıttır ağızda da pek güzel dağılıyor deyip seni onlarla besleseydi bugün Türkiye sınırlarında yasamak sana zulüm gelecekti :)
  Meksika’da kurbağa suyunu lıkır lıkır içenler burada Türk bir aile tarafından yetişitrilmiş olsaydı çay içmediklerinde başlarına ağrı girecekti. hem yorum yapıp hemde arada yukardaki yorumları okumak keyifli idi.
  Morfeus ve Sen ne dersen O ile bir çok konuda hem fikirim. üşenmeyip yazmışlar tebrik ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +9 (from 9 votes)
 33. özge dedi ki:

  paragraflarca kendi fikrim hakkında değil, tek paragrafla belgesel hakkında yorum yapıcam.

  belgesel böylesine hassas ve tartışmaya açık bir konuda gayet objektif hazırlanmış. Tanrının olmadığı olasılığı ve bunun hangi dayanaklarla açıklanabileceği; Tanrının varlığı ve nerede olduğu, neden olmak zorunda olduğu fikri de hepsi kapsamlı bir şekilde ve her görüşe aynı mesafe ile yaklaşarak anlatılmış çok beğendim. İzlenmeli. Teşekkürler admin :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 34. Oz dedi ki:

  idraki meali bu küçük akla yetmez
  zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 35. hasan dedi ki:

  yaratılışın amacı gayesi insanı imtahandır. insanın düşünen bir varlık olarak yaratılmasıda yaradanını düşünüp kainatı izleyip yaradanını bulması içindir. bir binayı bir mühendis tasarlamadan oluşması imkansızdır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 9 votes)
 36. gezgin dedi ki:

  ilk insanlar da tanımlayamayacakları nesneleri tanrı olarak ve doğa olaylarını da tanrıdan gelen bir hiddet olarak görüyorlardı.Şu an aynı durum devam etmekte.Açıklayıcı bir gerçek ortaya çıkana kadar bu böyle sürüp gidecek…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 37. YAŞAR dedi ki:

  İmanın yani tanrıya inanmanın şartlarını biliyorsunuz. 6 tane. Allaha, Meleklere,Kitaplara, Peygamberlere, Ahiret Gününe, Kadere (hayrihi ve şerrihi)
  Şimdi soruyorum kader var ise; Afrika’daki Ruanda denilen ülkede 1990 larda 50 günde Hutular ile Tutsiler birbirini kestiler ve 50 gün kadar sürede 600 bin (Altı Yüz Bin) kişi öldürüldü ve hem de satırla ayak topuklarından kesilerek vicdansızca. Şimdi onların kaderi mi?…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 6 votes)
 38. MERIFET dedi ki:

  tanri yoksa tanrilar?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 39. evirbizitanrı dedi ki:

  ömer hayyam allaha şöyle seslenmiş:

  özene bezene yaratmışsın beni
  ne yapacağımı da yazmışsın önceden
  demek, bana günah işleten de sensin
  öyleyse nedir şu cennet cehennem

  bence adam haklı. yüzlerce yıl önce korkmadan sorgulamayı
  aşıp korkmadan söylemesi de ayrıca takdirlik.

  O değil de, bu belgeselde tanrıya inananların da inanmayanların da
  görüşlerine başvurulmuş. Üstelik bu belgeselde tanrı var diyenler haklıdır
  diye bir iddia yok. Bazı inanan arkadaşların niye gocunduğunu
  anlamadım. Kaldı ki tanrı allah falan hepsi yalandır diyen bir belgeselin
  olması da, izleyenlerin beğenmesi de doğal karşılanmalı. Böyle şeylerle
  müslümanların kafasını karıştırıyorlar diye ciyaklayanların kafası kafa
  değil. Bırakın herkes kendi inancına göre araştırsın, incelesin, izlesin,
  düşünsün. Sonunda inancını değiştirip değiştirmemek insanın kendi bileceği
  iş. Sana ne kardeşim. Yeni Zelanda’da doğup yetişseydin o zaman görürdük
  senin ne kadar müslüman olduğunu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 9 votes)
 40. Zek dedi ki:

  Bir yaratıcının olmadığını ispatlamaya çalışanların argümanları bugüne kadar hep çok komik oldu. Tanrı’nın varlığını ispatlayın diyerek savunma yaparsan biri de çıkar “sen de olmadığını ispatla o zaman” ne kadar boş konuştuğunu anlarsın. Tanrı’nın varlığı ile ilgili olarak ben kanıt olduğuna inandığım şeyi, Kutsal kitabımı gösteriyorum sana, sen ister inan, ister inanma zerre umrumda olmaz. Ama sen olmadığını ispatlayabilmek için herhangi bir kanıt göstermiyorsun. “yhaa bhence yoqqq” diyerek çakma ateist savunması yapınca komik duruma düşersiniz, yapmayın.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 8 votes)
 41. hell dedi ki:

  tanrı çografi bölgeye göre değişiklik gösteren bir kültürdür. Tanrı yerine bilime inanıyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 9 votes)
 42. Tanrı aklımızdadır oda bilimdir herkese aydınlık günler dileği ile saygılar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 43. Câhil dedi ki:

  OOxoford üniversitesi falan filan bölümü başkanı ordunaryus profesör doçent doktor olan FASO ve FİSO kardeşlerin bir deneyi üzerine bilimsel bir tespit olan görüş şudur : Günümüzde İnsanoğlu İNANAN ÖÖKÜZLER ve İNANMAYAN ÖKÜZLER diye 2 ye ayrılır……………..

  YÜCELERİN en YÜCESİ olan ve kendisinden başka hiç bir TANRI bulunmayan ALLAH der ki : OKU

  ey mallaşmış toplumun üyeleri 1.ci derecede kabul görmüş batı biliminin de kabullendiği KUR’AN-I KERİM dururken falandan filandan öğrendiğiniz faso fiso laflarla birbirize karşı akıl üstünlüğü kurmayın ben Cahilim ama Yüce Allah beni GERİDEN ZEKALI insanlıktan uzak tutsun inş.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 5 votes)
 44. gerçekler bazen kötüdür dedi ki:

  allah icad edilmeden önce dünyada açlıktan ölen cocuk yoktu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 45. kyk dedi ki:

  güzellll:D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 46. yagmur dedi ki:

  Her zamanki gibi filmi izlemeden yorumlari tek tek okudum.Emek verip zahmette bulunmussunuz, yorumlar filk kadar guzeldi.Mesut emegine saglik cok bilgilendim sagol.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Film Hakkında Yorum Yapın

:Web Siteniz:


© Copyright 2008 VizyonFilmizle.Com.TR - Tüm hakları saklıdır. film izle